• DOLAR
  8,5492
  %-0,17
 • EURO
  10,0853
  %0,06
 • ALTIN
  495,52
  %-0,40
 • BIST
  1.352
  %-0,86
Yıldırım: İhracatçılarımız için yeni pazarlar keşfediyoruz

Yıldırım: İhracatçılarımız için yeni pazarlar keşfediyoruz

Gaziantep, açıklanan ağustos ayı ihracat verilerine göre 605 milyon 430 bin dolar ihracat gerçekleştirerek bir önceki yıla göre %9,4 artış gerçekleştirdi. Pandemi sürecinin de etkisiyle azalan dönemlik ihracat rakamlarında makas neredeyse kapandı.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, bir önceki ayda en fazla ihracat gerçekleştiren 5. il olan, ağustos ayında da bu yerini koruyan Gaziantep’in yükselişinin devam ettiğini belirtti.

Dönemsel olarak bakıldığında ilk 7 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre %2,2’lik ihracat düşüşünün 8 aylık dönemde %1’e gerilediğini belirten Başkan Yıldırım, yıl sonuna kadar bu makasın tamamen kapanıp yeni bir ihracat rekoru kırılacağına gönülden inandıklarını ifade etti.

Yıldırım: Gaziantep’in yükselişi tüm Türkiye’nin yükselişi olsun

Türkiye’nin 12 milyar 463 milyon dolarlık ağustos ayı ihracatıyla bir önceki yılın aynı ayına göre %5,74 oranında bir gerileme gösterdiğini söyleyen Yıldırım, “Şehrimizin %9,4’lük yükselişine sevinirken, maalesef ülkemiz ihracatının gerilemesine de üzülüyoruz. Hayalimiz 81 kardeş ilimizin de Gaziantep’in ihracat verilerine ulaşması… Hep birlikte, her geçen ay daha yüksek ihracat daha düşük ithalat verilerine ulaşmamız…” dedi.

Gaziantep’in ihracat pazarlarının gelişmesi, yeni pazarlar keşfedilmesi için pek çok hamle yaptıklarını söyleyen Tuncay Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti:

“Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Balkan ülkelerine yönelik bir webinar serisi başlatmış, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Romanya ticaret müşavirlerimizle bu pazarları ele almıştık. GTO olarak ihracatçılarımıza yeni kapı açma, yeni fırsatlar yaratma, yeni pazarlar keşfetme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sıradaki webinarımızda (2 Eylül Çarşamba) Bulgaristan pazarını ve sunduğu fırsatları üyelerimizle birlikte inceleyeceğiz. Ardından Afrika pazarına yönelik bir organizasyonumuz olacak. İhracat kenti şehrimizin ihracat kapasitesini daha üst seviyelere çıkartmak için yalnızca bu işle ilgilene

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM