DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15932361,10%
Gaziantep
13°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SANDIKLARA DA GELECEĞİMİZE DE SAHİP ÇIKACAĞIZ

SANDIKLARA DA GELECEĞİMİZE DE SAHİP ÇIKACAĞIZ

ABONE OL
8 Mayıs 2023 12:55
SANDIKLARA DA GELECEĞİMİZE DE SAHİP ÇIKACAĞIZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Seçime 7 gün kala Yeşil Sol Parti Gaziantep’te büyük mitingi gerçekleşti. Mitinge HDP, EMEP,  TİP, SYKP, Yeşil Sol Parti temsilcileri ve üyeleri, Yeşil Sol  ile demokratik kitle örgütü de katıldı.

”Buradayız birlikte değiştireceğiz” şiarıyla düzenlenen ve binlerin katıldığı mitingte konuşmacı olarak, eski HDP milletvekili Ahmet Türk, Emek Partisi GYK üyesi Levent Tüzel, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gülşen Sincar, SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur katıldı. Konuşmacılar, 14 Mayıs’ta tek adama son verip halkların Meclisteki temsiliyetini birlikte arttırmaya kararlı oldukları mesajı verdi.

Eski Tur Otobüsleri alanında yapılan mitingde Bajar ve Koma Sorjiyan sahne aldı.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Sultan Bayındır ve Mehmet Polat ,HDP İl Eş Başkanları Ayten Kara Avni Binici’nin selamlamalarının ardından Yeşil Sol Parti Gaziantep Milletvekili Adayları selamlamak için sahnede yer aldı. Kitle sık sık “Jin jiyan azadi, “direne direne kazanacağız” sloganları attı.

“SANDIKLARA DA SAHİP ÇIKACAĞIZ, GELECEĞİMİZE DE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Yeşil Sol Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Sevda Karaca,  “İşte bu ülkeye umudu getirecek olanlar, işte emeğin özgürlüğün barışın eşitliğin yüzleri, hoşgeldiniz. Günlerdir bu şehrin sokaklarında gençlerin kadınların işçilerin emekçilerin bu ülkeden umut duymak isteyen herkesin umudunu tazeliyorsunuz, emek emek güven veriyorsunuz. B alan antep halklarımıza verdiğimiz umudun sembolüdür. Hoşgeldiniz. İşte burası direne direne kazanmanın ne demek olduğunun çok iyi bilen bir bileşen, direne direne halkların kardeşliği barışı eşitliği şiddetsiz yaşamı getirecek olanların alanı. Buraya gelemeyen yüzünü bize dönen gözü kulağı aklı bizde olan Gazianteplilere sesleniyorum bu seçim kararsızlık seçimi değil, sandığa gitmeme seçimi değil; soru işaretlerinin taşınacağı seçim değil. Bu seçim emeğin ve özgürlüğün büyütülmesinin zorunlu olduğu seçim. Eğer geleceği yeniden kurmak, gençlere umut vermek, kadınlara şiddetsiz bir yaşam kurmak, emekçilerin alın terinin değerinin olduğu bir ülke kurmak istiyorsak tek seçim var. Doğru biziz. Emek ve özgürlük ittfakı, yeşil sol parti geliyor, geliyor geliyoruz. Sandıklara da sahip çıkacağız, geleceğimize de sahip çıkacağız. İşte burası garantisidir, birlikte kazanacağız” dedi.

Yeşil Sol Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Murat Sarısaç, Kürtçe seslenerek, “Çok az zaman kaldı. Bir hafta kaldı. Seçim için değil, faşizmin yenilmesi için çok az kaldı. Kürt düşmanlığını yapanların yenilmesi için çok az kaldı. Annelerin, işçilerin, emekçilerin, gençlerin umutlarını çalanların yenilmesi için çok az kaldı. Sadece bu seçimde değil, 100 yıldır büyük bir direniş var. Kürtler ve dostları tüm zulümlere rağmen direniyor. Zulmün önünde asla boyun eğmediler. Bugün de faşizme, zulme karşı direniyoruz ve kesinlikle kazanacağız” diye konuştu.

“ARTIK YETER, YENİ BİR YAŞAMI KURACAĞIZ”
SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, “Bizi bu karanlığa gömmek isteyenlere karşı yeni bir yol açtınız. Trakyadan Mezopotamya’ya samsundan Antakya’ya bizi bu yaşam ağacı altında buluşturanlara selam olsun. Bu ağacın kökleri çok derinlerde. Mücadelemiz birdir bizim. Bu birliği bu mücadele ortaklığını rastgele getirmedik, bir kadere ortaklığı yapıyoruz. Bu zorbalıktan kurtuluş yok, artık yeter diyoruz. Bu zorbalığa müsaade etmeyeceğiz. Yoksulu daha yoksul, Kürdü düşman eden çocuklarımızı geleceksizleştiren, yapacağımız seçim 15 derece ölmeye mi razı göstereceğiz yoksa yeni bir yaşamı mı kuracağız. İşte bunun anahtarı sizde. Bu seçimlerde Antep hak ettiğini alacak. Bu seçimin kaderiniz sizler değiştieceksiniz. Bu saray zulmünden çeken bütün insanlar bir adayız, sarayın saltanatını yıkacağız. Türkiye’de yeni bir sayisat kuracağız” diyerek Yeşil Sol Parti için oy çağrısı yaptı.

“HALKLAR KAZANACAK, EMEKÇİLER KAZANACAK”
Emek Partisi GYK üyesi Levent Tüzel, “Sizlerle 96’da Ünaldı direnişinden, Başpınar işçilerinin mücadelesinden, Newroz bayramımızdan , 1 mayıs işçi ve emekçilerin enternasyonel bayramından, 6 Mayıslardan bugüne birlikte yürüdük” diyerek sözlerine başladı.

Bir tarafta Cumhur itifakı, onun karşısında eski düzenin savuuncu olan Millet ittfakı ve onun adayları olduğunu ifade eden Tüzel, “Hepsinin ortak karakteri, zengin sever, sermayedar, barış diyen Kürtlere düşman, bugün ülkemize sığınmak zorunda kalan mülteci kardeşlerimize ne işleri var diyorlar. Oysaki onlar savaşın mağduru olarak, emperyalist ve işbirlikçilerin mağdurları olarak sığındılar. Onlar bizim sınıf kardeşlerimiz. Ümit Özdağ gibilerine bu kentte verecek oy yok” diye konuştu.

İktidarın dilini eleştiren Tüzel, “Bu anlayışla hesaplaşmanın günüdür, 14 mayıs sadece tek adamı iktidardan göndermek değil yeni bir ülkeyi, demokratik emeğin hakkını aldığı barışın kardeşliğin olduğu, insanların deprem korkusuyla yaşamadığı bir ülkeyi, yola koyulmak demektir. Onun için Emek ve Özgürlük İttifakı alanlarda, buradayız, halklar kazanacak” dedi.

Tüzel, “21 yıllık iktidarın artık gönderilme zamanı gelmiştir, Antep işçileri, Başpınar, OSB işçileri, pandemide çalışmak zorunda kalan depremden 3 gün sonra iş başı yaptırılan işçiler, sizden bunun hesabını elbette sandıklara da soracak. Ve sandıktan çıkacak sonuç yeni bir iktidarın halk iktidarın yolunu açacak, demokratik işçi ve emekçi iktidarının yolunu açacaktır.  Buradayız biz kazanacağız. Çözüm istiyoruz, barış istiyoruz Kürt halkı bunun mücadelesini veriyor, her şeye rağmen dimdik ayakta. Yeni müzakereler olabilir olmak da zorunda, mecliste komisyonlar kurulabilir ama bileceğiz ki bunun gerçek çözümü sizlerin mücadelemize dilinize eşitlik kavganıza sahip çıkmanıza ve alanlarda sürdürmenizdir. Temsilciler sizden aldığı güçle dirençle orada bu kavgayı sürdürmeye devam edecek. Mücadelemiz alanlarda, fabrikalarda, üretim alanlarında, üniversitelerde her yerde devam edecek emperyalist işbirlikçileri gönderene kadar onları çöp sepetine gönderinceye kadar bu birliğimiz devam edecek. Halklar kazanacak, emekçiler kazanacak” diye konuştu.

“BU SEÇİM HALKLARIN BİRLİKTELİĞİNİ ORTAYA KOYACAĞI SEÇİM OLACAK”
DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gülşen Sincan da, “Tarih yazıyoruz. Yıllardır bu coğrafyada neler yaşadığımızı çok iyi biliyoruz. Bu seçim bizim için gerçekten önemli bir seçimdir. Bu seçim halkların birlikteliği ve ittifakını ortaya koyacağı seçim olacaktır. 14 Mayıs yarım kalan işi bitireceğimiz, finali yapacağımız bir seçim olacak. Bu gün meydanlara çıktıklarında söylediklerinde, seslerinde duruşlarında korktuklarını görüyoruz. Korkunun ecele faydası yok. Saltanatınız yıkılacak” dedi.

“BU ZULME HAYIR DİYECEĞİZ”


Eski HDP milletvekili Ahmet Türk, “Bu zulüm politikaları sona erecek kürt halkı özgür geleceği için Antep’te mücadele edecek; bu sistem yıkılcak. Halkların ortak demokatik değerlerde buluştuğu yeni bir sistemin başlangıcı olacaktır, kendimize halkımıza yoldaşlarımıza güveniyoruz; bu rejimi değiştirmek için birlikte sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bugün uzun yıllardan beri kürt halkı  üzerinde yürütülen inkar ve  imha politikalarına karşı halkımız her zaman özgürlükçü bir çizgide halkının ve mücadelesinin yanında yer aldı. Bugün de bunu görüyoruz, Kürt sorunu çözülünceye kadar kürtlerin hakkı hukuku yerine gelinceye kadar eşitlik demokrasi gelene kadar dimdik ayakta duracağız. AKP iktidarının bilboardlarına baktığınızda yola devam  diye yazmışlar; bunların anlamı yola devam dedikleri zaman kürt siyasetçileri zindanda tutmak, kürt halkının dilini, kültürünü inkar anlamına geliyor; anadilde eğitim yapmasını engelleyen bir yolu gösteriyorlar. Biz bu zulme evet diyecek miyiz? Elbette hayır diyeceğiz” dedi.

İktidarın inkar ve sindirme politikalarına değinen Türk, “İktidar çöküyor, çökecek, yarınlar bizim olacak” diyerek özellikle sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı.

DEMİRTAŞ’IN MESAJI DİNLETİLDİ
Ahmet Türk’ün konuşmasının ardından tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sesli mesajı dinletildi. Demirtaş, “sandık başından asla ayrılmayın” derken, “bir oy Yeşil Sol Parti’ye bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na. Ben direnme gücünü sizden aldım. Ben buradayım ama kalbim orada. Sizlerle özgür günlerde görüşeceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r