• DOLAR
  9,2540
  %-0,08
 • EURO
  10,7588
  %0,11
 • ALTIN
  526,43
  %0,94
 • BIST
  1.410
  %-0,16
ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’NDEN HAYVANCILIĞA DEV DESTEK

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’NDEN HAYVANCILIĞA DEV DESTEK

Güneyin Sesi Gazetesi- Şahinbey Belediyesi İhtiyaç sahibi 243 aileye 2.976 büyükbaş ve küçükbaş hayvanı karşılıksız dağıttı. Hayvan yetiştiricileri hibe edilen hayvanlardan ürettiği organik sütü Şahinbey Belediyesi tarafından yeni açılan tanzim satış mağazalarında satış yaparak hem kendi ailelerine hem de ülke ekonomisine katkı sunuyor… Hayvan yetiştiricileri yapılan desteklerden mutlu olurken vatandaş da güvendiği organik ürünü tanzim satış noktalarından ucuza almanın mutluluğunu yaşıyor…

Şahinbey Belediyesi % 100 hibe ile hayvan yetiştiricilerine canlı hayvan desteğinde bulunurken bir yandan da hayvanlar için yem desteği verdi. Ayrıca hayvanlar için 75.000.0000 m2 mera alanı gübrelenerek 11 adet de su kuyusu açıldı. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan desteğinde bulunduğu hayvan yetiştiricilerinin bütçesini de düşünen, Şahinbey Belediyesi hayvan yetiştiricilerinin sütlerini evlerinden aldırarak Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tesisinde işleyip, Şahinbey Belediyesi Tanzim satış mağazalarında satıp doğrudan üreticinin kazanmasını sağlıyor.

KATKISIZ ÜRÜNLER UYGUN FİYATA

 Hayvan yetiştiricilerinin ürettiği sütleri daha rahat pazarlaması ve daha fazla kazanım sağlaması adına yapılan projede hem satıcı hem de alıcı kazanıyor. Direkt hayvan yetiştiricilerinden alınan ürünler hiçbir aracı firmaya takılmadan direkt olarak vatandaşa satılıyor. Böylece hem satıcı hem de alıcı kazanmış oluyor. Hiçbir katkı maddesi olmayan süt ürünleri Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin yaptığı tahliller sonrasında satışa konuyor.

%100 HİBE İLE 2976 BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DESTEĞİ SAĞLADIK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, hayvancılığın gelişmesi için hayvan yetiştiricilerini desteklemeye devam ettiklerini belirterek “Şahinbey İlçemizde 80 tane kırsal mahallemiz bulunuyor. Bu mahallelerimizde yaşayan 243 ihtiyaç sahibi ailelerimizi tespit edip, bu ailelerimize 2.976 adet hayvan desteğinde bulunduk. Bu hayvanlarımızın bir kısmı büyükbaş bir kısmı ise küçükbaştı. Dağıttığımız büyükbaş hayvanlardan 142 tane buzağı doğdu. Küçükbaşta ise 1.306 tanede kuzu dünyaya geldi. Vermiş olduğumuz 2.976 canlı hayvan 4.424 sayısına ulaştı. 16 koyun 1 koç verdiğimiz ailelerde şu an ki sayı 35’e çıktı. İki inek verdiğimiz ailelerin inek sayısı 4’e çıktı. Aynı zamanda ailelerimize 1’er ton yem desteği de vermiştik. İnşallah bu döngü katlanarak devam edecek. Hayvanlar meralarda susuz kalmasın diyerek meralarımıza 11 adet su kuyusu açtık. 75.000.000 m2’lik mera alanını gübreledik ve inşallah otlar bu yıl daha gür çıkacak. Böylece hayvanların yem maliyetlerini daha da aşağıya çekmiş olacağız. Vermiş olduğumuz hayvan desteklerinin yanı sıra süt ürünlerinin pazarlanmasında sorun yaşamaması için Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile birlikte açmış olduğumuz tanzim satış mağazalarımız var. Bu ürünler Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından satın alınarak üreticiden tüketiciye halka doğrudan satış yapılıyor. Bu anlamda da hayvan yetiştiricilerimize destek oluyoruz” dedi.

ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE KAZANIYOR

Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, tüketiciye doğal ürünlerin ulaştığını, üreticinin de ürünü değerinde aldığını belirterek “Birliğimize ait süt işleme tesisi 2020 yılında kuruldu. Şahinbey Belediyemizin İlçemizde hayvan yetiştiricilerine vermiş olduğu koyun ve ineklerin sütlerini topluyoruz ve kendi tesisimize getiriyoruz. Süt işleme tesisimizde gerekli analizler yapıldıktan sonra süt ve süt ürünlerine dönüştürülüyor. Daha sonra Şahinbey Belediyemizin şehrin belirli noktalarında yaptığı satış noktalarında tüketiciye ulaştırılıyor” dedi.

DESTEK ALAN AİLELER MUTLU

Şahinbey Belediyesi’nden küçük ve büyükbaş hayvan desteği alan hayvan yetiştiricileri ise “Belediyemizin verdiği hayvanlar sayesinde hayvancılığı geliştiriyoruz. Belediyemizin bizlere verdiği hayvanlar yavruladı ve koyunlarımızın ve ineklerimizin sayısı arttı. Hayvanlardan elde ettiğimiz sütlerin bir kısmını kendi ihtiyaçlarımız için kullanırken, bir kısmını da satarak çocuklarımızın eğitimine ve evimizin ihtiyaçlarına kullanıyoruz. Allah Başkanımızdan razı olsun” dediler.

 

VATANDAŞ PROJEYİ TAKDİRLE KARŞILADI

Şahinbey Belediyesi’nin kurmuş olduğu tanzim satış noktalarından süt ürünleri alan vatandaşlar yapılan hizmetten dolayı oldukça memnun olduklarını belirterek, “Çok güzel bir hizmet olmuş. Bu zamanda katkısız bir yiyecek ve içecek bulmak çok zor. Diğer yerlerde satılan ürünlerden ne satıcı ne de alıcı karlı çıkabiliyor. Bu tanzim satış mağazası ile doğal ve ucuz ürün tüketiyoruz. Aynı zamanda üreticide kazanmış oluyor” diye konuştular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM