• DOLAR
  9,7276
  %1,30
 • EURO
  11,3525
  %1,43
 • ALTIN
  563,46
  %1,82
 • BIST
  1.488
  %0,56
Tencere kaynamıyor

Tencere kaynamıyor

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep’te pandeminin de etkisiyle belirginleşen ekonomik kriz dar gelirli ailelerin mutfağına el koydu. Art arda gelen zamlarla gıda fiyatları el yakarken vatandaşın evinde tencere kaynamıyor.

Gaziantep’te yeni tip koronavirüs (KOVID-19) salgınıyla artarak devam eden ekonomik buhran  gelir dağılımındaki adaletsizliği derinleştirdi. Kira ve faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi.  Sağlıklı beslenmenin elzem olduğu bir dönemde alım gücü aşırı düşen dar gelirlinin tek derdi en ucuz ürünü alıp karın doyurmak oldu.

ALDIĞIMIZ MALLAR ELDE KALIYOR

Pandemi sürecinden bu yana  ekonomik  sıkıntı içinde olduklarını söyleyen pazarcı esnafı, “İş yok aldığımız malı 12 liraya aldığımız içinde 8 tane ürün var. Tanesini 1,5 liradan satamıyoruz. Aynı fiyata geliyor. İşler çok sakat yani.  Bir seneden beri bu haldeyiz.  Zaten bu cumartesi ve Pazar günlerinin yasak olması da işleri sakat etti. Aldığımız mallar elimizde kalıyor biz de 2 gün sonra çöpe atıyoruz. Uzun süre dayanan şeyler değil. Fiyatlarda pek zam yok daha düşüş var fakat insanların parası yok.  2 hafta önce kasasını 16-17 liradan aldığım ürün şimdi 12 lira. Soğanı adam 2 liradan veriyor. Tarlaya gitsen toplayabilir misin 2 liraya. Bu yağmurda kışta adam çamurun içine girecek  çoluğuyla çocuğuyla toplayacak pazara gelecek 2 liradan satacak” dedi.

ALIM GÜCÜMÜZ AZALDI

Ekonomik açından zor günler geçirdiğini belirten 3 çocuk babası inşaat işçisi Oktay Güdeve, “Vatandaş geçinemiyor. Şu anda alım gücü çok zayıf. İnsanlar çok sıkıntılı ekonomik sıkıntının üstüne bir de bu pandemi eklendiği zaman yani insanların yaşayacak durumu kalmadı diyebilirim. İnsanlar şu anda çok tedirgin. Ne söyleyeceğimi ne anlatacağımı bilemiyorum. Bizler inşatta çalışan işçileriz. Bu şekilde inşaatta işler de durdu. Zaten yaşım geçkin yani bir insan değiliz. Elimizi ayağımızı kuruttular yani şu anda ekonomi tamamen çökmüş durumda. Bitmiş vaziyetteyiz. Biz devlet büyüklerimize söyleyeceğim tek şey, vatandaşı gözetip gerektiği gibi muamele etmesi” diye konuştu.

VATANDAŞ ZOR DURUMDA

Gıda fiyatlarındaki artışa vatandaşın daha fazla direnemeyeceğini söyleyen,Gıda Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilcisi Onur Aydın, “Tabi ki pandemiyle beraber tüm dünyada gıda fiyatlarında bir artış söz konusu özellikle yüksek nüfuslu ülkelerde arzın azalması talebin artarak devam etmesi. Dünya genelinde bu artış ortalaması yüzde 10-15 civarındayken Türkiye’de bu artışın çarşı Pazar rakamlarına göre yaklaşık yüzde 35 TÜİK rakamlarına göre ise yüzde 21.08 olduğunu görüyoruz. Öncelikli TÜİK’in bu enflasyon sepeti ve bu sepet hesaplamasının nasıl olduğunu çokta anlamış değilim. Çünkü Karnabahar’a yüzde 100 zam gelmiş. Ayçicek yağına yüzde 50 zam gelmiş. Tavuk eti yüzde 30 zamlandı. Meyve ve sebzede ortalama zam oranı yüzde 50 iken gıda enflasyonun yüzde 20 de kalması çokta mantıklı değil. Dolayısıyla biz çarşı, pazarda üreticilerle olan görüşmelerde ve araştırmalarda zam oranının geçen yıldan bu yana yani bir yıl içerisinde gıda enflasyonu artışının yaklaşık yüzde 35 civarında olduğunu düşünüyoruz.  Bu oran Türkiye için ekonomik olarak sürdürülebilir bir oran değil” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM