• DOLAR
  8,4396
  %-0,19
 • EURO
  10,0747
  %0,06
 • ALTIN
  492,32
  %-0,95
 • BIST
  1.393
  %0,09
Türkmen: CHP işçilere destek değil selam vermiyor

Türkmen: CHP işçilere destek değil selam vermiyor

Güneyin Sesi Gazetesi- DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, kod 29 ve türevleriyle haksız yere işçi kıyımının yaşandığı dönemde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin tutumunu sert bir dille eleştirdi. Türkmen, “Biz CHP milletvekilleri ve il örgütünden de işçilerin yanına gelip destek vermesini beklerdik, ama ne yazık ki selam bile vermediler” dedi.

DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, kentteki işçilerin pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntıları ve talepleri hazırladığı raporu açıklamak için basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te gerçekleşen CHP’nin Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda raporu Kılıçdaroğlu ve genel merkez yetkililerine anlatmak istediğini anımsatan Türkmen, CHP’nin işçi sınıfına ayıracak vakit bulamadığını belirtti. Özellikle hak gasplarının yaşandığı Güven Boya Fabrikası patronlarının CHP’de son derece önemsenen partili bir  aile olduğuna vurgu yapan Türkmen, “ Sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir parti, bizzat CHP’liyim diyen bir patronun sendika düşmanlığının kalesi olmuş fabrikasında işçilerin  yaşadığı bu zulme ses çıkarmazsa bu konuda böyle bir iddiasının hiçbir inandırıcılığı da olmaz. Seçim zamanı işçilere söyleyeceği bir söz de” diye konuştu.

 

CHP’NİN İŞÇİLERE AYIRARACAK ZAMANI OLMADI

Gaziantep’te toplana CHP’nin işçi ve temsilcilerine ayıracak vakitlerinin olmadığını belirten Türkmen, “Raporu biz CHP’nin yerel yönetimler çalıştayında Gaziantep’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunmak istemiştik. Bu rapor Gaziantep’in salgın döneminde işçilerin yaşadığı hak ihlalleri, yaşamının ve sağlığının nasıl tehlikeye atıldığına dair yaşanan işçi kıyımı ve bu süreçte işçilerin taleplerini hazırladığımız bir rapordu. Bizim niyetimiz bu raporu vererek CHP ve diğer muhaliflerin duyarsızlığına dikkat çekmekti. Kılıçdaroğlu, Gaziantep’e gelmeden günler önce CHP il örgütü ve il başkanıyla dolaylı bir şekilde yereldeki milletvekilleriyle aynı zamanda buradaki, çalıştayı ve programı düzenlemekten sorumlu Seyit Torun ile iletişime geçtik ve buradaki 3 günlük program boyunca 200 binden fazla işçi çalışan organize bölgesinde pandemi döneminde yaşadığı sorunları hak gasplarını işçi kıyımını dile getirmek ve bununla ilgili hazırlanan raporu sunmak ve bu konuda hem işçilerin şikayetlerini ve taleplerimizi iletmek için kısa da olsa bir görüşme talep etmiştik. Bize bir görüşme ayarlanacağı söylendi. CHP yoğunluğundan ne yazık ki işçi temsilcilerine sıra gelmedi. Yani 3 gün boyunca esnafında köylüsüne, sanayicisinde başkaca toplumsal kesimlere kadar herkesle görüşüldü bu iyi bir şey tabi biz bunu eleştirmiyoruz. Fakat Antep’in en büyük nüfusunu oluşturan, en kalabalık toplumsal kesimini oluşturan özellikle de pandemi döneminde yaşanan ekonomi, sağlık ve ekonomik sosyal sorunların en büyük şekilde bedelini ödeyen işçilerin temsilcilerine ne yazık ki ayıracak zaman olmadı” dedi.

 

İŞÇİLERİN DİRENİŞLERİNDE AÇIKLAMA YAPMIYOR

CHP’nin işçi sınıfında yana bir tavır sergilemesi gerektiğinin altını çizen Türkmen, “CHP her ne kadar bir burjuva karakterli bir parti de olsa da sosyal demokrat iddiasında olan bir partiden daha fazlasını bekliyorsunuz çünkü biz CHP’nin en azından ülkenin başka yerlerinde işçi sınıfı taleplerine mücadelelerine daha duyarlı davrandığı örneklerde bekliyoruz. Ne yazık ki Antep il örgütü ve Antep milletvekilleri her işçi kıyımı, hak gaspı bu tür gündemlerde özel olarak çağrıda bulunmamıza rağmen işçilerin hiçbir direnişine ve bu konuların hiçbirinde tek bir açıklama bile yapmadılar” dedi.

