• DOLAR
  9,3131
  %-0,19
 • EURO
  10,8607
  %0,09
 • ALTIN
  533,53
  %0,77
 • BIST
  1.434
  %1,15
Ramazan Davulcuları: Bir yıldır ödeme bekliyoruz

Ramazan Davulcuları: Bir yıldır ödeme bekliyoruz

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep’te yerel yönetimlerce salgından dolayı bahşiş toplanması yasaklanan Ramazan davulcularının mağduriyetlerinin giderilmesi için anlaşmaya varılan ödemenin bir yıldır yapılmadığı iddia edildi. Gaziantep Davulcular ve Zurnacılar Dernek Başkanı Bilek Davulcu, “Geçen sene çaldığımızda Şehitkamil Kaymakamlığı tarafından bütün davulcuların hakları ödenmişti. Şahinbey Kaymakamlığı ise davulcuların parasını ödemedi. Bu Ramazan’da davul çalmak istiyoruz. Davul ve zurnacılarımız perişan olmasın” dedi.

 

Gaziantep’te yaklaşık 10 bin davulcunun olduğunu söyleyen Gaziantep Zurnacılar ve Davulcular Dernek Başkanı Bilek Davulcu, “20 seneden beri başkanlık yapıyorum. Sayın Vali Bey eğer Ramazan ayında sahur vaktinde davul çalmamızı söylerse bizlerde çalarız uzun süredir yoklukla mücadele ediyoruz.  Geçen sene çaldığımızda Şehitkamil Kaymakamlığı tarafından bütün davulcuların hakları ödenmişti. Şahinbey Kaymakamlığı ise davulcuların parasını ödemedi. Bu Ramazan’da davul çalmak istiyoruz. Çalınmazsa da valimizin sesimizi duymasını istiyoruz. Bu davulcu ve zurnacıların bir Bağkur’u, sigortası yok. Bunların davul zurnadan başka bir meslekleri yok. Bizlere sahip çıkılmasını istiyoruz. Gaziantep’te yaklaşık 10 bin davulcu var.  En azından Ramazan ayında ellerinde davulla salgına karşı tedbirlerini alarak sahur vaktinde işlerini yapsınlar. Davul ve zurnacılarımız perişan olmasın” diye konuştu.

 

Ailelerini geçindirmek için müzisyenlikten başka meslekleri olmadığını belirten Gaziantep Zurnacılar ve Davulcular Dernek Başkan Yardımcısı Bülent Davulcu ise, “Biz geçen sene bazı bölgelerimiz vardı. 5 davulcuyu bir mahalleye yazdırdığımızda 6 bin lira ödeniyordu. Bir ay boyunca bu 5 kişiden her birine bin 200 lira para düşüyor. Biz bunu yakıta mı verelim neye yetecek bu para. Geçen sene Şahinbey Kaymakamlığı davulcuların parasını ödemedi ben kendi cebimden verdim. Davulcular benim parayı almamamı dinlemediler. Onlar da haklılar bir ay boyunca emek ver daha sonra bunun karşılığını alma. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı için mesleklerimizi yapmak istiyoruz. Bizlere izin versinler bizler de kendilerinin ayarlayacağı şekilde para toplayalım. Salgın kurallarına uyalım. İnsanlar temastan kaçınıyor, o zaman bizlere parayı dışardan versinler. Zaten mecburi bir şey yok verenden de vermeyenden de Allah razı olsun” dedi.

 

Hiçbir sosyal güvencelerinin olmadığının altını çizen Gaziantep Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Avcı da, “Ben de Müzisyenlik yaparak geçimimi sağlıyorum. Sayın devlet büyüklerimden ricam bu sen Ramazan bölgelerinde çalmak istiyoruz. Bütün aşiret milleti olarak mağdur olduk. Bizim herhangi bir sosyal güvencemiz yok. Ne de köyde bir dikili ağacımız var. Bizim tek geçim kaynağımız davul ve zurnamız. Davullarımızın çalınmasını istiyoruz. Bahşiş olayına gelince de zarfın içerisine koyup atabilirler. Veren de sağ olsun vermeyen de sağ olsun” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM