DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 20741950,51%
Gaziantep
19°

AÇIK

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Malatyalı üreticiler zamlara isyan ettiler

Malatyalı üreticiler zamlara isyan ettiler

ABONE OL
5 Ocak 2022 17:06
Malatyalı üreticiler zamlara isyan ettiler
1

BEĞENDİM

ABONE OL

 Güneyin Sesi GAZETESİ  – Tüm Köy-Sen üyesi çiftçiler, yapılan zamlarla ilişkin açıklama yaparak artık tarlalarına ürün ekemediklerini, kayısı ağaçlarına ilaç atamadıklarını ifade etti. Tüm Köy-Sen adına açıklama yapan Ali Gürel; “Bu yaşanan durumun kuraklıkla birleşmesi sonucu tarım ürünlerinde 2022 yılında daha az üretim olacağından dolayı gerek üretici, gerekse tüketici zor günler yaşayacaktır” dedi.

Üretimdeki girdi maliyetlerinin yüksekliğine dikkat çeken Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy-Sen) üyeleri Malatya’da merkez postane önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. ‘Tarım girdilerinde KDV, mazotta ÖTV kaldırılsın’ pankartı açan üreticiler, sık sık ‘Geçinemiyoruz açız’, ‘Çiftçi borçlu, tarla boş’ sloganları attı.

Eylemde yapılan basın açıklamasını Tüm Köy-Sen Malatya Şube Başkanı Ali Gürel okudu.

“SON 10 YILDA KENDİNE YETEMEYEN ÜLKE HALİNE GELDİK”

Gürel, üreticiler adına yaptığı açıklamada çiftçini borç batağında olduğuna dikkat çekerek;  “Ülkemiz yakın döneme kadar tarım ürünlerinde kendi kendine yeten ve aynı zamanda dış ülkelere ihracat yapan bir ülke iken, son 10 yılda kendine yetemeyen ve tarım ürünlerini ithal eden bir duruma geldi. Bu duruma üretici köylü değil hükümetlerin uyguladığı tarım politikaları neden olmuştur. Bu politikaları uygulamaya neden olanlar da Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü ve kapitalist devletlerin bizim gibi gelişmekte olan ülkelere dayattıkları tarım politikalarıdır. Özelleştirmelerin öne çıkarıldığı, tarım girdilerinin yüksek tutulduğu bu tarım politikaları sonucu, üretici ekim yapamadı, ektiği kısmına eksik gübre atarak ekim yaptı. Dolardaki yüksek kur sebebiyle tarım girdilerinde dışa bağımlı olmamızdan kaynaklı olarak mazot, gübre, elektrik ve ilaç fiyatları her gün artarak devam etti. Bu nedenle gübresiz ekim yapıldı ve tarlaların bir kısmı boş bırakıldı” şeklinde konuştu.

“İNDİRİM YOK, YENİ YENİ ZAMLAR VAR”

İndirim gelmediği gibi fahiş zamlarla yeni yıla uyandıklarını ifade eden Gürel; “Üretimin yapılması, üreticinin kazanması, tüketicinin uygun fiyattan ürün bulması için tarımın desteklenmesi gerekiyor. Bu da mazot, gübre, ilaç tohum ve benzeri girdilerde ÖTV ve KDV’nin kaldırılması, fiyatların uygun duruma çekilmesi ve tarımın desteklenmesi ile olur. Bunun olabilmesi için hükümetin şimdi uyguladığı tarım politikalarında vazgeçmesi gerekiyor. Ancak görünen o ki iktidarın bu politikalardan vazgeçtiği görülmüyor. Dövize yapılan müdahale sonucu kurda bir düşüş sağlandı ancak gübre, mazot, tarımsal ilaç ve elektrikte kayda değer bir düşüş görülmedi.  Tam tersine yeni yıl ile birlikte elektrik, mazot ve benzine zam müjdesi ile uyandık. Mazota zam demek nakliyeden dolayı iğneden ipliğe tutun da tüm tüketim ürünlerine zam gelmesi demektir.  Bu yaşanan durumun kuraklıkla birleşmesi sonucu tarım ürünlerinde 2022 yılında daha az üretim olacağından dolayı gerek üretici, gerekse tüketici zor günler yaşayacaktır.  Aynı zamanda beslenmek için ya ürün bulamayacağız, ya da pahalıya satın alacağız. Kısacası kıtlık yaşayacağız demektir” dedi.

“GEÇİNEMİYORUZ ZAMLARI GERİ ALIN”

Çiftçinin geçim zorluğuna işaret eden Gürel açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Biz üretici köylü sendikası olarak sorunlarımızı çözmenin yolu örgütlü olarak hareket etmekte olduğunu düşünüyoruz. Mevcut hükümeti uyarmak, halkımızı duyarlı hale getirmek ve sorunlarımıza çözüm bulmak için üretici köylüleri sendikamız çatısı altında toplanmaya ve üye olmaya davet ediyoruz. Tüm Köy Sen olarak diyoruz ki; Mazot, gübre, tohum ve tarımsal ilaçlarda ÖTV ve KDV’nin kaldırılmalıdır. Tarım Kredi Kooperatif mağdurlarının borç faizleri silinmeli, anaparası da taksitlendirilmelidir. Üretici köylünün yaşam alanlarının talan edilmesinden vazgeçilmelidir. Tarımsal destekleri günün ihtiyaçlarına göre yükseltilmelidir. Tütün üreticisine ve satıcısına yapılan haksız uygulamalardan vazgeçilmelidir. Geçinemiyoruz, getirilen zamlar geri alınmalıdır.”

Kaynak ; pirha.net

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r