DOLAR 32,5171 0.2%
EURO 34,7465 0.02%
ALTIN 2.486,070,98
BITCOIN 20647333,56%
Gaziantep
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Toğrul’dan Bakan Gül’e: Demirtaş neden 7 gün sonra sevk edildi

Toğrul’dan Bakan Gül’e: Demirtaş neden 7 gün sonra sevk edildi

ABONE OL
3 Aralık 2019 14:20
Toğrul’dan Bakan Gül’e: Demirtaş neden 7 gün sonra sevk edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HDP Meclis İdare Amiri ve Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, cezaevinde rahatsızlanan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumunu ve cezaevinden hastaneye sevk edilmesine kadar yaşanan süreci Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu.

GÜNEYİN SESİ- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis İdare Amiri ve Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP’nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde rahatsızlanmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Toğrul, “Bu kadar ciddi bir problem neden bu kadar bekletildi? Rutin avukat görüşü gerçekleşmese idi bu olayı ne kadar saklamayı düşünüyordunuz?” diye sordu.

‘NEDEN 7 GÜN SONRA SEVK EDİLDİ?’

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’ın 26 Kasım Salı günü sabah 05:30 sıralarında göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapandığını belirten Toğrul, kalp krizi geçiren Demirtaş’a, ilk müdahalenin hücre arkadaşı Abdullah Zeydan tarafından yapıldığını önergede belirtti. Demirtaş’ın hastaneye götürülmeden cezaevi içindeki revirde pratisyen hekim tarafından muayene edildiğini kaydeden Toğrul, “Cezaevi doktoru Demirtaş’ın Kardiyoloji, Nöroloji ve Gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiş olmasına rağmen sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen Demirtaş’ın hastaneye sevki, 7 gün aradan sonra kamuoyu tepkilerinden sonra gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

Toğrul, bu bağlamda Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

Selahattin Demirtaş’a gerekli sağlık müdahalesi neden zamanında yapılmamıştır? Sağlık durumu bu kadar ciddi olmasına rağmen tedavisinin bu kadar geciktirilmesini nasıl açıklıyorsunuz?

Böylesi hayati bir rahatsızlığa rağmen hastaneye sevk edilmemesi açıkça Demirtaş’ın hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmiyor mu? Acil olarak sevk edilmemesi konusundaki sorumluluğunuzu nasıl açıklıyorsunuz?
Sağlık hakkı en temel haktır ve hükümetiniz bu konuda neden sorumluluğunu yerine getirmemiştir? Cezaevinde olan birisinin yaşam güvencesi devlet kontrolü altında iken neden Demirtaş’ın tedavisi bu kadar geciktirildi? Bu kadar bekletilmesi talimatını kim vermiştir?

Cezaevinde, tetkik yapma, laboratuvar ve MR çekilmesi gibi koşullar olmadığı için çok hızlı bir şekilde Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki edilmesi gerekirken neden sevk edilmemiştir?

Cezaevi doktorunun ‘İleri Tetkik’ raporuna göre Demirtaş’ın güvenlik gerekçesiyle tam teşekkülü bir hastaneye sevk edilmediği doğru mudur?

Demirtaş’ın hastaneye sevki için bakanlığınıza bilgi verilmiş midir? Verilmiş ise ne zaman verilmiştir? Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durum nedir?

Hukukun ayaklar altına alındığı böylesi dönemlerde, en temel hak olan sağlık sorunlarına dahi insani yaklaşmamak vicdansızlık değil midir?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r