• DOLAR
  9,2570
  %-0,04
 • EURO
  10,7841
  %0,35
 • ALTIN
  525,37
  %-0,17
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Şifa kaynağı ‘Nar Ekşisi’

Şifa kaynağı ‘Nar Ekşisi’

Güneyin Sesi Gazetesi-Günümüzde organik gıdalarla beslenme güçlü bir bağışıklık sistemi için elzem önem taşıyor. Bu bağlamda Gaziantep’te hiçbir katkı maddesi eklenmeden üretilen nar ekşisi zorlu bir zahmet sürecinin ardından sofralarla buluşuyor.

Günümüzde uzmanlar organik olmayan gıdalarla beslenme sonucu insanlığın her geçen gün bağışıklık sisteminin çöktüğünü belirtiyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi de yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline getirilmesi gereken sağlıklı beslenme tarzından geçiyor. Bereketli Anadolu topraklarında ise organik ürünler hiçbir katkı maddesi kullanılmadan direkt olarak ya da öz haline getirilerek tüketiliyor. Gaziantep’te şifa kaynağı olan ‘nar ekşisi’ üretimi zorlu bir mesainin ardından sofralara çıkıyor. Kabuğundan titizlikle ayrılan nar taneleri geleneksel yöntemlerle dövülerek suyunun alınmasının ardından altına odun ateşi atılan bakır kazanlarda saatlerce kaynatılıyor. Yaklaşık bir gün süren kaynatma işleminde nar suyu nöbetleşe bir şekilde karıştırılıyor.  Ekşi nardan üretilen nar ekşisi, hava geçirmez saklama kaplarına koyularak tüketime hazır bir hale geliyor.

DEFORME EDİLMEMESİ LAZIM

Yaklaşık 30 dönümlük nar bahçesinde nar ekşisi üretimi yapan 68 yaşındaki Hacı Salih Yıldıran, “Bu mevsim nar mevsimidir. Özellikle nar mevsimini geciktirmemizin nedeni de daha kaliteli daha iyi ürün elde edebilmemiz için bu mevsimi seçiyoruz. Narlar tek tek toplanıyor. Deforme edilmemesi lazım. En ufak bir yere düşmede, kaldırmada narın özellikleri bozulur tadı değişir. Ekşi narımızı hiçbir katkı maddesi kullanılmadan nar ekşisi yapıyoruz. Pekmez diyenlere de biraz alınıyorum. Pekmez tatlımsı olur. Tümüyle ekşi nardan yapıyoruz ve kalitesi de yüksek oluyor. Tatlı narları da şarap olarak değerlendiriyoruz. Hiçbir katkı kullanmadan nar suyundan şarap yapıyoruz. Narlar tek tek vurularak tanelendiriliyor. Bunu temiz çuvallarda ezerek suyunu süzüyoruz. 120 litrelik büyük kazanlarda kaynatılıyor.  120 litre nar suyundan yaklaşık 10-12 litre nar ekşisi oluyor. 120 litre nar suyu orta dereceli bir ısıda tam 24 saat kaynıyor. Bu 24 saat sonucu 10-12 litre kadar nar ekşisi elde ediyoruz. Bunu tekrar söndür yak zaman kaybı olur, pişirdiğimiz aşı tekrar ısıtırsak hem lezzet kaybı olur hem de kalite düşük olur” dedi.

LİTRE FİYATI 50 LİRA

Zahmetli bir sürecin ardından nar ekşisinin litre fiyatının 50 liraya ulaştığını belirten Yıldıran,Narın miktarına göre bitiş  zamanında değişiklik oluyor. Kiminin vardır 500 kilo kiminin vardır 10 tonu. Biz de biraz fazla 30 dönüm kadar narımız var. Hal’de normal ekşilik narın kilosu orta kaliteli bir nar 2,5 lira, 5 kilodan bunu satın alacaksın işleyeceksin, ezeceksin ,kaynatacaksın 50 liraya yakın bir maliyeti oluyor bir kiloda Bizim kendi ürünümüz olduğu için fiyatlandırmadan öyle bir ayrıntıya girmiyoruz.” diye konuştu.

OLAĞANÜSTÜ FAYDALI

Nar ekşisinin çok faydalı bir gıda ürünü olduğunu söyleyen Yıldıran,”Bizim nar ekşisi doğal olduğu için mideyi yormaz. Birçok hastalığa olağanüstü bir faydası vardır. Çay bardağı kadar için yine midenizi acıtmaz, ekşitmez. Öbüründe bir yemek kaşığı bile içinizi yakar.  Narın çekirdeği yoksulluk yıllarından kurutulur üzüm çekirdek yerini yenirdi. Bunun adı da ‘habirman’dır. Yoksullar bunları daha yoksul bölgelere götürerek arpa ve buğdayla takas ederek geçimlerini sağlarlardı. Maalesef şimdi bunları biz atıyoruz. Hiçbir şey de değerlendiremiyoruz. Kabuğunu da, tanesini de. Narın çiçeği de ,çiçeğinin yaprağı da, kabuğu da  posası da aslında çok artı bir değerdir. Ayrıca narın tatlısından sirke yapıyorum. Sirkenin, nar ekşisinin ve şarabın çoğunluğunu kendi işletmemizde değerlendiriyorum” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM