DOLAR 32,2377 0.13%
EURO 35,1164 0.07%
ALTIN 2.510,700,05
BITCOIN 22209214,13%
Gaziantep
26°

PARÇALI BULUTLU

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Toğrul cezaevindeki çıplak arama ve işkenceyi meclis gündemine taşıdı

ABONE OL
28 Ekim 2021 15:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi Gazetesi- HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul ailesi Gaziantep’e ikamet etmekte olan bir eli ve bir bacağı olmayan %90 engelli Şaban Kaygusuz 19 Ekim 2021 tarihinde Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne ”güvenlik” gerekçesiyle sevk edildiği sırada çıplak arama ve işkenceye maruz kalmasına ilişkin Adalet Bakanı  Abdulhamit Gül’ün  yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi sundu.

HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul’un meclis gündemine taşıdığı soru önergesinin tamamı şöyle:

Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere rağmen Türkiye’de cezaevlerinde baskıcı, insanlık onuru ile bağdaşmayan yöntemler ve insan hakkı ihlalleri her geçen gün artarak devam etmektedir. İnsan Hakları Derneğinin  (İHD) 2020 Hapishaneler raporuna göre aynı yıl içerisinde 1182 kişi hak ihlalleri nedeniyle İHD ye başvurduğunu açıklamıştır. Türkiye’nin neredeyse her cezaevinde çıplak arama, sürgün, işkence ve en temel hakların dahi ihlal edildiğine dair haberler sürekli kamuoyuna yansımaktadır. Aynı zamanda cezaevlerinde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin avukatlar ve aileler tarafından da sürekli tarafımıza bilgiler gelmektedir. Cezaevlerinde yaşanan hukuksuzluklar, tutuklu yakınlarının ve toplumun vicdanı ciddi anlamda yaralamaktadır.

Ailesi Gaziantep’te ikamet eden bir eli ve bir bacağı olmayan %90 engelli Şaban Kaygusuz 19 Ekim 2021 tarihinde Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne ”güvenlik” gerekçesiyle sevk edilirken, çıplak arama ve işkenceye maruz kaldığı ailesi ve avukatları tarafından tarafımıza iletilmiştir.  Kaygusuz, ağır koşullar altında cezaevinde tutulmaktadır. Çıplak aramayı reddeden Kaygusuz’un, gardiyanlarca vücudundaki protezler çıkarılarak darp edildiği ifade edilmektedir. Yine Kaygusuz’un aile bireylerinin ve avukatlarının ifadelerine göre; çıplak aramayı ret ettiği gerekçesiyle daha önce de beş gardiyanın saldırısına ve elbiselerinin yırtılarak şiddete maruz kaldığı bildirilmiştir. Kaygusuz’un ailesi 25 Ekim 2021 tarihinde Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Cezaevine ziyarete gittiği sırada aynı fiziksel şiddet gardiyanlar tarafından Kaygusuz’un ailesine yönelikte gerçekleştirilmiştir.

 Bu bağlamda;

  • Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Şaban Kaygusuz’a dayatılan çıplak arama ve işkenceden haberdar mısınız?
  • Şaban Kaygusuz’a çıplak arama dayatan, işkence eden, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi ve Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Cezaevi gardiyanları ve hapishane idareleri hakkında soruşturma açılmış mıdır?
  • Çıplak arama başta olmak üzere insan hak ihlalleri ile ilgili Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde ve Kayseri Bünyan 1 Nolu Tipi Cezaevinde hakkında soruşturma açılan kamu görevlisi sayısı kaçtır? Bu görevliler hakkındaki soruşturmalar nasıl sonuçlanmıştır?
  • Bakanlığınızca tüm cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin bu denli artması üzerine hak ihlallerinin tespit edilmesi, gerekli iyileştirmelerin yapılması ve görevi kötüye kullanmak suretiyle suç işleyen cezaevi yetkilileri ve gardiyanlar hakkında idari veya hukuki soruşturma başlatılacak mıdır?
  • Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ile ulusal ve uluslararası sözleşmelerin yok sayılmasına yönelik olarak Bakanlığınızca herhangi bir açıklama yapılması düşünülmekte midir?
  • Mahpusların ailelerinin ikamet ettiği illerden farklı illere sürgünlerle getirilmeleri nedeni ile hem kendilerinin hem de ailelerinin mağdur edildiği, sevk ve nakil konusunda taleplerinin dikkate alınmadığı bilginiz dahilinde midir? Bilginiz dahilinde ise mahpusların sevk ve nakil taleplerinin dikkate alınmamasının gerekçesi nedir?

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r