• DOLAR
  9,2540
  %-0,08
 • EURO
  10,7588
  %0,11
 • ALTIN
  526,43
  %0,94
 • BIST
  1.410
  %-0,16
Toğrul: Tahliye kararlılık, Kobani provokasyon

Toğrul: Tahliye kararlılık, Kobani provokasyon

Güneyin Sesi Gazetesi- Gaziantep’te  yargılandıkları davadan tahliye edilen 5 siyasetçiye ve Kobani davasının ikinci duruşmasına yönelik HDP Gaziantep il örgütünden açıklama geldi. HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, tahliye edilen siyasetçileri HDP’nin kararlılığına bağlarken, Kobani olaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın provokasyonu olarak değerlendirdi.

MÜCADELEMİZİN KARARLILIĞI

Sadece parti faaliyetlerini yürüttüklerinden dolayı tutuklananlardan HDP’li 5 kişinin tahliye edilmesini mücadelenin kararlılığına bağlayan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, “Arkadaşlarımız boş bir dosyayla sadece yürüttüğümüz siyasal demokratik mücadele parti çalışmalarımızın suçmuş gibi gösterilmesi sonucunda Antep’te partimize 2 kapsamlı operasyon yapıldı. Yüzlerce arkadaşımız bu gün yargılanıyor. Aslında tutukluluğun cezaya dönüştürüldüğü bir süreci yaşadık. Sadece parti faaliyetlerinde tutuklanan arkadaşlarımızdan 5’i bayramdan iki gün önce aramıza geldi. Tabiki bu bir taraftan sevindirici bir taraftan da bizim hırsımızı, haklılığımızı ve bu mücadelenin kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. Bu gün biliyorsunuz AKP ve MHP ittifakı eş başkanlarımız, milletvekillerimiz belediye eş başkanlarımız kayyumlarıyla bize yönelik saldırılarına karşı cezaevinde de dışarda da direniyoruz. Partimizi siyasetle yenemeyeceklerini görenler partimize karşı yargıyı ve kolluğu birer araca dönüştürerek partimize yönelik saldırılara devam ediyorlar. Partimizle ilgili kapatma davası açıyorlar” dedi.

KOBANİ OLAYLARI ERDOĞAN’IN PROVOKASYONUDUR

Kobani olaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın provokasyonu olarak değerlendiren Toğrul, “Bu gün kobani davasının 2.duruşması görülüyor. O dönemde bizim çağrımız  demokratik temelde insanların IŞİD çetelerine karşı insanlığı savunma çağrısıydı. Geçmiş dönemi tekrar hatırlatmak istiyorum. Kobani’de olanlar tecavüzcü IŞÜD tarafından  Kürk halkına yönelik saldırıydı öldürüldüler, kadınlar kaçırıldı, tecavüz edildi, satıldılar. Dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Gaziantep İslahiye ilçesinde mülteci kampında yaptığı bir açıklama neredeyse IŞİD çetelerine müjde veriyordu. Erdoğan, “Kobani de düştü düşecek” diyordu. İşte provokasyonunun fitili işte bu cümlede saklıdır arkadaşlar. Aynı saatlerce Muş Varto’da polis kurşunuyla bir genç katledildi. Olayın provokasyonun fitili artık ateşlenmişti artık olaylar şiddete evrilmişti.  O dönemde olayların şiddete dönüşmemesi konusunda içişleri bakanlığında görüşme halindeydik.  Aslında bu gün 6-8 Ekim olayları AKP’nin geriye dönüp 6 yıl sonra dönüp bunu dava konusu yapması AKP’nin çöken Suriye politikasının ve Türkiye’de iktidarı kaybedişinin acısını bizden çıkarmak üzere yapılmış hukuki olmayan biz siyasal dava ile karşı karşıyayız. Yargıyı devreye sokarak bizi cezalandırmak istiyorlar. Çünkü bu gün onların Suriye politikasını  çöktüğünü taraflı tarafsız herkes söylüyor. Herkes kabul ediyor. Onlar Suriye’de hızlıca iktidarı değiştireceklerdi. Kürt  gençleri bedenlerini ateş topunu çevirip Kobani’yi savundular. Kobani düşmedi işte bunun acısını bizden çıkarmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE BELİRLEYİCİ HDP’DİR

Tahliye edilen HDP Gaziantep eski il başkanı Güler Erat Türkiye’de belirleyici partinin HDP olduğunu söyleyerek şunları aktardı : Tüm dünya duysun ki sadece bu Antep HDP il örgütünün siyaseten alanda çalışmasına izin vermemek için yapılan bir operasyondu. Tüm siyasi parti faaliyetlerimiz suç sayıldı. Umudun yoktu, hatta bizi daha burada tutacaklar diyordum. Peyder pey arkadaşlarımızı bırakacaklar. Bu sadece gücümüzü kırmak için il binalarımızı kapatmak için siyasi çalışmalarımızı yapmamak için yapılan bir operasyon. Her zaman bu binada var olun her zaman bir arada olun. HDP her zaman vardır. Var olacaktır. Bunu her zaman tüm dünyaya haykıralım yan yana durarak bu mesajımızı verelim. Türkiye’de belirleyici HDP’dir.

EVİME GİTMEM SUÇ SAYILDI

Kendi evine gitmesinin bile suç sayıldığını söyleyen tahliye edilen isimlerden HDP Gaziantep eski il başkanı  Musa Aydın, “Tiyatro çeviriyorlar. Ekonomi de, siyasette sınıfta kaldıkları gibi sanatta da sınıfta kaldılar. Oyunculuğunuz sıfır. Partiye gelmemiz suç en trajikomik evimize gitmemiz de suç. Benim kendi evime gitmem suç sayılmış. Hukuk bilmezler adalet bilmezler çünkü halklar biliyor ki vicdansızlar” dedi.

DEMOKRASİ İÇİN ORTAK HAREKET

“Demokrasiyi korumak için ortak hareket edilmesi gerektiğini savunan tahliyesi verilen eski HDP’li yönetici Hurşit Besle, “Her kesimden insanının demokrasinin değerini anlayarak ortak bir şekilde hareket etmesinin tam zamanıdır. Eğer biz mücadeleden geri kalırsak demokrasi her zaman darbe yer. Bizlerin darbe yemesi önemli değil önemli olan o demokrasiye darbe vurdurmamak” diye konuştu

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM