DOLAR 18,8068 0%
EURO 20,4231 -0.36%
ALTIN 1.166,300,00
BITCOIN 4360590,56%
Gaziantep

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

UCUZ EKMEK ÜRETİMİNDE ÇOCUK İŞÇİLİĞİ…

UCUZ EKMEK ÜRETİMİNDE ÇOCUK İŞÇİLİĞİ…

ABONE OL
29 Haziran 2022 18:17
UCUZ EKMEK ÜRETİMİNDE ÇOCUK İŞÇİLİĞİ…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, meslek liselerinde ekmek fabrikaları kurulmasına ve öğrencilerin çocuk işçiliğine karşı basın açıklaması gerçekle ilişkin açıklamalarda bulundu. Parlakçı, liselerde ekmek üretilmesi ile çocuk işçiliğinin önünün açıldığına da dikkat çekti.

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı tarafından yapılan basın açıklamasında, meslek liselerinde üretilmesi planlanan ucuz ekmeğe ilişkin, “Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, gerek eğitim gerekse siyasal tarihimize damga vuracak bir söz sarf ederek, “Türkiye’de 81 ilde 100 noktadaki meslek lisemize ekmek fabrikası kuracağız. Günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle, o liselerin satış büfelerinde vatandaşlarımızı düşük fiyatlı ekmekle buluşturacağız.” açıklamasında bulunmuştur. Yıllardır yoksul ve emekçi ailelerin çocuklarını meslek liselerine yönlendirenler, şimdi de pahalılığın, enflasyonun ve ekonomik krizin çaresini çocuk emeği sömürüsünde, ucuz işçilikte aramaktadır” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında, “Pandemi sürecinde de meslek liselerini fabrika olarak kullanan, meslek liselerindeki öğrencilerin can güvenliklerini yok sayarak ve ağır sömürü koşullarında işçileştiren siyasi iktidarın toplumun sorunlarına sunabileceği bir çözüm kalmamıştır.

Tarım politikalarındaki yanlışlarda yıllardır ısrarcı olan, ekonomi politikasının toplumun geniş kesimleri üzerindeki yoksullaştırıcı etkisini görmezden gelen, ancak yandaş sermaye çevrelerine her türlü kaynağı seferber eden siyasi iktidar artık yanlış politikalarını ve bu politikaların yarattığı tahribatı kabul etmek zorundadır. Aksi halde Milli Eğitim Bakanı Özer’in bir ülkenin gençlerini ucuz iş gücü olarak gören sözleri skandal sözler olmanın ötesine geçecektir.

Evet, toplumun ucuz ekmeğe ihtiyacı vardır. Ancak bunun çözümü meslek liselerindeki gençlerin işçileştirilmesi değildir. Kaldı ki belediyelerin bu konudaki çabalarını sırf muhalif diye engelleyen bir siyasi iktidar gerçeği de karşımızda durmaktadır. Bu nedenle çözüm, bugüne kadar izlenen mevcut sosyal ve ekonomik politikaları terk etmek ve hayat pahalılığını ortadan kaldıracak planlı politikalar üretmektir.

Eğitim Sen olarak, Milli Eğitim Bakanı’nın gençlerimize ve öğrencilerimize verebildiği tek vaat olan işçileştirme vaadini kabul etmiyoruz. Gençlerimizin, öğrencilerimizin ucuz çocuk emeği sömürüsüne tabii tutulmasını ve bu yolla hayatlarına ipotek konulmasını kabul etmiyoruz. Milli Eğitim Bakanı Özer’e sesleniyoruz, gençlerimiz ve öğrencilerimiz yalnız değildir! Tüm örgütlü gücümüz onların bugünü ve yarını için vardır” ifadeleri yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r