DOLAR 18,8317 0.01%
EURO 20,2882 0.52%
ALTIN 1.140,570,50
BITCOIN 428149-2,01%
Gaziantep

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TÜRKİYE’DE İLK GAZİANTEP’TE AÇILDI

TÜRKİYE’DE İLK GAZİANTEP’TE AÇILDI

ABONE OL
24 Haziran 2022 10:07
TÜRKİYE’DE İLK GAZİANTEP’TE AÇILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli engelli vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla hizmet veren Ortez-Protez Yapım ve Uygulama Merkezi’nin resmi açılış töreni, ünlü oyuncu ve sunucu Ceyda Düvenci’nin katılımıyla yapıldı.

Alım gücü düşük, engelli vatandaşların protez ihtiyacına cevap verecek, kasla iskelet sisteminde bozukluk bulunan hastaların da yaşam kalitelerini artıracak, anatomik ve fizyolojik yapılara uygun cihazlar üreten merkezin açılış töreninde “Engelsiz Kent Gaziantep” mesajı verildi.

Törende Milli sporcu Barış Bayraktar dans gösterisi yaparken, Milli Yüzücü Beytullah Eroğlu’nun hayat hikayesini konu alan video gösterildi. Empati Dans Grubu’nun performansı izleyenlerin büyük beğenisi topladı. Merkezden yararlanan vatandaşlar yaşadıklarını ve tecrübelerini aktardı.

 

ŞAHİN: HERKESİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRARAK “ENGELSİZ ŞEHİR” OLMA HEDEFİYLE ÇALIŞIYORUZ

 

Bir dizi temaslarda bulunmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Fatma Şahin, açılış törenine bir video mesaj gönderdi.

Engelli, engelsiz, kadın, erkek, yaşlı, genç, herkesin önündeki engelleri kaldırarak  engelli dostu, engelsiz şehir olma hedefiyle çalıştıklarını belirten Başkan Şahin ayrıca Engelsiz Yaşam Merkezi’nden de bahsettiği video mesajında şunları söyledi:

“Oluşturduğumuz Engelsiz Yaşam Merkezi ve diğer tesislerde artık yürüyemeyen çocukların yürümeye, konuşamayan çocukların konuşmaya başladığını gördük. Yine yaptığımız atölyelerde çok ciddi down sendromlu, otistik çocukların aile bilinciyle, üniversite katkısıyla çok farklı bir noktaya gittiğini gördük.”

 

TEORİ İLE PRATİK, BİLİMLE AKIL BİRLEŞTİĞİ ZAMAN İHTİYAÇLARI GİDERECEK YEREL BİR MODEL OLUŞUYOR

 

Başkan Fatma Şahin, ortez-protez merkezinin ciddi bir yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

“Bu şehirde beşeri sermayenin olduğunu ve bunun yerel yönetim, yeni nesil yerel yönetim mantığı ile birleştiği zaman bir ihtiyacı nasıl giderebileceğini, milli ve yerli bu alanda var olabileceğimizi düşündük ve bu noktaya geldik. Yetişmiş insanı entegre etmek gerekiyordu. Üniversitedeki bu konudaki hocalarımızda teori ile pratiği birleştirme ihtiyacı duyduk. Bu konuda üniversitelerimizde uzmanlar var. Biz de onlara büyük bir atölye oluyoruz. Pratik altyapı veriyoruz. Teori ile pratik, bilimle akıl birleştiği zaman bu ihtiyaçları giderecek yerel bir model oluşuyor.”

 

DÜVENCİ: BEDENİNDE EKSİKLİĞİ OLAN ENGELLİ DEĞİL ONLARIN ÖNÜNE KOYDUKLARIMIZ ENGEL

 

Oyuncu Ceyda Düvenci ise konuşmasında annesinin ve kızının özel ihtiyaç sahibi bireyler olduğunu ifade ederek, “Bunlar benim için birer engel değil. Bedeninde eksikliği olan aslında engelli değil onların önüne koyduklarımız engel. Kalbimizle hissettiğimiz eksikliklerimiz var. Önemli olan ise sahnede yapılan sanat. Bence hayatımızda sanat olduğu sürece çok az engelden bahsedeceğiz. Çünkü sanat şefkati, özgürlüğü anlatan en güzel dil” ifadelerini kullandı.

 

UMARIM HER YERDE ENGELLERİ KALDIRDIĞIMIZ ORGANİZASYONLARDA BİR ÇATI ALTINDA BULUŞURUZ

 

Ortez ve protezin çok kıymetli olduğunu söyleyen Düvenci, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Eğer kullanılan protez ve ortez yanlış yapılırsa, uzmanlar tarafından yapılmaz, merdiven altında daha ucuz olarak yaptırılırsa ilerleyen yaşlarda bireyin ameliyat olması gerekiyor. Yanlış bir ortez ve protez, bedensel gelişimi çok zorlayan, kısıtlayan bir şey. Bu yüzden bedenin bütünlüğünü sağlayan tüm yardımcı cihazların profesyonel ellerde üretilmesi ve bakımının profesyonel ellerde yapılmasının ne demek olduğunu bir anne olarak çok iyi biliyorum. Bu engeller aşıldığında, eksiklikler doğru şekilde tamamlandığında bir bireyin nasıl dimdik durabildiğine kendi gözlerimizle hepimiz şahit oluyoruz. Sahnede yer alan bütün dostlarımı hayranlıkla takip ettim. Umarım her yerde keyifli ve kıymetli, engelleri kaldırdığımız organizasyonlarda bir çatı altında buluşuruz. Engelsiz bir dünya diliyorum tüm yaşayan insanlara.”

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Daire Başkanı Serdar Tolay, kurumun sağlık alanında açtığı diğer tesisler hakkında bilgi vererek, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, engelsiz, akıllı, erişilebilir bir kent olmak için çalışmalara son sürat devam ediyoruz. Bir farkındalığı ortaya koyuyoruz. Empati kurarak çalışmaya çalışıyoruz. Engellilerin sosyal hayatta var olması için çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk, Ceyda Düvenci’ye günün anısına çiçek ve plaket verdi.

Açılış törenine İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Teymur ve engelli vatandaşlarla aileleri katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r