DOLAR 23,4441 0.5%
EURO 25,2690 0.93%
ALTIN 1.458,140,51
BITCOIN 6129522,90%
Gaziantep
30°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MİLLETVEKİLİ KAPLAN: EMEĞİN DEĞERİ EKMEĞİN DEĞERİ KADAR KALMADI

MİLLETVEKİLİ KAPLAN: EMEĞİN DEĞERİ EKMEĞİN DEĞERİ KADAR KALMADI

ABONE OL
29 Nisan 2022 14:18
MİLLETVEKİLİ KAPLAN: EMEĞİN DEĞERİ EKMEĞİN DEĞERİ KADAR KALMADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için yazılı bir mesaj yayınladı. Kaplan yayınladığı mesajda; “Emeğin değeri, ekmeğin fiyatı kadar kalmadı. Bu ülkede hiçbir emekçi kardeşimin insanca yaşama lüksü yok artık. Cumhuriyet Halk Partisi olarak eşit, adaletli, insanca yaşam koşullarıyla; ayrımcılık ve emek sömürüsünün olmayacağı bir düzen için her türlü mücadeleyi vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

Milletvekili Kaplan, “Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü. Emeğin, alın terinin, dayanışmanın günü bugün. Ancak AKP’nin yaklaşık 20 yıldır süren iktidarında geldiğimiz noktada; emek de, alın teri de, dayanışmada kalmadı! Bitirdiler. Ağır ve uzun çalışma, düşük ücret, mobbing, meslek hastalıkları ve iş cinayetlerinin ayyuka çıktığı bir dönemden geçiyoruz. Emeğin değeri, ekmeğin fiyatı kadar kalmadı. Bu ülkede hiçbir emekçi kardeşimin insanca yaşama lüksü yok artık” diye ifade etti.

EMEK DE SÖMÜRÜLÜYOR, ALIN TERİ DE!

Pandemide ekonomik krizin daha da derinleştiğinin altını çizen Kaplan, “Pandemide on binlerce emekçimiz işten atıldı, on binlerce emekçimiz çok düşük ücretlerle çalışmak zorunda bırakıldı. Esnafımız kepenk kapattı, faturalarını dahi ödeyemeyecek hale geldi. Yoksulluk tırmandı, Türk Lirası eridi. Artık emekçilerimiz nefes alamaz duruma geldi. Bir yandan iç cinayetleri, bir yandan haksız yere çıkarılmalar, düşük ücretle çalıştırılmalarla emek de sömürülüyor, alın teri de! AKP’nin sendikal haklara tahammülü yok, hakkını arayan emekçilerimize tahammülü yok.  Neyse ki son düzlüğe girdiler. Gidecekler.  Yaşattıklarının hesabını verecekler” dedi.

BU ÜLKEDE HUKUKU BİTİRDİLER, TARIMI BİTİRDİLER, SANAYİYİ BİTİRDİLER, EĞİTİMİ BİTİRDİLER; İYİ OLAN HER ŞEYİ BİTİRİP, KENDİ KRALLIKLARINI KURDULAR!

Kaplan, Gezi Davasının da sonuçlarına dikkat çekerek, “AKP sadece emeği değil, bir ağacı korumak için kendini siper edeni de sevmiyor, özgürlüklerimizi savunanları da. Bakınız geçtiğimiz günlerde Gezi davasındaki sonuçlara hepimiz şahit olduk. Osman Kavala’ya ve sanık diğer kişiye 18 yıl hapis cezası verildi. Bu ülkede çekmediği bir filmden yargılanan, hapis cezası alan gazetecilerimiz var. Bu ülkede hukuku bitirdiler, tarımı bitirdiler, sanayiyi bitirdiler, eğitimi bitirdiler; iyi olan her şeyi bitirip, kendi krallıklarını kurdular. Ama artık bitti. Gidiyorlar gitmekte olanlar” diye ifade etti.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK EŞİT, ADALETLİ, İNSANCA YAŞAM KOŞULLARIYLA; AYRIMCILIK VE EMEK SÖMÜRÜSÜNÜN OLMAYACAĞI BİR DÜZEN İÇİN HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ VERECEĞİZ.

Milletvekili Kaplan’ın açıklamasının devamı şöyle: “Zalimin zulmüne son vermek için, emeğinin ve alın terinin değerini bilmek için Cumhuriyet Halk Partimiz iktidarında çok çalışacağız. AKP İktidarı emeği ne kadar görmezden gelirse gelsin; Cumhuriyet Halk Partimizin iktidarında emeğin ve alın terinin hakkı vereceğiz. Sermayeden yana değil emekten yana bir politikayla işçilerimiz ve emekçilerimizin tüm hakları yeniden düzenleyeceğiz. İş kazaları “fıtrat veya kader” olarak görülmeyecek. İş kazalarını en aza indirmek için yasaları, hakları ve işçilerimiz için olan politikalarımızı devreye sokacağız. Mevsimlik işçilerimizin sosyal ve temel haklarını iyileştirecek, çocuk işçi sayısını azaltmak için etkili ve sağlıklı eğitim ve meslek politikaları belirleyeceğiz. İnsanca yaşam ve çalışma koşullarının sağlandığı; emeğin ve alın terinin hakkının verildiği bir ülke umuduyla tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak eşit, adaletli, insanca yaşam koşullarıyla; ayrımcılık ve emek sömürüsünün olmayacağı bir düzen için her türlü mücadeleyi vereceğiz.”

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r