DOLAR 28,9442 0.2%
EURO 31,2554 0.1%
ALTIN 1.881,030,35
BITCOIN 12620694,57%
Gaziantep
10°

PARÇALI BULUTLU

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“ASLOLAN TUTUKSUZ YARGILANMAK”

“ASLOLAN TUTUKSUZ YARGILANMAK”

ABONE OL
28 Aralık 2022 10:08
“ASLOLAN TUTUKSUZ YARGILANMAK”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi GAZETESİ – CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Ceza hukukunda temel bir ilke vardır. Eğer bir dosyada tutuklama  gerekçeleri ortadan kalkmışsa, aslolan sanığın tutuksuz yargılanmasıdır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı İbrahim Ay’ın dosyasını incelemek üzere Gaziantep’e geldi.
Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, eski dönem Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Av. Önder Alkurt ve Av. Deniz Atar’dan   dosya hakkında bilgi ve belgeler alan Biçer Karaca, daha sonra Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş’a dosyada dikkat çeken hukuksuzluklarla ilgili konuları sordu.
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, gündemi ve yerel gelişmeleri takip etmek üzere Gaziantep’e geldi. CHP İl başkanlığında milletvekilleri, partililer ve basın mensuplarıyla bir araya gelen Biçer, Gaziantep gündemini değerlendirdi.
CHP Gaziantep İl Binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Biçer Karaca” Ceza hukukunda temel bir ilke vardır. Eğer bir dosyada tutuklama gerekçeleri ortadan kalkmışsa, aslolan sanığın tutuksuz yargılanmasıdır” dedi.
”İDDİALARI  ARAŞTIRMAK ÜZERE GÖREVLENDİRİLDİM”
Gaziantep’te süregelen bir dava nedeniyle davanın avukatları ve davada tutuklu olarak yargılanan Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’ın dosyasını incelemek için Gaziantep’e geldiğini belirten Biçer Karaca “ Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcısı olarak Gaziantep Milletvekillerimiz ile birlikte bu konu ve iddiaların  araştırılması üzerine görevlendirilmiş bulunmaktayım. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş olmak üzere Baro Başkanı İskender Kahraman, önceki dönem Baro Başkanı Bektaş Şarklı ve davanın avukatlarıyla  bir takım görüşmeler gerçekleştirdik, iddiaları dinledik. Şunun altını çizmek isterim ki hiçbir gazeteci yazdıklarından ve çizdiklerinden dolayı tutuklanmamalı ve tutuklu yargılanmamalı. Halkın haber alma özgürlüğü kısıtlanmamalı ve halkın gerçeklerle buluşmasının önündeki tüm engeller kaldırılmalı. Gazeteciler tutuksuz yargılanmalı. Bu Cumhuriyet Halk Partisi olarak  bizim öncelikli hedefimizdir.” dedi.
”RAPORU GENEL BAŞKANIMIZ VE KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIM”
Dosyada çok ciddi iddialar olduğunu belirten Biçer Karaca “Bu yargılamada dışarıdan bir elin uzanıp uzanmadığı ve bu uzanan elin kimliği, şahsiyeti ve temsil ettiği makam ile ilgili iddialar var. Gerçekten adaletin tecelli etmesinin önünde bir takım engellemelerin olduğu iddialardı bunlar. Bu iddiaları dinledim. Dosyadaki belge ve bilgileri cezaevinde olan Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’ın avukatlarından aldım. Buradaki şüphe uyandıran iddiaları da Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Karataş ile paylaştım. CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na bu dosya ile ilgili bu davanın neden açıldığına ilişkin iddialar ile birlikte hukuki anlamdaki içerik dışında yargılama ve adaletin tecellisi önündeki şüpheleri ortadan kaldırmak büyük bir zorunluluktur. Bu nedenle Gaziantep’te edindiğim bilgi ve raporumu Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile paylaşacağım. Raporu paylaştıktan sonra bu konudaki tespitlerimizi kamuoyu ve basın  mensupları ile paylaşacağız.” diye konuştu
”ADALET MÜCADELESİNİ BİZLER ŞİAR EDİNMİŞİZ”
Karaca Biçer ”Sanığın ve iddia sahiplerinin kim olduğu hiç önemli değil. Ama bir hukuk devleti isek yani Türkiye Cumhuriyeti Anayasamız da ve Cumhuriyetimizin, devletimizin temel ilkeleri arasında hukuk devletidir diye yazıyorsa  o zaman Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorumluluğu; adaletsizlik neredeyse o adaletsizliğe ve hak ihlaline uğrayanın yanında olmaktır. Onun hakkını, hukukunu ve yaşanan adaletsizlikler ile ilgili mücadeleyi vermektir. Bize ulaşan her  adaletsizlik ve hukuksuzluğunda kararlı ve istikrarlı bir şekilde adalet tecelli edinceye kadar süregelen süreci takip edip, gerçeklerin ortaya çıkması için ve gerçeklerin üzerinde adaletsizlik  ile ilgili bir örtü varsa bunu kaldırmak ve kamuoyunun gerçeklerle buluşmasını sağlamak için,  Türkiye’nin her yerinde çalışıyoruz.  Ülkenin dört bir yanında 81 ilde haksızlığa uğrayan Adaletin gerçekleşmemesi için önünde engeller bulunduğu iddiasında bulunan tüm yurttaşlarımızın sığınacağı liman Cumhuriyet Halk Partisidir.“ şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r