DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21101231,50%
Gaziantep
20°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Down sendromlu İbrahim, engel tanımadı

Down sendromlu İbrahim, engel tanımadı

ABONE OL
29 Aralık 2021 11:30
Down sendromlu İbrahim, engel tanımadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi-Gaziantep’te, 3 yıl önce bedava tıraş olmak için gittiği erkek berberinde iş yeri sahibinin desteğiyle iş hayatına atılan ve bu süre zarfında her anlamda kendini geliştiren 29 yaşındaki down sendromlu İbrahim Yümüç’e, +1 kromozomu engel olmadı.

Gaziantep’te yaşayan 29 yaşındaki down sendromlu İbrahim Yümüç’ün hayatı 3 yıl önce annesiyle yeni taşındıkları semtte bedava tıraş olmak için gittiği berber dükkanında değişti. İlk taşındıkları zaman birkaç kez berber dükkanına bedava tıraş olmaya giden +1 kromozomlu İbrahim Yümüç, üçüncü gidişinde tıraş olduktan sonra çıkmak üzereyken iş yeri sahibi Mehmet Özhan tarafından durduruldu. Eline bir süpürge verilen down sendromlu İbrahim Yümüç, yerleri süpürmeye başlayarak işe başladı.

Aldığı bahşişlere mutlu olunca çalışmak istedi
Bu sırada tıraş olmaya gelen her müşteri çalışkanlığı ile dikkat çeken Yümüç’e bahşiş vermeye başladı. Aldığı bahşişlerle mutlu olan İbrahim, bir anda iş yerinden çıkıp bir süre sonra annesiyle tekrar gelerek iş yerinde çalışmak istediğini söyledi. Bu isteği iş yeri sahibi tarafından da kabul edilen İbrahim, 3 yıl önce başladığı işinde zaman geçtikçe ilgi odağı oldu. Hem çalışkanlığı hem de becerisiyle dikkat çeken down sendromlu İbrahim Yümüç, kendisine özel ilgi gösteren müşterilerin verdiği bahşişlerle ve emeğinin karşılığı olan maaşıyla evine ekmek parası götürüyor.

“Bedava tıraş olmak isteyince işe aldık”
Down sendromlu İbrahim ile tanışma ve işe başlama hikayesinden bahseden iş yeri sahibi berber Mehmet Özhan, “İbrahim ile yaklaşık üç yıl önce tanıştık. Mahallemize yeni taşınmıştı. Her hafta sonu gelir tıraş olurdu. Her tıraştan sonra ‘hesaba yaz sonra veririm’ derdi. Bir gün yine böyle olunca ben de kendisini durdurdum ve süpürgeyi vererek yerleri süpür dedim. İçeriyi süpürmeye başladı ve sonrasında her tıraş olmaya gelen müşteri bahşiş vermeye başladı. Yapılacak işleri bir kez gösterdik kendisine ve istisnasız her işi yapmaya başladı. Her zaman sabah 8’de geliyor ve işe başlıyor. Her işi en iyi şekilde yapıyor” dedi.

“İlk geldiğinde konuşamıyordu, dili çözüldü”
İbrahim’in işe başladıktan sonra iyi bir gelişim gösterdiğini de vurgulayan Özhan, “Daha önceden rehabilitasyon merkezine gidiyormuş ama burada daha çok geliştiğini gördük. İlk geldiğinde konuşması hiç anlaşılmıyordu ama şimdi insanlarla bir arada olunca ve para kazandığını fark edince kendisi de gelişmeye başladı. Her konuda gelişti burada ve adete dili çözüldü” ifadelerine yer verdi.

“Ekmek parası kazanmak çok güzel”
Çalışmayı sevdiğini söyleyen ve para kazandığı için mutlu olduğunu belirten down sendromlu İbrahim Yümüç, “Ağabeylerim para kazanıyor. Şimdi de ben de para kazanıyorum. Kazandığım parayı anneme götürüyorum, annem de ekmek alıyor. Burada çalışmayı seviyorum. İşte çalışmak çok iyi. Okul iyi değil, hocalar yapamıyor. Burası daha güzel” şeklinde konuştu.

(İHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r