DOLAR 28,9440 0.21%
EURO 31,2621 0.14%
ALTIN 1.882,070,40
BITCOIN 12742545,59%
Gaziantep

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gaziantep Barosu Başkan adayından çarpıcı açıklamalar

Gaziantep Barosu Başkan adayından çarpıcı açıklamalar

ABONE OL
14 Eylül 2020 14:50
Gaziantep Barosu Başkan adayından çarpıcı açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren Gaziantep Barosu Başkan Adayı Av. Ömer Faruk Akan, önemli ve çarpıcı açıklamalar yaptı.

Güneyin Sesi GAZETESİ- Seçim sürecini ayak oyunlarıyla manipüle etmeye çalışmak kabul edilemez diyen Avukat Akan“Gaziantep Barosu’nun gölge bir ele ihtiyacı yoktur. Hele ki o el Balgat’tan uzanıyorsa hiç ihtiyacı yoktur” ifadelerini kullanan Akan, “Demokrasilerde herkes istediği adayı destekleyebilir ancak başka bir elin gölgesi ile seçim sürecini birtakım ayak oyunlarıyla manipüle etmeye çalışmak kabul edilebilir değildir” dedi.

Demokrasinin en önemli unsurlarından biri şüphesiz seçimler olduğunu anlatan Akan, “Unutulmamalıdır ki seçimlerin yapılmasından ziyade nasıl yapıldığı çok daha önemlidir. Seçimlere herhangi bir unsurun gölgesinin düşmesi meşruiyet tartışması yaratır. Bizler, AVUKAT HAKLARI- ADALET-HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ BLOKU olarak Gaziantep Barosu’nu tüm paydaşlarıyla birlikte eşgüdüm içinde yönetme ve kurumsal kimliğini kent sorunlarında aktif kılma ideali ile yola çıktığımızdan beri şeffaf olduk. Çalışmalarımızı ve ilkelerimizi kamuoyunun takdirine sunduk. Yönetim kurulu üyeliğimiz süresince yaptıklarımızı ve yapılacak olan seçimi kazanmamız halinde yapacaklarımızı siz değerli meslektaşlarımızla paylaştık.”

“Bu yola çıkarken mevcut Türkiye Barolar Birliği Başkanının gerek ‘Çoklu Baro’ yasası ile baroları bölüp yönetme isteği gerekse 26 Kasım 2019 tarihinde TBB’yi olağanüstü genel kurula çağıran barolara hitaben ‘Baro seçimlerine bir yıl var, o zaman görürler’ diyerek bugünkü seçimleri hatırlatan tehditkar açıklaması ve diğer baroların seçim süreçlerine müdahale edildiği duyumları ile önceki seçimlerde bazı illerin barolarının yönetiminin oluşmasında yaptıkları müdahaleler, maalesef Gaziantep özelinde yaptığımız seçim çalışmalarında şahit olduklarımız ve duyduklarımızla gerçeğe dönüştüğünü gördük. Çoklu Baro sistemi, hedef barolardaki değerli meslektaşlarımızın feraseti ile bozulunca son derece sinsi bir oyunla şahısların arkasına saklanarak yeni yönetimleri belirlemeye çalışmaktadırlar.”

“TBB delegesi meslektaşımızın 05.09.2020 tarihinde sosyal medyadan yaptığı ‘seçimlere katkı sunmaya hazırım’ teklifi bizim için değerlidir. Ancak tüm kurum ve kurullarıyla demokratik bir seçime hazır olan Gaziantep Barosu ve seçimleri ile ilgili yapılan bu teklifin bir meslek büyüğü olarak değil de Baro Birlik üyesi sıfatıyla yapılması da TBB’nin aslında Gaziantep seçimleri ile doğrudan ilgili olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu açıklamanın zamanlaması ve somut olarak kamuoyunda ifşa edilen bazı olgular neticesinde yapılmış olması da manidar olmuştur. Açıklamanın kamuoyunda ‘Zihin altı bazı düşüncelerin dışa vurumu’ gibi algılanabileceği de unutulmamalıdır.”

AVUKAT HAKLARI-ADALET- HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ BLOKU olarak;

Çoklu baro uygulamasına karşıy-mış gibi yapıp yasayı destekleyen mevcut birlik yönetimi ile el ele olamayacaklarını kaydeden Akan;

Ankara’da başkanlarımıza saldırı olduğunda ses etmeyen başkanla el ele yürüyemeyiz.

Bizler, avukatların iradesini idareye teslim eden zata sırtını çeviren başkanlarımızla el ele, kol kolayız.

Bizler, egemenlerin etrafında fırıldak gibi dönenlerle değil, Kuğulu Park’ta cübbesine sarılarak uyuyan hak savunucuları ile el ele, kol kolayız.

Bizler, kadına şiddetin zirve yaptığı ,meslektaşlarımızın mevcut haklarının tırpanlandığı, mesleki saygınlığının erozyona uğratıldığı, özgürlüklerin kısıtlandığı, iş güvenliği ve toplum sağlığının bozulduğu bir ortamda toplumun öncelikli sorunuymuş gibi ‘Çoklu Baro’ gibi bir garabeti sahiplenenlerle birlikte değiliz ve olmayacağız.

Bizler, özgür iradeleri ile aday olan değerli meslektaşlarımızla yarışmaktan onur duyarız. Ancak güdümlü şahsiyetlerin telkinleriyle sırf demokratik bir blok etrafında bütünleşen iyi niyetli bir oluşumu parçalamak ve bölmek niyetiyle hareket edenlerle de mücadele ederiz.

 

İLKELERİMİZ
1-Cumhuriyet değerleri çalışmalarımızda bize ışık tutacaktır.

2-Avukat haklarını korumak ve bunun için mücadele etmek temel gayemiz olacaktır.

3-Ayrıştırıcı değil, uzlaştırıcı ve birleştirici olacağız. Ortak akıl ile demokratik bir yönetim sergileyeceğiz

4-Mesleki sorunlarımızı ivedilikle ele alıp çözüm noktasında mücadele etmeye devam edeceğiz.

5-Sorunlarımızın çözümünde meslek büyüklerimizin birikimlerini de dikkate alarak Baroyu birlikte yönetme iradesi geliştireceğiz.

6-Bireyin hak ve özgürlüklerinin önündeki engellerin kaldırılması için kurumsal desteğe önem vereceğiz.

7-Kadına şiddet, çocuk istismarı, hayvan ve doğaya karşı işlenen suçların cezalandırılması için mücadelemizi arttırarak kurumsal olarak müdahil olmaya devam edeceğiz.

8-Kent sorunlarına duyarlı olmaya devam edecek, önümüze çıkacak engelleri kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte eşgüdüm içinde çözeceğiz.

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r