• DOLAR
  9,7540
  %1,58
 • EURO
  11,3403
  %1,32
 • ALTIN
  564,50
  %2,01
 • BIST
  1.484
  %0,30
Kod adı: Hırsız

Kod adı: Hırsız

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep’te skandal haline gelen ve mağduriyetleri gidermesi için ayrıştırılan kod-29’un türevleri işçi kıyımına devam ediyor. SGK il binası  önünde açıklama yapılmasına izin verilmeyen kod 46 (işçinin hırsızlık yapması ve işverenin meslek sırlarını deşifre etmesi) bahanesiyle bir halı ve iplik fabrikasından tazminatsız atılan 63 işçi, “Boğazımızdan tek lokma haram geçmedi. Bizler hırsız değiliz. Haklarımızı istiyoruz” dedi.

 

BUNLARIN HEPSİ İSPATLANSIN

İşçilerin atılma sebeplerinin ispatlanması gerektiğini söyleyen  DİSK- Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “Bu atılmaların dayanaklarını sunma zorunluluğu getirilmeli işçileri yıllarca birikmiş ekmeklerine el koyarak hem de ahlaksızlıkla suçlanarak iftira atılarak, onurları çiğnenerek alınlarına kara leke sürülerek işten atılıyorlar. Angel Halı fabrikasından atılan işçiler hırsız değildir. Böyle bir uygulama asla olamaz bunların hepsinin ispatlanması gerekir” diye konuştu.

SKG İLE ALAKALI DEĞİLMİŞ

İddiaya göre SGK yetkilileri konunun kurumla bir alakası olmadığını söyleyerek işçilerin SGK il binası önünde açıklama yapma taleplerini reddetti. Duruma tepki gösteren DİSK- Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Yıllardır bu kuruma prim ödeyen, paralarından vergi ödeyen çalışan bu kurumun kazandığı her kuruşta emeği ve alın teri olan işçileri bizzat bu kurumla ilgili maddeden dolayı açıklama yapmak için şu kurumun önünde durmalarına izin verilmedi. Bu kurumların gerçekte kime hizmet ettiğini görmüş olduk” diye konuştu.

 

İşçiler adına konuşan DİSK- Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’in konuşmasının devamı ise şöyle: Pandemi döneminde işten  atılma yok denildi fakat kod-29 ile işten atılma devam etti. Daha sonra kodlar değiştirildi ama mağduriyetler değişmedi. İşçiler tazminatsız ve lekelenmiş bir şekilde işten atıldılar. Bu atılmaların dayaklarını sunma zorunluluğu getirilmeli işçileri yıllarca birikmiş ekmeklerine el koyarak hem de ahlaksızlıkla suçlanarak iftira atılarak, onurları çiğnenerek alınlarına kara leke sürülerek işten atılıyorlar. Angel Halı fabrikasından atılan işçiler hırsız değildir. Böyle bir uygulama asla olamaz bunların hepsinin ispatlanması gerekir.

İşçiler ağır çalışmaya ve tehditlere boyun eğmeyip sendikalaşma hakkını kullandıkları için bu kodlarla işten atıldılar. Yasin Kaplan Halı fabrikasındaki işçiler düşük zama itiraz edip zam talebinde bulundukları ve sendikayla haklarının aramak istedikleri için yine kod-29 ile ahlaksızlıkla işten atıldılar.

Angel Halı fabrikasındaki işçiler girişte şahsi telefonlarını vermek istemedikleri için içeri alınmadılar 3 gün boyunca servislere alınmadılar. İçerideki işçiler de zorla çıkarıldı ve bir de üstüne kod 46 ile yani yeni kodlardan biriyle hırsızlıkla suçlanarak işten atıldılar. İşçilere elden para verildiğine dair belgeler.  İşçilerin 3 gün içeri alınmadığına dair tutanaklar. Fabrika yöneticilerinin işçilere attığı mesajlar. Bu konuda yetkili olanlar eğer gerçekten görevlerine sadıklarsa bu kodları derhal iptal etsinler. Angel halı fabrikası işçileri iftira atılarak kod 46 ile işten atıldıkları mağduriyetleri bir an önce giderilsin istiyoruz. Bu fabrikaya işlenen bu suçlarla ilgili derhal denetimler yapılsın bu fabrikasının yöneticileri işlediği bu suçlar için hesap ödesin istiyoruz.

 

Bu kan emicileri bu sömürücüleri ve onlarla işbirliği yapan bu halkın işçilerin emekçilerin vergileriyle yetkilerini küçük bir azınlığın bir avuç patronun çıkarları için suç işleyenler, görevini kötüye kullananlar mutlaka bir gün hesap verecek.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM