DOLAR 31,0490 0.21%
EURO 33,5021 0.14%
ALTIN 2.021,940,51
BITCOIN 1587988-1,65%
Gaziantep

PARÇALI BULUTLU

16:20

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

‘Göbeklitepe Yılı’ değerlendirilemedi!

‘Göbeklitepe Yılı’ değerlendirilemedi!

ABONE OL
23 Aralık 2019 14:36
‘Göbeklitepe Yılı’ değerlendirilemedi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’u ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan etmesinin ardından Şanlıurfa Valiliği 70’e yakın proje açıkladı.

Güneyin Sesi Gazetesi- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’u ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan etmesinin ardından Şanlıurfa Valiliği 70’e yakın proje açıkladı. Projelerin hayata geçirilmesi ile kentin turizmde iyi bir ivme yakalaması bekleniyordu; ancak istenilen hedefe ulaşılamadı. Bazı projelerin askıda kaldığını kaydeden Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, “Turist sayısı geçen yılı aştı ama bu rakam Şanlıurfa’yı tatmin etmiyor. Şanlıurfa maalesef Göbeklitepe Yılına hazır değildi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’u ‘Göbeklitepe Yılı’ olarak ilan etmesinin ardından Şanlıurfa’da kollar sıvandı. Göbeklitepe’ye turist çekmek ve turizm konusunda önemli aşamalar kaydetmek adına Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Yönetim Kurulu, 2019 yılının başlarında bir toplantı düzenledi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Belediye eski Başkanı Nihat Çiftçi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, kaymakamlar, belediye başkanları ile şirketin kurucuları arasında yer alan kamu kuruluşu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

‘ÇALIŞMA YAPILMIYOR’ ELEŞTİRİSİ

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş.’nin gerçekleştireceği bazı projeler hakkında basına bilgi veren Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 2019 yılının başında yaptığı açıklamada, “Kamuoyunda, neden bir çalışma yapılmıyor diye eleştirilerin olduğunu biliyoruz. Yalnız, kamuoyunun şunu bilmesini istiyoruz; sadece 2019 başında değil, 2016’dan itibaren aslında başlayan, olgunlaşma noktasına gelen ve meyvelerini veren çalışmalar var. Bu somut çıktılardan bir tanesi de öteden beri ifade ettiğimiz, kalkınan, gelişen ve sahip oldukları varlıkları dünyaya iyi pazarlayan şehirlerin bu işi profesyonel bir şekilde yaptıklarıydı. Bunu, bu şekilde yapmadığımız sürece, lokal faaliyetlerle hiçbir yere varamayacağımız anlayışıyla hareket etmek zorundayız” ifadelerini kullanmıştı.

PROJELER UZUN SOLUKLU OLAMADI

Vali Erin’in açıklaması sonrası Göbeklitepe Yılı kapsamında yapılacak projelerin kentin kültür ve turizmine katkı sunması bekleniyordu. Ancak yılın son günlerine yaklaştığımız bugünlerde, bazı projelerin askıda kaldığı görüldü. Projelerin bir kısmının henüz gerçekleşmediği öğrenilirken, tamamlanan projeler de uzun soluklu olamadı.

‘KONAKLAMA SORUNU’ SEKTEYE UĞRATTI

Kente renk katan projelerin hem ekonomi hem de turizm açısından Şanlıurfa’ya artısının olması bekleniyordu. Kente gelen turist sayısına yansıyan rakamlar ise bunun tam tersini gösterdi. Özellikle kentte baş gösteren ‘konaklama sorunu’, sık sık dile getirilse de çözüme kavuşamadı. Konaklamanın, Urfa turizmini sekteye uğrattığını kaydeden Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, önemli açıklamalarda bulundu.

UNCU: BAZI PROJELER 2020 YILINA SARKACAK

Vaat edilen projelerin birçoğunun gerçekleştiğini ve bazı projelerin de 2020 yılına sarktığını kaydeden Uncu, şöyle konuştu:

“Açıklanan projelerin 60’ı gerçekleşti. 60’ı dışında farklı projeler de yaptık. Hazırladığımız ilk liste değişti. Bütçe olmadığı için en son gelinen noktada 60 tane Göbeklitepe ile ilgili faaliyet yaptık. 70 projenin 60’ı gerçekleşti. O 60’a ek olarak da konaklama problemi var, ona yönelik de Barutçu Han, Topçu Hanı, Millet Hanı, Kasap Pazarı, 58 Meydanı gibi 20 tane de raporumuz var. Birkaç tane faaliyetimiz de Ocak ayına sarkıyor.”

