DOLAR 19,0414 0%
EURO 20,7451 0.3%
ALTIN 1.212,340,58
BITCOIN %
Gaziantep
12°

AÇIK

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TOĞRUL, KENTİN SORUNLARINI TBMM’YE TAŞIDI

TOĞRUL, KENTİN SORUNLARINI TBMM’YE TAŞIDI

ABONE OL
21 Haziran 2022 13:10
TOĞRUL, KENTİN SORUNLARINI TBMM’YE TAŞIDI
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep’in sorunlarına ilişkin basın açıklaması düzenledi. TBMM’de gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Toğrul, “Türkiye’de olduğu gibi Antep’in birçok sorunları var. Antep’in birçok problemiyle birlikte Kent yapısını ve kimliğini etkiyen  en önemli sorunlarından bir tanesi, yanlış imar kararları, çarpık kentleşme, rantsal kentleşme ve kentsel dönüşüm projesidir.

Kentsel dönüşüm projelerinde, mekânda yaratılan rantın büyüklüğü ile mekânın eski sakinlerinin yerinden edilmesi arasında doğrusal bir ilişki vardır. Kentsel dönüşümün sadece yüksek katlı yapılar, yeşil alanların yok edilmesi ve betonlaştırması olarak değerlendirilmektedir.  Bu bağlamda Gaziantep’te bir kuş bakışı olarak baktığımda, şehir tam bir şantiye görünümündedir.

Hatalı imar ve planlama kararları sonucunda tarım, orman, yaşam alanlarımızı yapılaşma ile yok edilmekte, betonlaşan Gaziantep’te yaşam kalitesi düşük bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz.

Antep belediyeleri uzun bir süreden beri sosyal belediyecilik yapmak yerine meclis kararlarının yüzde 80-90’ını imar değişiklikleriyle ilgilidir. Bu kararlardan bir tanesi de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 5. Zırhlı Tugay arazisinin imara açılmasıyla ilgilidir. Birçok Meslek Odası, STK, sendika ve şahıslar tarafından söz konusu arazinin imara açılmasının uygun olmadığı konusunda itiraz edildi. Fakat yapılan itirazlar, Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından ret edilince konu, TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu tarafından yargıya taşındı.

Dava konusu üzerine Bilirkişi Heyeti, 5. Zırhlı Tugay arazisinin imara açılmasının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı kanaatine vardı. Bilirkişi raporundan sonra Gaziantep 2. İdare Mahkemesi, bu alanın imara açılmasının önünü açan imar değişikliği kararının yürütmesini durdurdu. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ardından, belediye bu karara itiraz etti. Ancak, üst mahkeme, bu itirazı reddetti.

Büyükşehir Belediyesi’nin üst mahkemeye itirazı daha sonuçlanmadan, yeni bir imar planı jet hızıyla belediye meclisinin gündemine getirildi. Yeniden bu alanın betonlaşması için onay çıkmış oldu.

Meslek odaları, STK’lar ve kent halkı itiraz ediyor, bilirkişiler uygun görmüyor ve en önemlisi yargı uygun görmüyor ama Büyükşehir Belediyesi hala bu arazinin imara açılmasında ısrar ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Yargı’nın yürütmenin durdurulmasına yönelik verdiği kararı yok sayarak hareket etmesi aslında Yargı’yı yok saymaktır ve çok ağır bir suçtur.

Gaziantep’i yaşanır bir kent haline getirmek için 5. Zırhlı Tugay Arazisi, Dülükbaba Ormanı ile Birleştirilerek Kent Ormanı Olmalıdır.

Kentin bir diğer önemli sorun ise Şehitkamil Belediyesi’nin İpekyol (Karşıyaka) mevkiinde Eydibaba mahallesinde gerçekleştirdiği sözde kentsel dönüşüm projesidir. Kısacası bu proje rant ve mağduriyet oluşturmaktadır.

