DOLAR 18,8317 0.01%
EURO 20,2882 0.52%
ALTIN 1.140,570,50
BITCOIN 428149-2,01%
Gaziantep

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MİLLETVEKİLİ TOĞRUL’DAN SAĞLIK BAKANINA SORU ÖNERGESİ

MİLLETVEKİLİ TOĞRUL’DAN SAĞLIK BAKANINA SORU ÖNERGESİ

ABONE OL
22 Temmuz 2022 15:56
MİLLETVEKİLİ TOĞRUL’DAN SAĞLIK BAKANINA SORU ÖNERGESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesinde bulundu. Toğrul’un yaptığı açıklamada, “Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan, kısa sürede küresel bir salgına dönüşen ve şu ana kadar 6 milyonun üzerinde kişinin ölümüne yol açan Covid-19 salgını, yeni varyantlar ile etkisini tekrar arttırmış durumdadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre tüm dünyada esen “pandemi bitti” havasına rağmen Temmuz ayı başında bir haftalık COVID-19 vaka sayısı 3 milyonu buldu. Aynı süreçte koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 bini aştı.

Dünya genelinde aşılama programlarının yaygınlaşmasıyla Türkiye dâhil birçok ülkede önlemler ya gevşetildi ya da tamamen kaldırıldı. Zayıflatılan tedbirlerin gölgesinde ortaya çıkan Omicron’un BA.4 ve BA.5 isimli alt varyantları İngiltere, Portekiz ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerinde vakaların yükselmesine yol açtı. Aynı şekilde Avrupa ülkelerinde artan vaka sayısına benzer şekilde Türkiye’de de vaka sayısı her geçen gün artıyor.

Haziran ayının ortalarından itibaren başta İstanbul olmak üzere ülkemizde de yeni bir dalganın başladığı ve şu anda bu dalganın hızlanarak vaka sayılarının çok ciddi artış gösterdiği açıktır. COVID-19 polikliniklerine başvuran kişi sayısı ve pozitiflik oranları belirgin olarak artmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son veri olan 4-10 Temmuz haftası için yeni olgu sayısı 117.095 olup, bir önceki haftanın iki katından ve ondan önceki haftanın da dört katından daha fazladır.Geldiğimiz noktada yeni bir dalganın hızlı tırmanma dönemine girdiğimiz görülmektedir. Olgu sayılarındaki artışın henüz ölüm sayısına yansımamış olması, hastalığın hafif seyrettiği algısı toplumda rehavetin devam etmesine neden olmaktadır.

Dolayısıyla sonuç olarak; küresel çapta uzmanlar, pandemide altıncı dalganın yaşanıyor olabileceğini belirtiyor ve koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı ile mücadelenin henüz sona ermediği uyarısını yineliyor.

 

Bu bağlamda;

  • Covid-19 vaka sayıları ciddi anlamda artış göstermesine rağmen salgının artış hızının hangi seviyede olduğu, günlük ve haftalık kaç kişiye test yapılığı bakanlığınız tarafından neden paylaşılmıyor? Vaka sayılarında son durum nedir? Günlük yapılan test oranı nedir?
  • Covid-19 vaka sayısının artışında hangi varyantların daha çok etkili olduğu neden paylaşılmıyor?
  • Aşılama takvimi konusunda zaten zaafı olan bir ülkeyiz. Aşı planlamasındaki aksamaların riskler taşıdığı ortadadır. Toplumun tüm kesimleri için yeniden bir aşı planlaması ne zaman yapılacaktır? Varyantlar için modifiye edilmiş bir aşı çalışması mevcut mudur?
  • Türkiye’de gerçek Covid-19 vaka sayılarının resmi sayıların çok üstünde olduğu konusunda ne düşünüyorsunuz?
  • Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandeminin sona erdiğine ilişkin hiçbir açıklama yapılmamış iken bakanlığınızın “Pandemi bitti” şeklinde algılanabilecek açıklamalar yapmasının nedeni nedir?
  • Türkiye’de Covid-19 vaka sayısı her geçen gün ciddi anlamda artıyorken bakanlığınızın hiçbir önlem almaması ve bu duruma sesiz kalmasının nedeni nedir? Bakanlığınız bu sessizliğini bozarak salgının yönetimine müdahale etmeyi düşünüyor mu?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r