DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 439621-0,35%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TARİHİ CAMİ YOK OLUYOR!

TARİHİ CAMİ YOK OLUYOR!

ABONE OL
18 Kasım 2022 11:39
TARİHİ CAMİ YOK OLUYOR!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Gaziantep’te 350 yıllık geçmişi bulunan tarihi Kılınçoğlu Cami bakımsızlıktan dolayı yok olmaya yüz tutmuş durumda. Tarihi camiye sahip çıkan olmadığı gibi hırsızlarında sık sık uğradığı adresler arasında.
Şahinbey ilçesi’nde belediyenin kentsel dönüşüm alanı ilan ettiği Kılınçoğlu Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 350 yıllık tarihe sahip Kılınçoğlu Cami 3 yıl önce tadilat yapılacağı için boşaltılmıştı. Ancak o tarihten beri camiye sahip çıkan olmadı. Hırsızların ve uyuşturucu bağımlılarının meskeni haline gelen tarihi yapının bir an önce eski günlerine kavuşması için bölge halkı çağrıda bulundu.
Tarihi kaynaklara göre; 1672 yılından önce Kılınçoğlu Hamza Bey tarafından yaptırılan ve yaklaşık 3 yıldır restorasyon çalışmaları tamamlanamayarak ibadete kapalı olan caminin bu durumda olması mahalle sakinlerini üzüyor. Adeta kaderine terk edilen ve ibadete açılması için hiçbir çalışma yapılmayan tarihi Kılınçoğlu Camii’nin kapalı kalmasına mahalle sakinleri tepki gösteriyor.
“Camiden vazgeçtiler”
Kılınçoğlu Mahallesi esnafı Cenan Duyan, tarihi caminin harabeye döndüğünü ve yetkililerin olaya el atması gerektiğini ifade etti. Duyan, “Cami sahipleri mühendislerle onarıma geldi fakat onlara izin verilmedi. Vakıflar Genel Müdürlüğü geldi ve cami içinde bulunan kabloları söküp gittiler. Camiden vazgeçmiş gözüküyorlar ama bu tarihe yazık değil mi? Onlar Müslüman değiller mi? Yetkililer en kısa zamanda burayı onarıp faaliyete sokmalı” dedi
Kılınçoğlu Camisi’nin içler acısı durumu defalarca gündeme gelmesine rağmen halen ibadete açılmaması ve yetkililerce hiç bir çalışma yapılmaması mahalle sakinlerinin tepkisine neden olurken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Şahinbey Belediyesi göreve çağrıldı.
KILINÇOĞLU CAMİSİ HAKKINDA
Kılınçoğlu mahallesinde bulunmaktadır. Hicri Şaban Ayı 1186 tarihli ve diğer belgelerden bu mabedin H.1083 (M.1672) yılından önce Kılınçoğlu Hamza Bey tarafından mescit olarak yaptırıldığı, daha sonra Osman Efendi adlı bir hayırsever tarafından minber eklenerek camiye çevirdiği anlaşılmaktadır. Bu caminin en ilginç yanı duvarlarının kale suru gibi kalın olmasıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r