• DOLAR
  13,3908
  %0,63
 • EURO
  15,2235
  %1,06
 • ALTIN
  767,14
  %0,81
 • BIST
  1.857
  %2,64
Toğrul: Muhalefeti uyarıyoruz, yok öyle yağma

Toğrul: Muhalefeti uyarıyoruz, yok öyle yağma

Güneyin Sesi Gazetesi- HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul partisinin kuruluşunun 9’uncu yıldönümünde konuştu. HDP’yi tüm müzakere bileşenlerinin içinde tutan bir muhalefetle işbirliği içinde olacaklarını söyleyen Toğrul, “Bu ülkenin sorunlarına talipseniz işte geleceksiniz ve tüm sorunları biz birlikte müzakere edeceğiz. Yok HDP’yi görmeyeceğim, saymayacağım, arada bir de hoş laf edeceğim Kürtleri HDP’lileri kandıracağım. Uyarıyoruz tekrar tekrar uyarıyoruz muhalefeti. Yok, öyle yağma, biz sorun üreten bu sistemi değiştirmeye talibiz” dedi.

Gaziantep’te Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin kuruluşunun 9’uncu yıldönümü kutlandı. Tüm dayatmalara ve kapatma davalarına karşı ayakta kaldıklarını söyleyen HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP fikriyatının bu topraklarda kalıcı bir hale geldiğini belirtti. HDP’nin ittifakların üstünde bir siyaset izlediğine vurgu yapan Toğrul, sorun üreten sistemi değiştirmeye talip olduklarını söyledi.

KAPATMA DAVASI İÇİ BOŞ ÇÖPLÜKTÜR

HDP’yi kapatmaya yönelik açılan davada hiçbir belge ve buldu olmadığının altını çizen Toğrul, “HDP Türkiye’nin gelecek siyasetinin anahtarıdır. Yıllardır bizi bizsiz ekranlarda tartışanlar son dönemde bu hakkımızı yeni yeni böyle yüzleri de kızarmadan teslim ediyorlar böyle laf arasında. Egemenler HDP için tarih veriyorlardı, kapılarımızın açılmayacağını söylüyorlar ve partimize belki dünyanın hiçbir toprak parçasında görülmeyen bir saldırı politikasını başlattılar. Kobani kumpas davaları açtılar, çünkü Kobani tüm dünyada örnektir. Kürtlerin tarik sahnesine çıkışının yegâne örneğidir. Kürtler o kara yüzlü IŞİD’e karşı gelmeleri ve kendini ateş yapan gençlerin kadınların direnişi tüm dünyada ilgi uyandırırken IŞİD işbirliği içinde olanları rahatsız etmiştir.  Yaptıkları yetmedi şimdi de partimizi kapatmaya çalışıyorlar. Anayasa Mahkemesi’nde yürütülen dava bomboş bir çöplüktür. Hiçbir belge ve bulgu yoktur. Hala sonuçlanmamış davalarımız orda bizim partimizin kapatılması için gerekçe olarak gösteriliyor. Ankara Garı’nda, Suruç’ta gençlerimizi katledenlere karşı gösterdiğimiz tepkileri partimizi kapatmak için bu gün delil saymaya çalışıyorlar. Defalarca söyledik tek adam rejimi demokrasi karşıtı bir sistemdir. Demokrasinin temel ilkesi güçler ayrılığıdır. Bu ülkenin içişleri bakanı var gücüyle ülkenin hukuksuzluğunu dünyada en son sıraya getirmeye çalışıyor” dedi.

SORUN İÇEREN SİSTEMİN DEĞİŞMESİNİ İSTİYORUZ

HDP’nin sorun içeren sistemin değiştirmek için demokrasi adına çalışma yürüttüğünü ifade eden Toğrul, “Bu gün diyorlar Millet İttifakı mı, Cumhur İttifakı mı? Eğer bizi yönetenler zulüm etmeye devam edecekse hangi ittifakın geleceği bizi zerre kadar ilgilendirmiyor. Biz sorun içeren bu sistemin değişmesini istiyoruz. Onun dostlarımızla tüm farklılıklarımıza rağmen emekle emek güçleriyle biz demokrasi ittifakı diyoruz. Önümüzdeki süreçte seçimleri belirleyecek Türkiye’nin gidişatını belirleyecek yegâne güç demokrasi ittifakının gücüne bağlı. HDP kendi gücünü ortaya koymuş bir partidir. Eğer muhalefet HDP’nin 9 maddelik deklarasyonuna taktik olarak bakar, stratejik olarak bakmazsa HDP ortaya konan tüm bileşenlerle müzakere edilmeyen hiçbir şeyin içinde olmaz, olmayız. Bu ülkenin sorunlarına talipseniz işte geleceksiniz ve tüm sorunları biz birlikte müzakere edeceğiz. Yok HDP’yi görmeyeceğim, saymayacağım, arada bir de hoş laf edeceğim Kürtleri HDP’lileri kandıracağım. Uyarıyoruz tekrar tekrar uyarıyoruz muhalefeti. Yok öyle yağma, biz sorun üreten bu sistemi değiştirmeye talibiz” şeklinde konuştu.

HDP’Yİ MARKET ZANNETMESİNLER

AKP ve MHP ittifakıyla HDP kapatılırsa oyların Cumhur İttifakı’na gideceği düşüncesini eleştiren Toğrul, “Bu gün yargı AKP ve MHP ittifakının elinde sanıyorlar ki HDP kapatılırsa HDP oyları dağılacak ve onların dükkanından alışveriş yapacaksınız. HDP fikriyatı asla kapatılamaz. HDP bir market sanki HDP fikriyatı çoğulcu paradigması bu topraklarda maya tutmuştur. Bu maya kapatılamaz. Bu fikriyat bir şekilde kendisini bu topraklarda var edecektir. Halkımız umutsuz olması kapatsalar dahi HDP bu fikriyatı bu topraklarda yürütüyor. Onların her hamlesini karşı, hamlelerimizi adım adım yapıyoruz. Çünkü biliyoruz bizimle uğraşanlar mert değil namertçe uğraşıyorlar. Kolluk ve yargı gücüyle bizim üzerimize gelmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

HER SENE OLDUĞU GİBİ BU SENE DE YASAK

HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Songül Koçdağ da, “Partimizin kuruluşunun 9’uncu yıl dönümünde yarı şenlik yarı miting havasında alanları doldurmak istedik. Her sene olduğu gibi bu senede valiliğin ve emniyetinin yasaklarıyla karşılaştık. Kınıyoruz, herkes her yerde her şeyi yapabiliyorken neden sadece bizim partiye bu baskılar anlamak mümkün değil. Hepimizin de bildiği üzere AKP ve MHP faşist iktidarına karşı HDP ve partililer olarak meydanlarda cezaevlerindeki direnişlerimizi fazlasıyla sürdürüyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM