DOLAR 32,3190 0.04%
EURO 34,4690 -0.64%
ALTIN 2.486,381,04
BITCOIN 22908101,20%
Gaziantep
19°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Libya’ya gönderilen ÖSO’culara vatandaşlık ve maaş veriliyor mu?”

“Libya’ya gönderilen ÖSO’culara vatandaşlık ve maaş veriliyor mu?”

ABONE OL
12 Şubat 2020 15:44
“Libya’ya gönderilen ÖSO’culara vatandaşlık ve maaş veriliyor mu?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Libya’da savaşan ÖSO mensuplarına ise 2000 dolar maaş verildiği iddialarını sordu.

Güneyin Sesi Gazetesi- HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Mahmut Toğrul, ÖSO’yu Meclis gündemine taşıdı. Toğrul, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Meclise soru önergesi verdi. Toğrul, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Türkiye’nin Suriye’de yaşayanlara 450-500 TL, Libya’da savaşan ÖSO mensuplarına ise 2000 dolar maaş verdiği doğru mudur” diye sordu.

Türkiye, Suriye’de devam eden savaşta birçok defa cihadist/selefi örgütlere yapmış olduğu lojistik ve siyasi destek ile gündeme geldiğini belirten Mahmut Toğrul, Türkiye’nin finanse ettiği, adını değiştirerek ‘Suriye Milli Ordusu’ yaptığı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adlı silahlı örgüt mensuplarının Türkiye üzerinden Libya’ya geçtiği kamuoyuna yansıdığını söyledi. Libya’ya gönderilen ÖSO mensuplarının sosyal medyada paylaştıkları görüntüler tartışma yarattığını da hatırlatan Toğrul “Libya’ya gönderilen cihatçılar konusu tartışılırken 500 ÖSO mensubu önce TC vatandaşı ardından TSK personeli yapıldığı da basına yansımıştı. Cihadist/Selefi ÖSO mensuplarının sadece Libya savaşı sırasında değil savaştan önce de cihatçıların ailelerine vatandaşlık verildiği bilinmektedir” dedi. Toğrul devamla basında çıkan haberleri de şöyle hatırlattı: “Ortadoğu üzerine birçok çalışması bulunan Carnegie Vakfı uluslararası ilişkiler uzmanı Frederic Wehrey, savaşmak için Libya’ya giden ÖSO mensuplarıyla görüşerek bir haber hazırladı. The New York Review of Books’ta yer alan habere göre Ahmed isimli bir Suriyeli milis subay, “Ben Türk ordusuna aitim. Hepimizin İstanbul’da ve Gaziantep’te evi var” şeklinde ifadelerde bulunuyor. Haberin devamında, Türkiye’nin Suriyeli milislere 2 bin dolar maaş verdiği ve Türk vatandaşlığı vaat ettiği iddia ediliyor. The Guardian’a konuşan bir başka ÖSO mensubu ise; Suriye’de 450-550 TL maaş verilen çetelerin Libya’da 2 bin dolar (11 bin 800 TL) kazanacağını, savaşçıların altı aylık iş sözleşmesini Türk ordusuyla değil Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle imzaladıklarını, Türkiye’nin ise tüm savaşçılara Türk vatandaşlığı vadettiğini söylüyor. Gazeteye konuşan ÖSO mensupları, yaralanan çetelerin hastane masraflarını Türkiye’nin üstlendiğini, Libya’da ölen çetelerin cenazelerinin Suriye’ye gönderilmesinden de Türkiye’nin sorumlu olduğunu öne sürüyorlar.”

OKTAY’A ON SORU

Toğrul, Fuat Oktay’a şu soruları sordu: 

  • Türkiye üzerinden Libya’ya geçen ÖSO mensubu sayısı kaçtır? Türkiye üzerinden Libya’ya ÖSO mensubu geçişine devam edilecek midir?
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Libya’da operasyonlarda yer alacağı belirtilen bu kişilere, harekâtta yer almaları karşılığında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı sözü verilmiş midir?
  • Kamuoyunda iddia edildiği gibi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş midir?  Bu iddia doğru ise kaç ÖSO mensubu ve ailesine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir?
  • ÖSO’yu yönlendirme, eğitme, programlama işini ve ÖSO mensuplarından kimin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınacağına SADAT’ın karar verdiği doğru mudur?
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilen ÖSO mensuplarından kaçı TSK personeli olarak çalışmaktadır? TSK’nın resmi personeli yapılan ÖSO mensupları rütbelerine göre ne kadar maaş almaktalar?
  • ÖSO mensuplarının veya ailelerinin ikamesi için konut kiralanmış ya da satın alınmış mıdır? Şayet bu imkânlardan herhangi birisi sağlandıysa kaç adet konut sağlanmış ve bunun güncel rakamlarla devlet hazinesine olan maliyeti kaç TL’dir?
  • ÖSO mensuplarının İstanbul ve Gaziantep’te kaç tane evi vardır? İstanbul ve Gaziantep’te evi bulunan ÖSO mensuplarının evleri hangi bölgelerdedir?
  • Türkiye’nin maaş verdiği ÖSO mensubu sayısı kaçtır? Maaş verilen ÖSO mensuplarına ne kadar maaş veriliyor? Verilen maaş TL olarak mı yoksa döviz cinsinden mi verilmektedir?
  • Türkiye’nin Suriye’de yaşayanlara 450-500 TL, Libya’da savaşan ÖSO mensuplarına ise 2000 dolar maaş verdiği doğru mudur? Türkiye ordusuyla hiçbir ilişkisi bulunmayan ÖSO çetelerine verilen maaşlar hangi yasal düzenlemeye göre veriliyor?
  • Yaralanan ÖSO çetelerinin hastane masraflarının ve ölen çetelerin cenazelerinin Suriye’ye gönderilmesinden Türkiye’nin sorumlu olduğu doğru mudur? Suriye’de yararlanan ÖSO çetelerinden kaçının tedavisi Gaziantep’te yapılmıştır? (Evrensel)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r