• DOLAR
  9,3131
  %-0,19
 • EURO
  10,8607
  %0,09
 • ALTIN
  533,53
  %0,77
 • BIST
  1.434
  %1,15
Toğrul: Kent halkı canından bezdi

Toğrul: Kent halkı canından bezdi

Güneyin Sesi Gazetesi-  HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul seçim bölgesinde meydana gelen elektrik kesintilerini meclis gündemine taşıdı.

Sık sık meydana gelen elektrik kesintilerinin vatandaşları çileden çıkardığını belirten Toğrul, “Gaziantep’in birçok bölgesinde neredeyse her gün elektrik kesintileri meydana geliyor. Gaziantep’te yaşanan elektrik kesintileri kent halkının canını bezdirmiş durumdadır. Gün içerisinde bazen birkaç defa ve birçok zaman saatlerce süren elektrik kesintileri hayatı olumsuz anlamda etkilemektedir. Şehir merkezi başta olmak üzere kent genelinde bulunan birçok mahallede günde 5-6 saati bulan ve bazı günler ise 12 saat elektrik kesintileri yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul’un Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinin tamamı ise şöyle:

Gaziantep’in birçok bölgesinde neredeyse her gün elektrik kesintileri meydana geliyor. Gaziantep’te yaşanan elektrik kesintileri kent halkının canını bezdirmiş durumdadır. Gün içerisinde bazen birkaç defa ve birçok zaman saatlerce süren elektrik kesintileri hayatı olumsuz anlamda etkilemektedir. Şehir merkezi başta olmak üzere kent genelinde bulunan birçok mahallede günde 5-6 saati bulan ve bazı günler ise 12 saat elektrik kesintileri yaşanıyor.

Elektrik kesintisi sadece gündelik hayatı değil, tek geçim kaynağı tarım olan çiftçilerin geleceğini de tehdit ediyor, kıtlığa kapı aralıyor. Elektronik tıbbi cihazlara bağlı hastalar, sıcaktan korunmak için klimaya muhtaç olan yaşlılar, hastalar hayati tehlike yaşıyor. Hijyen koşulları ortadan kalktığı için salgın hastalık riski artıyor. Eğitim almak için EBA’ya bağlanması gereken çocuklar en temel haklarından mahrum kalıyor. Pek çok üniversite öğrencisi sınav dönemine denk gelen kesintiler nedeniyle mağdur oluyor.

Ayrıca elektrik kesilmelerinden elektronik eşyalar da bozulmaktadır. Elektrik kesintileri nedeniyle ulaşımda da aksamalar yaşanmakta, tramvay seferleri durmakta ve trafik lambalarının çalışmamasından sürücüler de trafikte zor anlar yaşamaktalar. Yine Gaziantep bir sanayi kenti olması hasebiyle pek çok KOBİ’de elektrik kesintileri nedeniyle üretim yapamaz hale geliyorlar. Sonuç olarak, ihracatın en büyüğünü yapan, gastronominin zirvesine yerleşmeye çalışan ve birçok alanda şampiyon şehir Gaziantep’te bu kadar sık elektrik kesintisi yaşanması bu şehre yakışmıyor.

 

Bu bağlamda;

2021 Yılı içerisinde Gaziantep’te kaç defa elektrik kesintisi meydana gelmiştir? Elektrik kesintilerinin nedeni nedir?

Gaziantep metropol bir il olmasına rağmen 2021 yıllında hala bu kadar elektrik sıkıntısı yaşanıyor olmasının nedeni nedir? Bu kadar pahalı elektrik kullanmanın karşılığında alınan hizmetin bu denli yetersiz olmasının nedeni nedir?

Her yıl bütün dağıtım şirketlerine bir yıl içerisinde ne kadar sayıda ve ne kadar sürede kesintiye müsaade edileceğine dair limitler bildiriliyor. Gaziantep’te bakanlığınız belirlemiş olduğu limitlere uyulmuş mudur? Uyulmamış ise bu sınır ne kadar aşılmıştır? Ve bakanlığınız bu konuda Gaziantep Toroslar Dağıtıma cezai yaptırım uygulamış mıdır?

Gaziantep’te yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı açılan dava sayısı kaçtır? Açılan davalar nasıl sonuçlanmıştır?

Sürekli yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı elektrikli ev aletleri yanan Gazianteplilerin mağduriyetlerinin karşılanmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır? 2021 yıllı içerisinde mağduriyeti karşılanan vatandaş sayısı kaçtır?

Elektrik Dağıtım hizmetinin özelleştirilmesinden sonra Gaziantep ve ilçelerine yönelik, elektrik dağıtım şebekesinin güçlendirilmesi için ilgili firma ne kadar yatırım yapmıştır?

Elektrik kesintileri konusunda sanayicinin, esnafın ve çiftçinin yaşamış olduğu mağduriyetlerin giderilmesi konusunda bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar nelerdir? Vatandaşın, üreticinin, esnafın, sanayicinin ve çiftçinin kesintilerden dolayı kaybı ne kadardır? Bu kayıplardan ne kadarı karşılanmıştır?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM