• DOLAR
  13,4113
  %0,78
 • EURO
  15,2909
  %1,51
 • ALTIN
  767,91
  %0,91
 • BIST
  1.857
  %2,64
Toğrul: Binlerce üretici mağdur edilecek

Toğrul: Binlerce üretici mağdur edilecek

Güneyin Sesi Gazetesi- HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Medeniyetler Şehri Projesi kapsamında taşınacak olan 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın yeni bölgesinin yaklaşık 10 köyü olumsuz etkileyeceğini ifade etti. Seçim bölgesindeki sorunu meclis  gündemine de taşıyan Toğrul, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle soru önergesi sundu.

Gaziantep’te imarlaşmanın kontrolsüz bir şekilde ilerlediğinin altını çizen  Toğrul, “Gaziantep’te uygulamaya konulan yanlış imar kararları sonucunda, hızla ve kontrolsüzce artan yapılaşma nedeniyle mera alanları hızla daralıyor. Beton blokların arasında kalan meralarda hayvan sürülerini gütmeye çalışan besiciler  kendilerinin de hayvanlarının da gidecek yerleri kalmadığından yakınıyorlar” diye ifade etti.

HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul’un meclise sunduğu soru önergesindeki, “Tarım ve Hayvancılıkta her geçen üretimin zorlaştığı, pandemi nedeniyle tarımsal ve hayvansal üretime daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde binlerce üreticinin mağdur edilmek istenmesinin nedeni nedir?” sorusu dikkat çekti.

 

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul sunduğu önergenin tamamı şöyle;

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazi imara açıldı. Medeniyetler Şehri Projesi olarak isimlendirilen proje çerçevesinde yapılan imar planıyla bölge yapılaşmaya açılmak istenmektedir. Söz konusu bölge kentimizin az sayıdaki yeşil alanlarından biri olan Dülükbaba ormanın hemen yanı başında bulunması hasebiyle kent kamuoyu tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Şimdi ise aynı şekilde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Medeniyet Şehri Projesi kapsamında taşınacak olan 5.Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın 1 Milyon metrekarelik yeni yeriyle ilgili ilgili imar değişikliği yapılmıştır. Fakat 5. Zırhlı Tugayın taşınmak istendiği yeni yer yaklaşık on tane köyün hayvanlarını otlatmış olduğu ve tarım yapmış olduğu mera alanlarıdır.

Bu bölge Gaziantep’te hayvancılığın yapıldığı çok önemli bir merkez sayılan Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahalleleri arasında kalan binlerce dönüm hazine ve mera alanlarının bulunduğu bir bölgedir. Söz konusu bölgenin Gaziantep’te küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın merkezi olduğu ve yüzlerce yurttaşın geçimini hayvancılıktan sağladığı söylenmektedir. Yine bu bölgede çiftçilik yapan çok fazlaca yurttaş bulunmaktadır.

Sonuç olarak ise, Gaziantep’te uygulamaya konulan yanlış imar kararları sonucunda, hızla ve kontrolsüzce artan yapılaşma nedeniyle mera alanları hızla daralıyor. Beton blokların arasında kalan meralarda hayvan sürülerini gütmeye çalışan besiciler  kendilerinin de hayvanlarının da gidecek yerleri kalmadığından yakınıyorlar.

Bu bağlamda;

 1. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahallelerinin seçilmesinin nedeni nedir?
 2. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği yeni bölgeden tam olarak kaç mahalle etkilenmektedir? Bu mahallerde kaç kişi yaşamaktadır?
 3. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği yeni bölgede hayvancılık ile uğraşan kaç kişi vardır? Söz konusu bölgede ne kadar büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunmaktadır?

Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahallelerinde çiftçilik ile uğraşan kaç aile vardır? Bu bölgede yapılan çiftçilik faaliyetleri nelerdir?

 1. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahalleleri seçilirken bölge halkının rızası neden alınmamıştır?

Tarım ve Hayvancılıkta her geçen üretimin zorlaştığı, pandemi nedeniyle tarımsal ve hayvansal üretime daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde binlerce üreticinin mağdur edilmek istenmesinin nedeni nedir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM