• DOLAR
  9,6196
  %1,26
 • EURO
  11,2178
  %1,25
 • ALTIN
  560,09
  %2,85
 • BIST
  1.480
  %1,68
Sanayi esnafı dertli !

Sanayi esnafı dertli !

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep’te  piyasa şartlarının ağırlaşması nedeniyle gelir gider dengesi alt üst olan sanayi esnafı geçim sıkıntısı yaşıyor.

Gaziantep’te pandeminin  etkisiyle daha belirginleşen ekonomik kriz oto sanayi esnafını çıkmaza soktu. Ağırlaşan piyasa şartlarında yedek parçalarda yüzde 40 artış olduğunu söyleyen esnaf günü kurtarmak için işbaşı yaptığını belirtiyor. KÜSGET esnafı kira ve vergilerini ödeyememekten yakınıyor.

Araç yedek parçalarının kara borsaya düştüğü söyleyen KÜSGET esnafı Hasan Demirtaş, “İnsanlar pandemiden dolayı kısıtlı saat ve günlerde dışarı çıkabiliyorken aracını nasıl servise getirebilir.Parça fiyatlarımız pandemiden dolayı yüzde 40 bir artış yaşadı. Bunu abartmak için söylemiyorum. İşlerimiz çok fazla düştü Allah’a şükür bizler hiç eleman çıkarmadık. En büyük istediğimiz elemanı elde tutmak, işten çıkarmamak. Yedek parça şu anda kara borsa. Geçen yılın mart ayından beri dolar yükseldikçe, yedek parçalar da yükseliyor. Bu durumdan çok fazla rahatsızız. Günü kurtarmak için çalışıyoruz. Önümüzü göremiyoruz” dedi.

 

Hayat pahalılığı esnafı zora soktuğunu belirten Kaportacı Avşar Taşçı, “Yaklaşık bir yıldır çok zor durumdayız. İşler yarı yarıya düştü. İnsanlar araçlarına bakım yaptıramıyorlar. Kaza yaptıkların da bile tamiratını yaptıramıyorlar.  Yedek parça fiyatları 2-3 katı arttı. Hayat pahalılığı bizleri çok zor duruma düşürüyor. Kiramızı ve vergilerimizi ödeyemiyoruz. Sigortaları ödemekte zorlanıyoruz. Evimize ekmek götürmeye bile zorlanır hale geldik. Yedek parça bulmakta zorlanıyoruz. Yedek parçacıların işyerindeki raflar boş kalmış bir durumda” diye konuştu.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM