DOLAR 18,8086 0.01%
EURO 20,4283 -0.34%
ALTIN 1.166,17-0,01
BITCOIN 4360890,61%
Gaziantep

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“TARIM YOK OLDU, ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR”

“TARIM YOK OLDU, ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR”

ABONE OL
23 Mayıs 2022 10:20
“TARIM YOK OLDU, ÇİFTÇİ KAN AĞLIYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Makine Mühendisi Ali Peri, 10 yıl öncesine kadar Türkiye’nin tarımda hem kendi kendine yetebilen ve hem de Ortadoğu ve dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapan bir ülke iken, uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle ülkede tarımın yok olduğunu, çiftçinin kan ağladığını söyledi.

Türkiye’de tarımın yok olduğunu, çiftçilikle uğraşan bir çok insanın tarlasını, arazisini bağını bahçesini terk ettiğini ve üretimden uzaklaştığını ifade eden Peri,” Geçtiğimiz günlerde gününü kutladığımız çiftçinin, sorunlarını, sıkıntılarını, dertlerini dinlediğimiz zaman yüreğimiz kan ağlıyor. Çünkü çiftçi bırakın eski günlerini aramayı, geçimini sağlayacak halinin kalmadığını her fırsatta belirtiyor. Neden mi?  Akaryakıt fiyatları malum, tohum fiyatları malum, gübre fiyatları malum. Hal böyle olunca da çiftçi perişan” dedi.

Türkiye’de  tarımının ve çiftçisinin yeniden ayağa kalkması için tüm siyasilere görev düştüğünü, kısır tartışmaları bir kenara bırakarak çözüm üretilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Ali Peri, şöyle konuştu:

AKARYAKIT DESTEĞİ ŞART

Son zamanlarda akaryakıta gelen zamlar nedeniyle çiftçi tarlasını işleyemez hale geldi. Tohum ve gübreye neredeyse her gün gelen zamlardan dolayı ekim yapamaz duruma geldi.

Zaman kaybetmeden, çitçinin kullandığı akaryakıta destek verilmesi gerekiyor, tohum desteği verilmesi gerekiyor, gübre fiyatlarının makul bir seviyeye çekilmesi gerekiyor. Ayrıca, çiftçi tarlasını sularken elektrik enerjisi kullanıyorsa, ki büyük çoğunluk elektrikle sulama yapıyor, elektrikte çiftçiye özel bir indirim yapılmalı. Çiftçi bugün sulamada kullandığı elektrik borcunu ödeyemediği için şarteli kapatmış durumda veya icra ile davalık olmuş durumda.

ÇİFTÇİ YETİŞTİRDİĞİ ÜRÜNÜN FİYATINI VE PAZARINI BİLMELİ

Tüm bunların yanı sıra çiftçi, yetiştirdiği ürünün fiyatının ne olacağını ve pazarını mutlaka bilmeli. Yani, buğday mı, nohut mu, mercimek mi ekti, fıstık mı, fındık mı yetiştirdi ? Bunları nerelerde, hangi fiyata satacağını bilmeli ki, ona göre adım atsın, yatırım yapsın.

TÜM SİYASETÇİLER ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

Gelin, geçtiğimiz günlerde kutladığımız Çiftçiler gününden itibaren, çiftçi eski günlerine nasıl geri döner, rahatlığını, mutluluğunu, huzurunu nasıl bulur ? Çiftçilerden dinleyerek yetkililerin de önerileri uygulamasını sağlamak gerekiyor.

Tüm siyasetçilere sesleniyorum: Çözüm çiftçide.  Masa başında oturup, çiftçinin yerine ahkam kesmeyi bırakıp, arada bir çitfçinin yanına gidip yanındayım demeyle yetinmeyip , çiftçinin sorunlarını, çözüm önerilerini çiftçiden dinlemek gerekiyor. Herkes elini taşın altına koymalı, bu işe mutlaka çare bulunmalı. Aslında, sorunları, çözümü de herkes biliyor ama gerekli adımlar atılmıyor. İstenildikten sonra, çözüm bulunur,  Türkiye’de tarım yeniden dünya ile boy ölçüşecek duruma gelir, çiftçi de tarlasına, arazisine üretime geri döner.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r