DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15911911,91%
Gaziantep
12°

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Toğrul, DOP arazilerini meclise taşıdı: Süleyman Soylu bu sorulara açıklık getirsin

Toğrul, DOP arazilerini meclise taşıdı: Süleyman Soylu bu sorulara açıklık getirsin

ABONE OL
17 Ocak 2022 17:17
Toğrul, DOP arazilerini meclise taşıdı: Süleyman Soylu bu sorulara açıklık getirsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun Türkiye’de gündem olan okçuluk tesisi için ayrılan bütçe ve Yamaçtepe’de bulunan Düzenleme Ortaklık Payının (DOP) arazisini belediyeye bağışladığı iddiaları üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması talebiyle meclise soru önergesi sundu.

Mahmut Toğrul, Şahinbey Belediyesi’nin 67 Milyon TL bedel ile okçuluk tesisi projesi ve Yamaçtepe’de DOP arazisinde imar rantı iddialarını meclise taşıdı.

Toğrul, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma Şahin’in “Kan kusup kızılcık şerbeti içiyorum, sesimi çıkarmıyorum” çıkışını hatırlatarak; “Aynı zamanda Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanı ise ‘Kan kusup kızılcık şerbeti içiyorum, sesimi çıkartmıyorum’ Yamaçtepe bölgesine ilişkin 850 Milyon TL’lik alt ve üst yapı yatırımı yaptıklarını ifade etti. Fakat ilçe belediyesinin söz konusu alandan kazanacağı paranın 1,5 milyar Türk lirası dolaylarında olacağını, nimet ve külfetin bölüşülmesi gerektiği şekilde isyanını dile getirdi” ifadelerini vurguladı.

Toğrul’un İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sunduğu sorular şu şekilde;

  • Ülkede milyonlarca kişinin açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı, evine ekmek götüremediği bir dönemde, Şahinbey Belediyesinin önce 67 Milyon TL’ye okuçuluk tesisi açmak istemesi daha sonra ise 891 Bin TL’ye kitap almak istemesiyle hangi yoksulun sıkıntısına çare olmayı düşünüyor?
  • Hükümetiniz tarafından hergün kamuda tasarruf tedbirlerinden bahsedilirken Şahinbey Belediyesinin yapmış olduğu bu israfların vicdanı açıklaması nedir?
  • Şahinbey Belediye Başkanına ilişkin söz konusu iddialara dair bakanlığınız tarafından başlatılmış bir soruşturma var mıdır? Var ise ne aşamadadır? Yok, ise neden bir soruşturma başlatılmamıştır?
  • Şahinbey Belediye Başkanı Yamaçtepe ve Cebeler bölgesinde arsa almış mıdır? Almış ise hangi tarihlerde almıştır? Almış ise yasa ve yönetmelikleri çiğneyerek haksız kazanç elde etmiş midir?
  • Şahinbey Belediye Başkanın DOP bağışı olarak belediyeye bağışladığı arsa nerededir? En az 2-3 Km mesafede olduğu iddia edilen taşınmaz Şahinbey Belediyesi tarafından kabul edilirken aradaki değer farkı göz önünde bulundurulmuş mudur?
  • Tahmazoğlu’nun yaklaşık 1 km. mesafede bulunan 7397 ve 7437 adalardaki 1300 m2’ye yakın hissesi şu andaki alana nasıl ve neden taşınmıştır? Hiçbir yurttaşa tanınmayan bu ayrıcalık Mehmet Tahmazoğlu’na nasıl tanınmıştır?

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r