• DOLAR
  8,1019
  %0,17
 • EURO
  9,7902
  %0,53
 • ALTIN
  461,68
  %0,23
 • BIST
  1.377
  %-2,20
Yiğit: Kalifiyeli eleman sorunu bir an önce çözülmeli

Yiğit: Kalifiyeli eleman sorunu bir an önce çözülmeli

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, sektörün en büyük sorunlarından birinin kalifiyeli eleman olduğunun altını çizerken, “Son dönemde bu sorun çok fazla baş göstermeye başladı, yetişmiş ve kalifiye personel bulmakta zorlanıyoruz. Dolayısıyla bu sorunu çözmek için tüm kurum ve kuruluşların elini taşın altına koyması, sektörün Avrupa standartlarını yakalaması için gerekli çalışmaların yapılması lazım” dedi.

Son dönemde kalifiyeli eleman konusunda sıkıntılar yaşandığını ifade eden Yiğit,
“Mesleki eğitim okullarında ve üniversitelerde pratik eğitim yapılmamasından dolayı kalifiye eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Gerek Gaziantep Ticaret Odası Sigorta Acenteleri Meslek Komitesi gerekse GASAD olarak, Gaziantep Üniversitesi ile çeşitli projeler imzaladık, eğitim platformlarına katıldık. Acentelerimiz tarafından verilen bu eğitimlerle yaşanan sorunu çözmek için gayret ve çaba gösterdik. Ancak son dönemde bu sorun çok fazla baş göstermeye başladı” ifadelerini kullandı.

Başkan Yiğit, kalifiyeli eleman sorununu çözmek için şu önerilerde bulundu: “Sigortacılık okuyan öğrencilerin staj süreleri 3 ay ile sınırlı kalmamalı. Teoriğin yanı sıra saha da pratik yapmalılar. Yani sahadaki bir yıl staj yaptıktan ve eğitim aldıktan sonra diploma alınması gerekiyor. Gaziantep Ticaret Odası Sigorta Acenteleri Meslek Komitesi Gaziantep Üniversitesi’nde eğitimlere katılırken, GASAD ise gerek Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde gerekse de liselerde ki eğitimlere katkı sağlamak için bir çalışma içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, konuşmasını şu cümlelerle bitirdi:

Yeni mezunlar ve yeni çalışmaya başlayanlarda bilgi ve tecrübe eksikliğinin olduğunu görüyoruz. Liselerde sigortacılık bölümü var ama talep edilmiyor. Nedeni ise bu bölümü yeteri kadar anlatamayışımızdan ve sevdiremeyişimizden kaynaklanıyor. Sigortacılık günümüzün en önemli mesleklerinden biri fakat hak ettiği değeri görmüyor. Mesleğimizin çok önem arz eden bir sektör olduğunun bilinebilmesi için adımlar atıyoruz. Sigortacılıkta Avrupa standartlarını yakalamamız bunu sağlamak için de ilgili kurum ve kuruluşların desteğine ihtiyacımız var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM