DOLAR 28,9184 0.03%
EURO 31,7818 0.26%
ALTIN 1.887,760,92
BITCOIN 10875242,12%
Gaziantep

AÇIK

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gaziantep’ten dünyaya açılan teknoloji kapısı

Gaziantep’ten dünyaya açılan teknoloji kapısı

ABONE OL
23 Ağustos 2021 14:52
Gaziantep’ten dünyaya açılan teknoloji kapısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi – Gaziantep’te kadın girişimci Nalan Kurt, 15 yıldır faaliyet gösteren yazılım firması ile dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Geliştirdiği projelerle büyük takdir toplayan Nalan Kurt, firmasının 15. Yıldönümü kutlamasını Gaziantep’te  gerçekleştirdi.

Kutlamaya milletvekilleri başta olmak üzere Gaziantep sanayi odası başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep MHP Milletvekili Sermet Atay, TBMM İdare Amiri Gaziantep Milletvekili Ali Şahin ve Şahinbey Belediyesi CHP Meclis üyesi Uğur Kalkan ve İş çevresi  katıldı.

Bir laptopla başladım

Güney’in Sesi Gazetesi mikrofonuna konuşan Nalan Kurt, “Bu işe bir laptop ile başladım ardından kendi ofisimi açarak devam ettirdim. Daha sonra iş modelimizi değiştirdik ve 2018 itibariyle bayii modeline geçtik. Türkiye geneli 120 iş ortağına ulaştık, 15. yıl dönümümüz sebebiyle bayilerimizle bir araya geldik” dedi.

Kadın olarak 15 yıldır bu sektörde olmak nasıl bir duygu?

Kadın girişimci olmak, erkek girişimci olmaktan en az üç kat daha zor.  Kadınlarda başarısızlık kabul edilebilir bir kavram değil. Kadın hata toplumdan hep ağır eleştiri alır, erkek hata yaptığında hatası örtülmeye çalışılır. O yüzden ben hep daha çok çalışmak zorunda kaldım. Ve süreci bu şekilde planlayabildim.

Girişimci olmak isteyen kadınlara mesajınız var mı?

Çok çalışsınlar, çalışmanın gücüne inansınlar ve dijital sektöre ağırlık versinler. Çünkü dijital sektörde çalışmak diğer sektörlere daha esnek çalışma modeli. Evden çalışabiliyorsun, ofis zorunluluğun olmuyor ve en önemlisi sınırları aşabiliyorsun. O yüzden kadınlarda dijital sektöre eğilim göstersinler. Ve yazılım sektörü başladığında ilk kadınlarla başlıyor. İlk kadın bilgisayar programcısı Ada Lovelace. Ama daha sonra erkekler sektöre sahip çıkıyor. Çünkü 1980-1990’lı yıllardan sonra artık bilgisayarlar ev kullanımında yaygınlaştığı için erkekler oyun oynamak için kullanıyor. Kadınlar oyun oynayamazmış gibi bir algı oluşuyor. İşin aslına baktığımızda yazılım ve programcılığın mutfağında kadınlar var ve lütfen herkes bunu fark etsin. Buna göre de kendilerine yol çizebilirler. Biz kendi ekibimizde ağırlık olarak kadın arkadaşlarla çalışıyoruz. Kadın mühendisler süreci daha iyi yönetiyor, daha iyi algoritma kurabiliyor ve neden-sonuç ilişkisini erkeklere göre iyi kuruyorlar. Kadınlar daha analitik düşünüyor. Kadınların duygusal zekayı daha iyi yönettiği kanaatindeyim ve ben şunu söylüyorum ; “ Duygusal zekayı yönetebilen, her şeyi yönetebilir.”

Ünverdi’den Z kuşağı açıklaması

Ülkemin geleceği adına sevinç ve gurur duydum. Nalan Kurt’un başarısı bizi çok gururlandırdı. Sadece erkeklerin olduğu ortamda ilerleyemeyiz. Nice kadınlarımızı iş hayatında görmek istiyoruz. Kadınların iş hayatına girmesine destek veriyoruz çünkü kadınlar analitik ve matematiksel düşünebiliyorlar ve bazı noktalarda erkeklere göre daha çözüm odaklı olabiliyorlar. 2011 yılında endüstri 4.0 çağına girdik. Peki Türkiye olarak biz bu çağın neresindeyiz? Endüstri 4.0’ı yaşayamıyoruz, biz hala endüstri 3.0 zamanını yaşıyoruz ve Avrupa’ya göre bir adım gerideyiz. Şu anda dünya ülkeleri endüstri 5.0 için hazırlık yapıyor. Biz de endüstri 5.0’ı yakalayabiliriz yeter ki Z kuşağına fırsat verelim. Z kuşağı ile birlikte ülke olarak ilerleyebiliriz bunun kanıtı olarak İHA, SİHA ve savunma sanayisinde dünyaya ihraç ettiğimiz teknolojiler var. Bunları yapan erkeği ve kadınıyla Türk gençleridir. Mustafa Kemal Atatürk’de bu ülkeyi Türk gencine emanet etti. Bizim bu gençleri iyi yetiştirmek gibi sorumluluğumuz var. Z kuşağını iyi yönlendiremezsek felaket olabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r