‘URFA MAALESEF HAZIR DEĞİL’

Uncu, turist sayısının geçen yılı aşmasına rağmen rakamın Urfa’yı tatmin etmediğini söyledi. Kentin, ‘Göbeklitepe Yılı’na hazır olmadığını vurgulayan Uncu, “Şanlıurfa’ya gelen turist sayısı geçen yılı aştı. Günü birliklerle beraber yüzde 20’lik bir artış oldu. Bu rakam Urfa’yı tatmin etmiyor. Urfa da maalesef hazır değil. Neden hazır değil? Çünkü konaklaması yok. Urfa’nın işletme belgeli otel sayısı Diyarbakır’ın yarısı. Diyarbakır Göbeklitepe yılı değil, merkez nüfusu Urfa’dan daha az. Bizim yatak kapasitemiz 2 bin 324, Diyarbakır’ın 4 bin 436. Aradaki farkı görün. Konaklama olmadığı için ne yazık ki yararlanamadık” ifadelerine yer verdi.

‘BU SENEYİ KRİZ ORTAMINDA GEÇİRDİK’

Projelerin uzun soluklu olamamasını değerlendiren Uncu, ” Uzun soluklu projelerimiz alt yapı projeleridir. Bizim hazırladığımız alt yapı projeleri var ama bu seneyi kriz ortamında geçirdik. 5 yıl önce olsa, daha büyük işler yapabilirdik. Ama yine de kalıcı birkaç eser bırakacağız inşallah” sözlerini kullandı.

İŞTE, GÖBEKLİTEPE YILINDA GERÇEKLEŞEN PROJELER:

Gastronomi Turizm Fuarı: Geçtiğimiz ay Şanlıurfa’da birçok paydaşın katılımı ile ‘Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı’ düzenlendi. Fuar yoğun ilgi görürken, ünlü şeflerin katılımıyla yapılan yemek yarışmaları da kente renk kattı.

Doğuş Çocuk Senfonisi: Doğuş Grubu’nun kurucu destekçiliğiyle 2006 yılında çalışmalarına başlayan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 23 Nisan nedeniyle Göbeklitepe’de. konser verdi.

Göbeklitepe Turizm altyapısının  iyileştirilmesi için etkinlik alanı, ek lavabo ve peyzaj düzenlemesinin yapılması: Göbeklitepe’de etkinliklerin yapılması için alan oluşturuldu. Tarihin Sıfır Noktası birçok çalışmalar ile düzenlenirken, etkinlikler içi de uygun ortam oluşturuldu.

Göbeklitepe PTT Pulları: Şanlıurfa’nın önemli kültür değerleri Göbeklitepe için PTT tarafından hazırlanan pullar, Haziran ayında piyasaya çıktı.

Göbeklitepe Logosunun kurum yazışmalarında kullanımı: Göbeklitepe Yılı ile kurum yazışmalarında Göbeklitepe pulu kullanılmaya başlandı.

100 bin öğrencinin Göbeklitepe’ye ziyaretinin sağlanması: Kentte zaman zaman çeşitli illerden getirilen öğrencilere Göbeklitepe gezdirilerek, tanıtıldı.

Göbeklitepe yılı web sitesinin kurulması, sosyal medya hesaplarının açılması: Göbeklitepe’ye ait sosyal mecralarda hesaplar açıldı.

Rafadan Tayfa Göbeklltepe Animasyon Filmi Yapımı: TRT’nin sevilen çizgi filmlerinden olan Rafadan Tayfa’nın Göbeklitepe’deki maceralarının anlatıldığı film, 27 Aralık’ta vizyona girecek.

Göbeklitepe Belgeseli ve Kısa Tanıtım Filmi Hazırlanması: Başta Naitonal Geographic olmak üzere birkaç kez Göbeklitepe belgeseli çekildi.

Bereketli Hilalin Kalbinde İzler Afiş Sergisi: Harran Üniversitesi tarafından ‘Bereketli Hilalin Kalbinden İzler’ afiş sergisi gerçekleşti.

Bir İnsan Bir Kent Urfa Gala Belgesel Gösterimi: Harran Üniversitesi tarafından düzenlenen 2019 Göbeklitepe Yılı etkinlikleri açılış programı kapsamında, ‘Bir İnsan Bir Kent: Urfa’ belgesel gösterimi gerçekleşti.

Disiplinler arası perspektiften Göbeklitepe Paneli: Harran Üniversitesi’nde Göbeklitepe etkinlikleri kapsamında sergi, gala ve panel gerçekleşti.

Göbeklitepe karma resim sergisi: Harran Üniversitesi Tanıtım Ofisinin düzenleyip birçok kurumun destek verdiği resim sergisi, Osmanbey Yerleşkesinde gerçekleşti.

Göbeklitepe yolculuğu ilköğretim öğrencileri ile gezi, görsel, işitsel, sanat şöleni: Şanlıurfalı öğrenciler Göbeklitepe gezisi kapsamında birçok etkinliğe katıldı.

Gastroway Şanlıurfa Organizasyonu: Dünyaca ünlü şefler ve gastronomi yazarlarının katıldığı Gastroway programı düzenlendi. Programa katılan dünyaca ünlü şefler ve gastronomi yazarları Şanlıurfa’yı gezerek 12 bin yıllık gastronomi mutfağına sahip olan kenti yakından tanıdı.

