• DOLAR
  8,6580
  %1,55
 • EURO
  10,1795
  %1,20
 • ALTIN
  488,66
  %1,66
 • BIST
  1.419
  %0,10
Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Sakar, fıstık fiyatları konusunda açıklamalarda bulundu

Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Sakar, fıstık fiyatları konusunda açıklamalarda bulundu

Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar, fıstık fiyatları konusunda açıklamalarda bulundu.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Fıstık fiyatları  çiftçilerimizi mutlu etmiyor
Başkan Sakar, fıstık rekoltesinin yüksek olmasına karşın fiyatların hayal kırıklığı yaşattığını belirtirken, “Çiftçilerimiz bu sene fıstık rekoltesi yüksek diye seviniyordu, ama fiyatların düşük olması hayal kırıklığına neden oldu. Şu anda yaş kırmızı kabuklunun kilosu 22 liraya, kuru kırmızı kabuklu 40 liraya, kavlağın kilosu ise 52 liraya kadar çıktı, fakat bu fiyatlar bile çiftçilerimizi mutlu etmiyor” dedi.

Bu sene fıstığın var yılı olduğunu hatırlatan Başkan Sakar, “Bu sene ki fıstığın hasadı üç yılın ortalamasıdır. Çünkü geçen yıl fıstık yoktu, bu sene var, önümüzdeki yıl yine yok. O nedenle fiyatların buna göre belirlenmesi gerekiyordu. Ancak bazı kurumların rekolteyi yüksek açıklaması çiftçimize büyük darbe vururken, fiyatlarında aşağı düşmesinde büyük bir rol oynadı” ifadelerini kullandı.

Fıstık fiyatlarının düşük olmasına sitem eden Başkan Sakar, “Fıstık rekoltesinin yüksek olmasına karşın fiyatların istenilen düzeyde olmaması üreticilerimizi derinden üzmüştür. Çünkü üretici bir yıl boyunca yağmur, kar kış demeden tüm bakımlarını titiz bir şekilde yapıyor. Kimisi borcunu ödemek için kimisi kızını ya da oğlunu evlendirmek için umutlarını fıstığa bağlamış, fakat fiyatlar istenilen seviyede olmayınca tüm hayalleri suya düşüyor. Boz fıstık hasadı bitti, şimdi yaş kırmızı kabuklu fıstığın hasadı yapılıyor ve 22 liradan alıcı buluyor. Onun dışında kuru kırmızı kabuklunun fiyatı 40 liraya, kavlağın kilosu ise 52 liraya kadar yükseldi, sevindirici bir durum ama yeterli değil. Çünkü bu aralıktaki fiyatlar üreticimizi kurtarmıyor, dolayısıyla devletimizin fıstık fiyatlarına taban fiyat açıklaması artık şart olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar fıstık fiyatların devletin el atması, vakit kaybetmeden birlik veya kooperatifin kurulmasının elzem olduğunun altını çizdi, konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Çiftçilerimiz fıstığını veya başka ürününü götürmesi için bir alternatifinin olması gerekiyor. Bu ya kooperatif ya da birliktir. Eskiden üreticilerimiz, tüccarın verdiği fiyatı beğenmediğinde ürününü Güneydoğu Birliğe satıyordu. Çünkü bu kurum üretici için bir alternatifti. Ne zaman ki bu kurumlar kapatıldı, o zaman çiftçi tüccarın, stokçunun veya karaborsacının kucağına atıldı. Dolayısıyla devletimizin birlik veya kooperatifin kurulması için harekete geçmesi gerekmektedir. Ziraat Odaları olarak bu konuda elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM