DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2103985-0,37%
Gaziantep
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan Deniz, anız yakılmaması konusunda uyardı

Başkan Deniz, anız yakılmaması konusunda uyardı

ABONE OL
2 Haziran 2020 16:09
Başkan Deniz, anız yakılmaması konusunda uyardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi GAZETESİ – Hububat hasadının başlaması ile birlikte anız yangınları da yaşanmaya başladı. Çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyaran Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, yaptığı açıklamada anız yakmanın telafi olmayan sonuçlar doğuracağının altını çizdi.

Deniz, “Anız yakmak, toprağın verimliliğine uzun vadede ciddi zararlar verirken, verimli tarım alanlarının azalmasına, toprak içinde bulunan yararlı mikroorganizmaların ve besin elementlerinin geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesine neden olmaktadır” dedi.

Hasat döneminden sonraki en önemli olayın anız yakılmaması olduğunu dile getiren Başkan Deniz, anız yakmanın telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracağı uyarısında bulunurken, “Hasat döneminden sonraki en önemli olay anızların yakılmamasıdır. Toprağı kolay işlemek ve yabancı ot tohumlarının ortadan kaldırılması amacıyla anız yakılması büyük bir sorun teşkil etmektedir” ifadelerini kullandı.

Deniz, “Anız yakmak toprağın verimliliğine uzun vadede ciddi zararlar verirken, verimli tarım alanlarının azalmasına, toprak içinde bulunan yararlı mikroorganizmaların ve besin elementlerinin geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesine neden olmaktadır. Toprağın organik maddeleri yok olmakta, biyolojik, fiziksel ve kimyasal yapısı bozulmaktadır. Özellikle organik maddesi düşük topraklarda ve erozyona açık alanlarda anızın yakılarak değil de, sürülerek toprağa karıştırılması gerekmektedir. Cezaların caydırıcı olması bunun yanında da anız bozma aletleri ile anıza ekim yapılabilen ekipmanların desteklenmesi anız yakmayı önleyici faktörler olarak düşünebiliriz” şeklinde konuştu.

Anızın yakılması ile birlikte toprağın doğal yapısının bozulduğunu ve verimliliğin büyük ölçüde düştüğü tespitini yapan Başkan Deniz, anız yakan çiftçileri büyük cezaların beklediğini söyledi. “Biçerdöver hububat hasadını toprağın yüzeyine yakın yapar ve artıklar ne kadar kısa kalırsa bir sonraki ekim de anız yakılmadan toprak daha kolay işlenebilir. Bu tür hububat hasatlarında toprağın su tutma kapasitesi ile birlikte verimliliği artacak ve çiftçilerimiz anız yakmaktan vazgeçmiş olacaklar. Ancak bu konuda devletimizin gerekli adımları atması gerekmektedir. Örneğin; hibe destekleri ile anız parçalama makinesi verilmesinin yanı sıra çiftçilere anız yakılmaması, yakıldığında ortaya çıkacak olumsuz sonuç ve tahribatlara yönelik eğitim veya seminerlerin de verilmesi gerekiyor. Bu ve buna benzer adımlar atıldığından anız yakan çiftçi sayısında bir azalma olacağı kanaatindeyim. Yoksa her yıl yüzlerce tarım alanlarımızın verimi düşecek, kaybeden çiftçimiz ve ülke tarımı olacak. O nedenle topraktaki verimliliği, üretimimizin, biyolojik, fiziksel ve kimyasal yapısının bozulmaması ve yararlı mikroorganizmaların ölmemesi için Ziraat Mühendisleri Oda

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r