• DOLAR
  9,6063
  %1,12
 • EURO
  11,1779
  %0,89
 • ALTIN
  552,98
  %1,54
 • BIST
  1.480
  %1,68
Zulmü uygulayanlar bir bir dağılıyor

Zulmü uygulayanlar bir bir dağılıyor

Güneyin Sesi Gazetesi-HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, “Dimdik ayaktayız. Partimiz güçlenerek oyunu arttırırken bu zulmü uygulayanlar bir bir dağılıyor. AKP iktidarı üçe bölündü. MHP ikiye bölündü. Eminiz ki önümüzde süreçte gittikçe daha da dağılıp artık bu ülkenin başında yük olmaya başlamış bu iktidar bloku direnişimizle mücadelemizle gidecekler” dedi.

Gaziantep’te terör örgütü PKK/KCK soruşturması kapsamında aralarında HDP ve DBP’li yöneticilerin de yer aldığı 25’i tutuklu 61 sanığın yargılanmasına başlandı. 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılma talebi reddedilen HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, mahkeme binası önünde basın açıklaması yaptı.

Milletvekili Toğrul’un  konuşmasından satır başları şöyle:

“Biliyorsunuz partimize yönelik 2015 yılından bu yana siyasal iktidar tarafından ağırlaştırılmış bir baskı altında. Siyasal olarak bizimle mücadele edemeyen iktidar bloku AKP, MHP ittifakı maalesef partimizin siyasal faaliyetlerini terörize ederek kolluğu ve yargıyı üzerimizde bir baskı aracı bir sopa gibi HDP’yi kendince dizayn ederek. Bildiğiniz üzere partimize yönelik Antep’te 14 Kasım 2019 tarihinde bir operasyon yapıldı. Bu operasyonda 57 arkadaşımız gözaltına alındı. Bu 57 arkadaşımızın 35’i tutuklandı. Hemen sonrasında gelişen bir pandemi süreci var. Partimizin yürüttüğü seçim çalışmaları 31 Mart 2019 yerel seçimlerindeki seçim çalışmaları gerekçesiyle bizim yaptığımız il toplantı çalışmaları, kurduğumuz seçim koordinasyonları, KCK ile ilişkilendirilerek sanki örgütsel bir çalışma gibi yasa dışı bir örgütlenme gibi lanse edilerek arkadaşlarımız bir yılı aşkın süredir yargı önüne çıkarmadılar. Sadece ve sadece bu süreçte ana değerlendirmelerde bile arkadaşlarımız doğru dürüst kendi kendini ifade etme imkânı bulamadılar. İddianame oldukça geç hazırlandı hatta bir yılı aşıyordu. İddianame kabul edildikten sonra pandemi gerekçesiyle mahkeme heyeti de dosyayı yeterince inceleme fırsatı olmadıklarını söylüyor. Müdafi avukatlar dosya hakkında uzun süre haberdar edilemediler. Sorgulamalarda partimizin faaliyetleri işte il binasına, ilçe binasına gitmişsiniz. HDP’nin genelgeleri size niye gelmiş, gibi hakikaten demokratik bir ülkede asla kabul edilemeyecek söylemlerle arkadaşlarımız komedi gibi bir yargılama süreci ile karşı karşıya. Dünden beri tutuklu olan erkek arkadaşların ifadeleri alınıyor. Dosya aynı olmasına rağmen hala kadın arkadaşlar mahkeme salonuna getirilmediler. Umut ediyoruz bugün öğleden sonra ya da yarın ki duruşmalara katılacaklar.”

“SON DERECE ANLAMSIZ İDDİALAR”

Son derece anlamsız iddialar sürdürülüyor. Sadece burada kalmadı biliyorsunuz partimize 14 Temmuz 2020 tarihinde ikinci bir operasyon aynı dosya numarasıyla aynı iddialarla orda da birçok arkadaşımız tutuklandı. Dosya numarası aynı olmasına rağmen maalesef o arkadaşlarımızın iddianamesi bu iddianameyle birleştirilmedi. O arkadaşlarımızın da duruşması 4 Ocak’ta yapılacak. Yapılan uygulama gerçekten siyaset alanını daraltan,  HDP’yi demokratik siyasetin dışına itmeye çalışan bir iktidar anlayışıyla karşı karşıyayız. Anlıyoruz onları çünkü onlara kaybettiren en önemli güç demokratik güçtür. Halkların Demokratik Partisi hem yerel seçimlerde uyguladığı seçim stratejisiyle iktidara birçok yerde kayıp yaşattığı için bunun acısını bir şekilde bizden çıkarmaya çalışıyorlar.

“DİRENMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Bizler HDP olarak direnmeye devam ediyoruz. Dimdik ayaktayız. Partimiz güçlenerek oyunu arttırırken bu zulmü uygulayanlar bir bir dağılıyorlar. AKP iktidarı üçe bölündü. MHP ikiye bölündü. Eminiz ki önümüzde süreçte gittikçe daha da dağılıp artık bu ülkenin başında yük olmaya başlamış bu iktidar blokundan direnişimizle mücadelemizle gidecekler. Şimdi bir yargı reformundan bahsediliyor.

“KÜÇÜLEREK ERİYORLAR”

Adalet bakanı eğer gerçekten bir yargı görmek istiyorsa kendi kenti olan Gaziantep’te gelip bu dosyaya baksın bakalım. Yargı nasıl çalışıyor, nasıl araçsallılaştırılmış, yargı nasıl bir sopaya dönüştürülmüş çok açık görecektir. Eğer gerçekten bir yargı reformu yapmak istiyorlarsa öncelikle HDP’ye yönelik bu saldırıların siyasi nedenlerle olduğunu kabul etmeleri gerekir. Türkiye’de birçok insan siyasetçi, yazar, çizer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre AİHM’nin verdiği kararlara rağmen derhal serbest bırakılması gerekilirken siyasi iktidarın ‘onları bırakamayız’ sözlerine hepimiz hatırlıyoruz. Muhalifleri dizayn etmeye çalışıyorlar ama başarılı olamıyorlar.   Bizler güçlenerek iktidara doğru yürürken onlar küçülerek artık halkın başında gittikçe erimeye devam ediyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM