DOLAR 32,5171 0.2%
EURO 34,7465 0.02%
ALTIN 2.486,070,98
BITCOIN 20647333,56%
Gaziantep
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Üçüncü Dünya Savaşı’nın ayak sesleri…

Üçüncü Dünya Savaşı’nın ayak sesleri…

Tüm dünya ülkelerini yakından ilgilendiren ve Avrupa ülkeleri tarafından başlarda önemsenmeyen Rusya-Ukrayna savaşı İkinci Dünya Savaşı’nın ilk perdesini andırmaktadır. Ukrayna’nın başkenti ve diğer önemli kentlerine bu kadar hızlı, yoğun şekilde saldırılması bu durumun planlı ve sistematik bir girişim olduğunu göstermektedir. Bu planlı girişim sonucunda Ukrayna’da sivil halk, parlamento ve yönetim tedirgin olmakla birlikte daha ilk saatlerden yaşanan tahribatın büyüklüğü diğer ülkelere de gözdağı vermiştir.

ABONE OL
25 Şubat 2022 01:23
Üçüncü Dünya Savaşı’nın ayak sesleri…
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm dünya ülkelerini yakından ilgilendiren ve Avrupa ülkeleri tarafından başlarda önemsenmeyen Rusya-Ukrayna savaşı İkinci Dünya Savaşı’nın ilk perdesini andırmaktadır. Ukrayna’nın başkenti ve diğer önemli kentlerine bu kadar hızlı, yoğun şekilde saldırılması bu durumun planlı ve sistematik bir girişim olduğunu göstermektedir. Bu planlı girişim sonucunda Ukrayna’da sivil halk, parlamento ve yönetim tedirgin olmakla birlikte daha ilk saatlerden yaşanan tahribatın büyüklüğü diğer ülkelere de gözdağı vermiştir. Bu durumda Sovyet Birliğinden ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiş tüm ülkelerin izleyeceği politika ve tutum kendi ülkelerinin de geleceğini etkileyecektir. Yaşanan olaylar doğrultusunda Çin’in de Tayvan hava sahasına savaş uçakları ile girmiş olması bu savaşın daha geniş bir coğrafyaya yayılacağının habercisidir. Putin’in zamanlaması diğer ülkelerin elini kolunu bağlamıştır. Pandemi sürecinde ekonomik krizin eşiğine gelen Avrupa ülkelerinin yapacağı yaptırımlar Rusya’yı ne kadar etkileyecektir?

Aksine bu süreçte Avrupa doğalgaz ve enerji meselesiyle göbek bağıyla bağlanmışçasına Rusya’ya bağlanmaktadır. Rus para birimi rublenin dolar karşısında yüzde 10 değer kaybetmesi Rusya ekonomisini etkilese de çok büyük yankılar duyulmayacaktır. Rusya ve Ukrayna’nın buğday ihracatında büyük paydaya sahip olmaları bazı ülkelerin tahıl ürünlerine erişimini zorlaştıracak ve zamları beraberinde getirecektir. Putin’in açıklamalarına bakacak olursak Ukrayna ile masada anlaşmaya çalışıldığı lakin uzlaşmaya varılmadığını ve savaşın nedenlerini, çıkış sürecini tam anlamıyla anlamanın şu an için mümkün olmadığını belirtmek gerekir. Türkiye’de özellikle Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu bölgesini etkileyen İran ile yaşanan doğalgaz sorunu ve Azerbaycan ile yaşanan ihracat sorunu Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’yı desteklememiz halinde Kremlin’in ülkemizi karşısına almaktan imtina etmeyeceğini gözler önüne sermiştir.

Türkiye bu savaşın neresinde yer alacak bir muamma lakin Putin yüzyıllardır güdülen bazı fikirleri uygulamaya geçmek için en uygun zaman ve pozisyonu seçmiştir. Akıllarda kalan bir diğer soru da Almanya neden bu kadar sessiz?

Kremlin’in bu savaş yanlısı tavrı Üçüncü Dünya Savaşı’nın ayak sesleridir.

-Ulaş Utku Yurdal-

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r