Toplamda 3 ailenin yaşadığı taşınmaza aynı bölgede yada yakın bir yerinde taşınmaz vermek yerine, bugün Gaziantep’te bir daire bile alamayacak para teklif edilmesi kabul edilemez. Bu hukuksuz bir durumdur. İdarenin bu kanun tanımaz tutumu kabul edilemez. Yapılması gereken yerinde dönüşüm olmasıdır. Mevcut malikte kaç aile yaşıyor ise aynı ailelere bedelsiz bir şekilde konutlarının yapılması gerekiyor.

Hasan Bodur’a ilişkin son olarak ise, belediyenin önünde nöbet tutuğu sırada sürekli Şehitkamil belediyesine gelip giden bir şahıs tarafından tehdit edildi. Ve bu tehdit ile ilgili idare ve kolluk tek bir işlem yapmadı. Hasan Bodur, hakkını aradığı ve adalet nöbeti tutuğu için sadece tehdit edilmekle kalınmadı. Gaziantep’te sözleşmeli olarak bir cami de müezzinlik yapan Bodur’un sözleşmesi diyanet ve müftülük tarafından tek taraflı olarak fesh edilerek görevine son verildi. Hakkını aradığı için önce evsiz bırakılmaya çalışan Bodur şimdide işsiz bırakıldı.

Gaziantep Şahinbey belediyesi son günlerde çokça kamuoyu gündeminde yer almaktadır. Şahinbey belediyesi önce 67 Milyon TL’ye okçuluk tesisi yapılmak istenmesiyle daha sonra da millet kütüphanelerinde Diyanet Vakfı’na ait matbaadan 891 Bin TL’lik kitap almak istemesiyle gündeme geldi. Daha sonra ise Yamaçtepe’deki imar düzenlemesiyle gündeme geldi. Yamaçtepe bölgesindeki mevcut Belediye Başkanı’na ait arsadan Düzenleme Ortaklık Payının (DOP) imar planına konu arsadan değil, yaklaşık 2.5 – 3 kilometre uzaktaki bir başka arsasından yapıldığı iddia ediliyor.

İddiaların devamında ise, Tahmazoğlu’nun arsasının yanındaki Şahinbey Belediyesi’ne ait arsa ile belediye başkanın arsası birleştirilmiş. Bu birleşmenin ardından düzenlenen tapu belgesinde belediyeye ödenen bedel de belirtilmeden kendi adına geçirilmiş. Mevcut Başkanın gözünü o kadar rant ve para sevdası bürümüş ki deyim yerindeyse DOP mevcut belediye başkanı eliyle resmi olarak LOP edilmiş.

Son olarak, Şahinbey Belediyesi 25 tane kamu arazisini satışa çıkardı. Bir taraftan 67 Milyon TL’ye okçuluk tesisi açılmak isteniyor. Diğer taraftan ise belediyeye kaynak yaratmak için 25 tane arsa satışa çıkarılıyor. Ekonominin zor günler geçirdiği, yoksul vatandaşlara indirimli ekmek kuponun dağıtıldığı Gaziantep’te, Şahinbey Belediyesi’nin 67 milyon TL’ye okçuluk ve binicilik tesisi yapılmak istenmesi israftır.

Ülkede milyonlarca kişinin açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı bir dönemde, Şahinbey Belediyesinin önce 67 Milyon TL’ye okuçuluk tesisi açmak istemesi daha sonra ise 891 Bin TL’ye kitap almak istemesiyle hangi yoksulun sıkıntısına çare olmayı düşünüyor?

Halkın alım gücünün iyice düştüğü, yoksul vatandaşın ekmek dahi alacak durumunun olmadığı, kentte konut fiyatlarının uçtuğu ve ev sahibi olmanın hayal olduğu bir ortamda, bu ve benzeri israflara son verilmesini ve belediye bütçesinin kamu yararına kullanması için çağırıda buluyoruz” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r