DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2103057-0,32%
Gaziantep
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rumkale’de “Fatma Şahin Depremi”

Rumkale’de “Fatma Şahin Depremi”

ABONE OL
5 Ocak 2022 17:07
Rumkale’de “Fatma Şahin Depremi”
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi-Rumkale’de kendi arazilerine yaptırdıkları evlerin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) tarafından yıkıldığı ve eşyalarının enkaz altında kaldığını söyleyen aile yetkililerden yardım bekliyor.

Gaziantep Rumkale’de bulunan arazilerini tarım yapmak için kullanmak isteyen Abdullah Polatcan ve Mustafa Polatcan ailesi aynı yere konaklamak için ev yaptırdı. Elektrik ve su abonelikleri başlayan evlerine GBB tarafından yıkım kararı verildi. Aile, karar sonrası mahkemeye başvurarak yıkım kararını durdurken 1 ay sonra GBB mahkemenin yıkımı durdurma kararını kaldırdı. Polatcan ailesi bunun üzerine İstinaf Mahkemesine giderek itiraz etti. Abdullah Polatcan, İstinaf Mahkemesinde dava sürerken belediye ekiplerinin evlerini yıktığını dile getirdi.

Aile yaptırdıkları 4 evin yıkıldığını söylerken eşyalarının çoğunluğunun enkaz altında kaldığını ve mağdur edildiklerini savundu. Yıkım kararı tebliğ edildikten sonra Yavuzeli Belediyesine giden aile yıkımın Yavuzeli Belediyesi ile ilgili olmadığı yanıtını aldı. Daha sonra önce Valiliğe ardından GBB’ye giden aile yıkım kararı ile ilgili sonuç alamadığını söyledi.

Evler yapılırken Milli Emlak’tan gelip incelendiğini söyleyen Abdullah Polatcan, “Evler yapılırken Milli Emlak’tan geldiler, evi yapabilirsiniz sorun yok dediler. Biz de inşaata devam edip evleri tamamladık. İnşaat bittikten sonra yıkım kararı ile karşılaştık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarımsal üretimi güçlendirme konusunda yaptığı çağrıya uyduklarını söyleyen Mustafa Polatcan, “Cumhurbaşkanımız dedi ki gıda çok önemli olacak üretim yapın. Biz de abim Abdullah Polatcan ile evlerimizi sattık ve arazimiz de üretim yapalım dedik. Köyde arazi bulamadığımızdan Rumkale’de kendi arazimizi kullanalım, gelip giderken kalma sorun olmasın diye evlerimizi yaptırdık” dedi.

Belediye tarafından mağdur edildik

Eşyalarının hepsini alacak kadar süre verilmediğini söyleyen Abdullah Polatcan, GBB ekiplerinin sabah saatlerinde yıkım işlemini gerçekleştirdiğini söylerken kendilerine yer gösterilmediğini ve kış mevsiminde kalacak yer sıkıntısı çektiklerini ifade etti. Polatcan, “Belediye bize yer bile göstermedi. Akraba ve komşularda yatıyoruz. Evlerimizi yıktıklarında belediyeye gittik yetkili biriyle görüşmeye. Kimse bizle muhatap olmadı. Saat 6’ya kadar bekledik en son bizi polis zoruyla dışarı çıkarttılar” dedi.

Rant olduğunu düşünüyoruz

Arazilerinin konumu yüzünden evlerinin yıkıldığını iddia eden Mustafa Polatcan, rant uğruna mağdur edildiklerini söyledi. GBB’nin gerekçe olarak kaçak yapıdan yıkım işlemini yaptığını ifade eden Polatcan, kendi evlerinin de ruhsatı olmadığını belirtirken bölgede bulunan evlerin çoğunluğunun ruhsatsız olduğunu sadece kendi evlerinin yıkıma uğramasının rant uğruna gerçekleştiğini iddia etti.

Yuva yıkan kadın

Mustafa Polatcan evlerine 2 milyon TL gibi bir rakam harcadıklarını dile getirirken GBB Başkanı Fatma Şahin’e ‘Yuva yıkan kadın’ olarak serzenişte bulundu. Evlerinin deprem olmuş gibi yıkıldığını ve eşyalarını enkaz altından çıkaramadıklarını söyleyen Polatcan, “Bu Fatma Şahin’in depremi! Kendisine yuva yıkan kadın diyorum. Böyle hukuksuzluk olmaz. Böyle bir yıkım olmaz, böyle bir hukuk devleti olamaz. Çadır bile getirmediler. Biz bu vatanın evladı değil miyiz?” ifadelerini kullandı.

Polatcan ailesi gerekli mücadeleyi sürdüreceklerini söylerken, yetkililerden yardım istediklerini ve seslerinin duyulmasını istedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r