• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
TÜRSAB GAP BTK Başkanı Kılınç: Sektöre yönelik acil eylem planı hazırlanmalı

TÜRSAB GAP BTK Başkanı Kılınç: Sektöre yönelik acil eylem planı hazırlanmalı

TÜRSAB GAP BTK Başkanı İbrahim Halil Kılınç, yaptığı açıklamada Korana virüs salgınından en çok yarayı turizm seyahat acentelerinin aldığını belirtirken, “Turizm Seyahat Acentelerinin istekleri doğrultusunda acil ihtiyaç planı hazırlanması lazım” dedi.

Kılınç, “2020 sezonu için erken rezervasyon satışlarını 2019 yılının son çeyreğinden itibaren yapan Turizm Seyahat Acentelerinin tüm rezervasyonları ve bilet satışları iptal oldu. Bu iptallerin iadeleri acentelere ağır bir yüktür. Hava yolları iç hat iptallerini vermiyor, oteller iade etmiyor, kazançlarımızın hepsi iptallerle beraber kayboluyor. Binlerce çalışan insan var hepsi işlerinden güçlerinden olacak. İşsiz kalan personel ne yapacak?” diye sordu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde Seyahat Acenteleri unutulmuş veya unutturulmuştur” ifadelerini kullanan Başkan Kılınç, “Bizleri temsilen seçilen fakat “Temsil edemeyen” ve acenteci olan ülkemizin mevcut Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un TÜRSAB’a açmış olduğu kişisel savaş, şubeleri ile beraber 15 bin Seyahat Acentesine ciddi bir zarar vermektedir ve bu savaş uzun zamandır devam etmektedir. Ülkenin birlik ve beraberliği için bu zor şartlarda kenetlenmiş olmamız gerekirken halen savaş halindedir. Bu nasıl bir hırstır, bu nasıl bir kindir, bu nasıl bir egodur. Ülkeye 40-50 milyon turist getiren Seyahat Acentelerini unutturur ve savaş açarsın. Kalın harflerle yazılınca düzelmez kalbimiz. Ya bizi hatırla, ya bizden ayrıl acente belgeni iptal et, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy”

“Başkanımız Firuz Bağlıkaya acaba size ne yaşattı da bütün hıncınızı biz acentelerden çıkartıyorsunuz. Artık biz acentecilerin bakanı değilsin. Otelcilerin, Taksicilerin hatta ETS’nin bakanısınız. Bu kadar acente sizi kesinlikle affetmeyecek ve bu görev sürecindeki tarihi, kara günler olarak anacak. Biz sizden bir şey istemiyoruz ama devletimizden istiyoruz. İstesek de zaten tersini yapıyorsunuz.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan değil, Devletimizden bölge acenteleri olarak isteklerimiz;
1. 2020 TÜRSAB aidatlarının alınmaması için meclis tarafından onaylanması gerekmektedir.
2. TÜRSAB üyelerinin, havayolu ve otellere gerçekleşmemiş rezervasyonlar için yaptığı ön ödemelerin iade edilmesi gerekmektedir.
3. Turizm ajans payı vergisinin yılsonuna kadar alınmaması gerekmektedir.
4. Acentelere 2 yıl geri ödemesiz yüksek miktarda kredi desteği,
5. İptal edilen tur ve rezervasyonlarda, hizmet bedellerinin düşülerek ücretin iade edilmesinin yasal hale gelmesi,
6. İç hat iptallerinde grup iadeleri yapılmamaktadır, iç hat grup bilet iptalleri iade imkanı sağlanması,
7. Ofis kira desteği,
8. Seyahat acenteleri SGK ve vergilerden 6 ay muaf olmalı,
9. Haziran 2020 sonuna kadar Çek ödemelerinden kaynaklı sıkıntılara sicil affı getirilmesi.
10. Acente personelinin iş kaygısı yaşamaması için maaş desteği,
11. Banka ödemeleri ve özellikle kredi, kredi kartı ödemelerinin ertelenmesi, sicile etki etmemesi.
12. Yasamızın meclisten geçmesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM