DOLAR 32,3214 0.04%
EURO 34,4626 -0.68%
ALTIN 2.491,501,25
BITCOIN 22877750,73%
Gaziantep
19°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Küresel ısınmada korkutan veri!

Küresel ısınmada korkutan veri!

ABONE OL
13 Kasım 2021 11:32
Küresel ısınmada korkutan veri!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney’in Sesi Gazetesi – Bilim insanları, dünyanın dört bir yanından topladıkları yüzlerce örnekle Dünya’nın 24 bin yıllık iklim değişimini inceledi.

Elde edilen sonuçlar, incelenen bu dönemde şimdiki kadar hızlı ve şiddetli bir sıcaklık artışının olmadığına işaret ediyor.

Bilim insanları, küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin ne kadar ciddi bir boyutta olduğunuher fırsatta vurgulamaya devam ediyorlar. Bu alanda yapılan en son araştırma ise son buzul çağından bu yana geçen zamanda Dünya’nın 24 bin yıllık sıcaklık değişimine odaklanıyor. Zaman içinde katmanlaşan ve döneminin iklimine ayna tutandeniz tortulları, geçmişteki sıcaklık verilerine ulaşmak için kullanıldı. Elde edilen sonuçlardan ise insanlığın kendi elleriyle yol açtığı küresel ısınmanın 24 bin yıllık jeolojik kalıntılarda bile bir benzerinin olmadığı anlaşılıyor.

Araştırmanın yazarlarından ve dünya iklim tarihi araştırmacısı Jessica Tierney, “24 bin yıllık bu iklim kayıtları, şu anda yaşadığımız bu denli yüksek sıcaklık derecelerinin daha önce hiç yaşanmadığına işaret ediyor. Buna ek olarak, insan-kaynaklı küresel ısınmanın da incelenen bu dönemlerin hepsinden daha hızlı ilerlediğini gösteriyor.” Benzer şekilde Hükumetler Arası İklim Değişikliği Paneli de geçtiğimiz 2 bin yıl içindeki en yüksek sıcaklık artışını yaşadığımızı açıklamıştı.

Jessica Tierney’nin de içinde yer aldığı araştırma ekibi, dünyanın dört bir yanındaki sahil şeritlerinden ve deniz yataklarından 539 adet örnek alarak dünya ikliminin zaman içindeki değişimlerini incelediler. Alınan örnekler, buzulların kuzey yarımkürenin büyük bir kısmını kapladığı son buz devrinden günümüze kadar gelen bir yelpazeyi içeriyordu. Son 20 bin yıl içerisinde kademeli ve düzenli olarak artan sıcaklığın özellikle son 150 sene içerisinde benzeri görüşmemiş bir yükselişe geçtiği gözlemlendi.

(WebTekno)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r