• DOLAR
  9,7379
  %1,41
 • EURO
  11,3193
  %1,13
 • ALTIN
  564,04
  %1,93
 • BIST
  1.484
  %0,25
Kodlar değişti, mağduriyet değişmedi

Kodlar değişti, mağduriyet değişmedi

Güneyin Sesi Gazetesi- Sıkça yaşanan sorunların ardından SGK tarafından yeni düzenlemeye gidilerek  kod 29’un farklı kodlara ayrılması emekçilerin mağduriyetini ortadan kaldırmadı. Gaziantep’te iddiaya göre  Angel Halı’daki işçiler, fabrika girişinde telefonlarını teslim etmek istemeyince tüm haklarından mahrum bırakılarak kod 46  ile işten çıkarıldı.

Geçtiğimiz günlerde kod 29 ile ilgili sorunlardan dolayı SGK bu kodu ayrıştırarak yeni bir düzenlemeye gitmişti. Kod 29’un farklı kodlara ayrılması ise işçilerin mağduriyetini gidermedi. Gaziantep’te Angel Halı fabrikasındaki işçiler fabrika girişinde telefonlarını teslim etmek istemeyince içeriye alınmadı. Duruma tepki gösteren emekçiler fabrika önün beklemeye başladı. Yaklaşık 60 işçi direnişinin 3.gününde kod 46  (işçinin hırsızlık yapması ve işverenin meslek sırlarını deşifre etmesi) bahanesiyle tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı.

TELEFONUMUZU VERMEDİK DİYE ATILDIK

Fabrikada telefonla görüşme haklarının ellerinden alınmak istenmesine karşı çıktıklarını söyleyen 3 yıldır çalıştığı Angel Halı fabrikasında işten çıkarılan bir çocuk babası İbrahim Halil Eren “Fabrikada  ayın 17’sine kadar mola saatlerinin kaldırıldığına yönelik yazı asıldı. Birkaç arkadaşımız molada makinenin başında bile değil telefonla gördükleri için baskı uyguluyorlardı. Sonuçta iş yeridir, millet ailesiyle görüşüyor. Yakınlarıyla görüşüyor. İşten çıkarma sebepleri telefon başta geliyor. Bizlerden telefonlarımızı bırakmamızı o şekilde içeri girmemizi istediler. Biz de bu durumu 3 vardiyanın hepsi de kabul etmedik. Gereken tepkiyi gösterdik. İçeri girmediğimizde yasal işlem yapılacağı söylenildi. O günde noter kâtibi gelerek içeride tutanak tutuldu ve aynı günde kod 46’dan çıkışımız verildi. Bu kodda hırsızlık ve iş yeri bilgilerini sızdırma gibi bilgiler yer alıyor. Biz hırsızlık mı yapmışız başka bir şey mi yapmışız ne yapmışız yani. Telefonu vermedik, hırsız diye attılar ”dedi.

GREVE ÇIKMAYI PLANLIYORUZ

İşten çıkarıldığı için maddi sıkıntı yaşadığını belirten Eren, “Kod 46 ile işten atılan birkaç arkadaşım da iş arıyorlar bu koddan dolayı atıldıkları için zor durumdalar. Bu kod 46 bizlere büyük engel kiracıyım bakmakla yükümlü olduğum bir ailem var ama herhangi bir gelirim yok artık. Bizleri zor günler bekliyor. Ayın 17’sinde greve çıkmayı planlıyoruz. Bütün haklarımızı arayacağız. Bir şekilde sesimizi duyurup hem biz hem de Türkiye genelinde haklarını arayan işçi kardeşlerimizin yarasına bir merhem olabilirsek ne mutlu bize” diye konuştu.

İŞÇİLERE DE YÖNETMELİK VERİLSİN

İş insanlarına verilen yönetmeliklerin işçiye de verilmesi gerektiğini savunun emekçi Eren, “İş adamlarına verilen yönetmelik işçilere de verilsin. Sonuçta milyonlarca işçinin alın teri, emeği var. En önemlisi de elden para vermeler kaldırılsın. Bu gün birçok firma elden para vererek işçinin yarınını çalıyor. Sigortasını çalıyor, emeğini çalıyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM