DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21132840,12%
Gaziantep
32°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

‘Yeşil Antep Projesi’nin tanıtımı yapıldı

‘Yeşil Antep Projesi’nin tanıtımı yapıldı

ABONE OL
28 Şubat 2020 12:18
‘Yeşil Antep Projesi’nin tanıtımı yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, GAGEV tarafından başlatılan “Yeşil Antep Projesi’nin tanıtımı yapıldı. 

Güneyin Sesi Gazetesi- Şehitkâmil Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplatısında konuşan Vali Davut Gül, sadece kamu kurumları ile değil şehrin tamamının kampanyayı sahiplenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kamu kurumlarının iş birliğiyle istenilen düzeyde şehri yeşil alanlara kavuşturamayacaklarının dile getiren Gül, “Kamu sonuç itibariyle her alanda ağaçlandırma yapıyor. Ağaçlandırma yaparken bütün şehirleri önemsiyor. Ancak sadece kamuya ağaçlandırma sorumluluğunu verirsek kenti istediğimiz yeşilliğe kavuşturamayız. Çünkü bizim yaklaşık 50 bin yeni doğan çocuğumuz var. Her birinin 10 adet fidan ihtiyacının olduğunu varsayarsak 500 bin gibi bir rakam çıkıyor karşımıza. Bunun yanı sıra göçle gelenler var. Bunları da hesapladığımızda ortaya ciddi bir bilanço çıkıyor. Ağaçlandırma ya da yeşil alanların artırılması sadece kamu birimlerinin çözebileceği bir mesele değil. Olayı sadece buradan çözüme kavuşturmaya çalışırsak hedeflediğimiz başarıya ulaşmamız zor bir hal alır. Burada bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var. Yeşil ihtiyacını ortadan kaldırmamız için farklı bir yol izlemeliyiz. Biz, başımıza gelen olumsuz durumlarda önlemler alma anlayışına sahibiz. Bunu değiştirerek koruyucu önleyici tedbirler almalıyız. ‘Spor Şehri Gaziantep’ derken aslında bunu kastediyoruz. Huzurlu bir şehirler huzurlu insanlarla olur.  7’den 70’e herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor. Bu şehirde yaşayan herkesin ağaçlandırmayla ilgili bir derdi olması gerekiyor. Bunu hepimiz sahiplenirsek başarılı oluruz. Biz kurumsal anlamda gelen ziyaretçilerimize, misafirlerimize onlar adına diktiğimiz fidanların sertifikalarını hediye edeceğiz. Evimizin önüne, bahçemize, sokağımıza, yol kenarları, kent meydanları millet bahçelerine aklınıza gelebilecek her yere fidan dikeceğiz” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in şimdiki yeşilliğe kavuşmasında eskilerin çok önemi olduğunu belirterek, “Bizim iki seçeneğimiz var. Bu mesele görsel bir mesele değil. Yarınlarımız buralarda oturduğunda küresel ısınmanın Dünya’da ki iklim değişikliğinin ağır koşullarını yaşayacak ya da her birimiz geçmişte yapılanları geleceğe üstüne katarak taşıyacağız. Biz bugün bunun için buradayız. 15 gün önce Antarktika kıtasına gitme fırsatım oldu. Bilim seferinde çıkan çevre sonuçlarının yakın takibe alabilmemiz için üstleri incelememiz lazım. Yeterli bilgi sahibi olabilmemiz için buralara gitmemiz lazım. İyi ki gitmişim diyorum. Buzullar eriyor, nasıl eridiğini gördüm. Güneş’ten gelen zararlı ışınları beyaz örtü absorbe ediyor ve iklim değişikliğini beraberinde getiriyor. Küresel ısınmayı gözümle gördüm orada. Bilimsel olarak incelediğimizde bu ısınma sorununun getireceği sona gitmeden önce acil tedbir almamız gerekiyor. Dünya ekonomik kalkınmayla insani ve çevresel kalkınma diyor. Ekonomik kalkınmanın tek başına insanı memnun etmediği görülüyor. Hükümetimiz zaten büyük bir seferberlik yaptı. Bizde bu şehirden sorumluyuz. Valimizle orman genel müdürlüğünde konuşarak 27 milyon fidan istedik ve verilebileceğini söyledi. Çok ciddi koordine yapılması lazım. ‘Spor Kenti Gaziantep’, ‘Gastronomi Kenti Gaziantep dediğimiz gibi yeşil Gaziantep’i de her bir evde duyulur hale getirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrasında Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak, Kent Konseyi’nin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Programın ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi, katılımcılara fidan dağıtımı yapıldı.

Yeşil Antep kampanyasına destek olmak isteyen vatandaşların için ise  www.yesilantep.org adresinden fidan bağışında bulunabilecekleri bildirildi.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r