 

SENDİKAL DÜŞMALIĞIN KALESİ CHP’Lİ GÜVEN BOYA FABRİKASI PATRONLARI

İşçileri haksız yere tazminatsız bir şekilde işten atan Güven Boya Fabrikası yönetiminin CHP’de önemsenen isimler olduğunu belirten Türkmen, “Güven Boya Fabrikası saydığımız bütün bu haksızlıkların, hak gasplarının, sendika düşmanlığının en çarpıcı ve en önemli örneklerinin yaşandığı fabrika. Herhalde bu güne kadar sendika düşmanlığı, işçilerin sendikal örgütlenmelerine engel olmak için daha önce patronların aklına gelmeyen yöntemlerin uygulandığı yerde güven boya. Burada işçilerin e-devlet şifrelerinin zorla toplanmasından, sendika üyesi olan işçilerin zorla istifa ettirilmesinde istifa etmek istemeyen işçilerin ailelerin tehdit edilmesine kadar fabrika müdürünün işçi ailelerini ziyaret edip, eğer sendikadan istifa etmezlerse işten atılacaklarını hatta fabrikada çalışan yakınlarını bile işten atmakla tehdit ettiler. İşçilerin hakaret ve küfürle tehdit edilmesine kadar yani sendika düşmanlığının kalesi haline gelmiş organize sanayi bölgesinde. Güven Boya Fabrikası’nın patronları Uslu ailesi bu kentte sosyal demokrat ve CHP’li olarak biliniyorlar. Özellikle patronlarında biri daha önce CHP’de yöneticilikte yapmış ve CHP il örgütünün de son derece önemsediği bir patron” şeklinde konuştu.

 

HAKTAN HUKUKTAN YANAYSA SORUMLULUK ALMALI

Güven Boya Fabrikası’nda yaşanan skandallara yönelik CHP’nin sorumluluk alması gerektiğini söyleyen Türkmen, “Biz CHP’nin sorumluluk almasını istiyoruz. Bizim yerimize sendikal örgütlenme yapsın demiyoruz. Eğer CHP bu ülkede emekten, haktan, hukuktan olma yana iddiasındaysa AKP dönemindeki bu işçi ve halk düşmanlığı politikalarına karşı durduğunu iddia ediyorsa iktidar olduğunda insanların yasal haklarını koruyacağı bir ülke vadediyorsa bu gün bizzet CHP’liyim diyen bir patronun fabrikasında işçilerin sendikalı olduğu için yaşadığı bu zulme ses çıkarmazsa bu konuda böyle bir iddiasının hiçbir inandırıcılığı da olmaz. Biz CHP’den şunu bekliyoruz. Ya Güven Boya Fabrikası patronlarının CHP ile hiçbir ilgisi olmadığını açıklasınlar. Ya da Güven Boya Fabrikası’ndaki Uslu ailesinin Başta Beyhan Uslu olmak üzere bu işçi zulümü ve sendika düşmanlığına son verip sorumluluk almalarını istiyoruz. CHP bu sorumluluğunu almazda Antep’te işçiler için yaşanan bu olaylardan sonra yarın seçim zamanı işçilere söyleyeceği hiçbir söz olamaz. İşçileri gasp edilen haklarını almak için fabrika önünde yatıp kalkarken CHP’li bir patronun işçilere bu kadar zulüm yapan bir patronun oğlunu düğününe nikah şahidi olması bir CHP’li milletvekiline yakışan bir hareket değildir” dedi.

 

İŞÇİLERE DESTEK OLMAYAN PARTİLER SEÇİM ZAMANI KARŞILARINDA BİZİ BULACAK

İşçilerin haklı direnişlerine ve mücadelelerine destek vermeyen partileri de eleştiren Türkmen, “Bu iktidar çözülüyor ve ülkeyi ne hala getirdiği ortada ve bu kentte herkes seçim hesabı yapıyor. Herkes bu iktidardan sonrasının hesabını yapıyor ama bu kentte nüfusunun 4’de 3’ünü oluşturduğu bu kentte işçiler bu kıyımı yaşarken aylarca süren bir direniş yaşarken işçilerin yanına selam vermek için bile olsa gelmek istemeyen hiçbir parti seçim zamanı işçilerden oy isteyemeyecek isterse karşılarında bizi bulacak.  Yani bu kentin halkına ve emekçilerine karşı sorumluluk iddiasında olan herkesin organize sanayi bölgesinde patronların köle kampına çevirdiği, sirk cennetine çevirdiği bu bölgede işçilerin bu feryadına sendikamızın bu çağrılarına ses vermesi gerekiyor” dedi.

 

DİRENİŞE DESTEK VEREN PARTİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

İşçilerin direnişlerinde desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen partililere teşekkür eden Türkmen sözlerini şöyle tamamladı: İşçiler,  Emek Partisi ve HDP gibi diğer sosyalist partileri gibi güçleri ölçüsünde destek olan ziyaret eden, gündem yapan sol sosyalist güçler dışında onların yanında hiç kimsenin olmadığını gördüler. İşçileri direnişteki sürecinde örneğin HDP Milletvekili Mahmut Toğrul mecliste iki kere gensoru verdi. Meclis kürsüsünde bu iş yerlerinde yaşanan hak gasplarını gündem yaptı. Fabrikalarda direniş sürerken direnişteki işçileri ziyarete  geldi. Biz CHP milletvekillerinden de işçilerin yanına gelip destek vermesini beklerdik ama ne  yazık ki selam bile vermediler. Yine Emek Partisi bütün bu direnişlerin başından beri işçilerin yanında olduğu Antep’te bunu gündem yapmak için çaba gösterdiği TKP ve Türkiye İşçi Partisi gibi partiler yine ziyarette bulundu. Hepsine teşekkür ediyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM