DOLAR 18,8190 0.07%
EURO 20,4705 -0.14%
ALTIN 1.167,790,13
BITCOIN 432179-0,10%
Gaziantep

AÇIK

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TARIM BAKANLIĞI GAZİANTEPLİ ÇİFTÇİNİN MAĞDURİYETİNE SESSİZ KALDI…

TARIM BAKANLIĞI GAZİANTEPLİ ÇİFTÇİNİN MAĞDURİYETİNE SESSİZ KALDI…

ABONE OL
5 Ekim 2022 16:47
TARIM BAKANLIĞI GAZİANTEPLİ ÇİFTÇİNİN MAĞDURİYETİNE SESSİZ KALDI…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep’in Araban ilçesinde çiftçilerin maruz kaldığı hırsızlık olaylarına ilişkin meclise önerge sundu. Tarım ve Orman Bakanlığının önergeye verdiği cevap ise şok etti.

Milletvekili Toğrul tarafından sunulan önerge şöyle; “Türkiye’de Gaziantep tarımda çok önemli bir yer tutmaktadır. Gaziantep’in ise özellikle Araban ilçesi üretimde  buğday, arpa, mercimek, nohut, kavun, soğan, sarımsak, pamuk, fasulye gibi ürünlerle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca ağaç olarak özellikle antepfıstığı, zeytin ve nar yetiştirilmektedir. Böylesi önemli tarım ürünleriyle ön plana çıkan Gaziantep Araban ilçesi çiftçileri uzun süredir yaşanan hırsızlık olaylarından kaynaklı mağduriyet yaşamaktalar.

Gaziantep’in Araban ilçesinde ovada tarımsal sulama sondajlarının tüm elektrik kablolarının, bakır tellerin ve elektrik panolarının sürekli çalındığı söylenmektedir. Hatta halihazırda ilçede şu anda sondajı olup kablosu ve panosu çalınmamış neredeyse tek bir çiftçi kalmadığı iddia edilmektedir. Elektrik kablosu ile panosu ve bakır teli çalınan bir sondajın çiftçiye maliyeti yaklaşık 10 bin TL’dir. Bu maliyet ise zaten artan girdi maliyetleri yüzünden zor durumda olan çiftçimizi daha da zor durumda bırakmaktadır. Çiftçi yaşamış olduğu bu mağduriyeti sürekli dile getirmesine ve şikayet etmesine rağmen hırsızlık olaylarının artarak devam ettiği belirtilmektedir. Ağır girdi maliyetleri ve kuraklık altında ezilen çiftçiler yaşanan hırsızlık zulmü bitsin istiyorlar.

Bu bağlamda;

  • Gaziantep’in Araban ilçesinde meydana gelen ve çiftçileri çileden çıkaran hırsızlık olaylarından haberdar mısınız?
  • Ağır girdi maliyetleri ve kuraklık altında ezilen çiftçiler yaşanan hırsızlık zulmü bitsin istiyorlar. Gaziantep’in Araban ilçesinde çiftçinin yaşamış olduğu hırsızlık mağduriyetinin giderilmesi için bakanlık olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz?
  • Gaziantep’in Araban ilçesinde çiftçilerin sondajında hırsızlık yaptığı tespit edilen ve hakkında işlem yapılan kaç kişi vardır? Hakkında işlem yapılan kişilere hangi cezai müeyyideler uygulanmıştır?
  • Gaziantep’in Araban ilçesinde çiftçiler yıllardır bu hırsızlık olaylarını yaşamaktalar. Bu konuda yüzlerce şikayet olmasına rağmen bu sorunun bir türlü çözülmemesinin nedeni nedir?”

Bakanlık tarafından önergeye verilen cevap ise ilçede mağdur olan çiftçileri şok etti. Bakanlık açıklamasında, “Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze kablo hırsızlığı konusunda yapılmış resmi bir müracaat bulunmamaktadır. Hırsızlık olayları ile ilgili resmi işlemler kolluk kuvvetleri ve adli makamlarca yürütülmektedir” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r