Dünyaca ünlü 2 şef: Gastronominin Oscar’ı olarak bilinen Basque Dünya Aşçılık ödüllerinde dünyanın ilk 10 şefi arasına giren Şef Ebru Baybara Demir ve Brezilyalı Şef David Hertz, Şanlıurfa’da ilk kez bir araya geldi.

Göbeklitepe Ralli (Europa-Orient): Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise en büyük ve zorlu yarışlarından biri olan TransAnatolia Rally Raid, 80 ülkeden 160 sporcunun katılımı ile Göbeklitepe sonlandı.

WTM London Katılım: Küresel turizm endüstrisini buluşturan World Travel Market-WTM London 2019, Londra Excel Fuar Alanı’nda yapıldı.

Emitt 2020: Dünyanın en büyük dört turizm fuarı arasında yer alan EMITT-Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Göbeklitepe’ye de yer verdi.

Travel Turkey İzmir Katılım: Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı, ‘’Göbeklitepe’’ teması ile 5-7 Aralık tarihlerinde Fuarİzmir’de kapılarını açtı.

UNESCO Milli Komitesinin Şanlıurfa’da toplanması: Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu, Türkiye’de ilk defa Ankara dışında Şanlıurfa’da toplandı.

Göbeklitepe’nin doğru tanıtılması adına Profesyonel Turist Rehberleri için uzmanlık gezisi düzenlenmesi: Geçtiğimiz günlerde Çanakkale’de bir araya gelen profesyonel turist rehberlerine Göbeklitepe ile ilgili bilgi verildi.

Uluslararası 8. Göbeklitepe 11 Nisan Kurtuluş Koşusu: Şanlıurfa-Göbeklitepe Yarı Maratonu’nda üç kategoride binin üzerinde atlet koştu.

Göbeklitepe Kaşifi Klaus Schmidt’e vefa gecesi: Göbeklitepe’yi insanlık tarihine kazandıran Prof. Dr. Klaus Schmidt, vefatının 5. yılında anıldı.

National Geographic Belgesel Sponsorluğu: Dünyaca ünlü National Geographic kanalı, ‘Göbeklitepe’nin Gizemi’ adlı belgeseli izleyicilerin beğenisine sundu.

Göbeklitepe defilesi, 11 Nisan defilesi: Göbeklitepe’deki dikili taşlar üzerindeki hayvan figürlerinden yola çıkılarak tasarlanan 30 kıyafet, tasarımcı Yelda Aslan’ın ressam Serra Erdoğan’ın desenleri ile oluşturduğu “12 bin Göbeklitepe” adlı yeni koleksiyonu ile Mercedes Benz Fashion Week’te ilk kez izleyicilerle buluştu.

Göbeklitepe’de Anadolu Ateşi dans grubu gösterisi: Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, kuruluşunun 15. yıl dönümüne özel hazırladığı gösteriyi Göbeklitepe’de sergiledi.

Bereketli Hilalin Kalbinde İzler Afiş Sergisi: Göbeklitepe için bir araya gelen sanatçılar “Bereketli Hilal’ karma sergilerinin kapılarını sanatseverler için açtı.

Göbeklitepe hatıra ürünlerinin üretilmesi: Göbeklitepe Yılı ile birlikte turistlerin rahatlıkla ulaşabileceği birçok noktada bardak, defter, biblo vs. hatıra ürünleri üretildi.

Arkeoloji ve Tarih konferanslarının yurtdışında verilmesi: İtalya’nın başkenti Roma’da, 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Göbeklitepe Ören Yeri ve Göbeklitepe kültürünü ele alan konferans düzenlendi.

Göbeklitepe Kültür, Sanat ve Müzik Festivali: Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Göbeklitepe Kültür ve Sanat Etkinlikleri nisan ayında gerçekleştirildi.

Arkeoloji, Restorasyon, Müzecilik ve Turizm Fuarı: Şanlıurfa Göbeklitepe Arkeoloji Müzecilik ve Restorasyon Fuarı, 7 Kasım’da Şanlıurfa Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.

‘Harran Üniversitesi Göbeklitepe’ye Yürüyor’: Harran Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencileri, düzenledikleri yürüyüşle hareketsiz yaşama ve 2019 Göbeklitepe yılına destek vermek amacıyla Göbeklitepe’ye yürüdü.

ITB Berlin Katılım: 181 ülkenin yer aldığı Berlin Uluslararası Turizm Fuarı’nda (ITB) Göbeklitepe’de tanıtıldı.

COTTM Pekin Turizm Fuarı: Çin Turizm ve Gezi Fuarının (COTTM) Türkiye standında Göbeklitepe tanıtıldı.

ANAMED ile İstiklal’de Göbeklitepe sergisini gerçekleştirilmesi: Tarihi yapıların sergilendiği İstiklal’de Göbeklitepe de yer aldı.

Hindistan, Avusturya, Güney Kore, Bulgaristan, Bosna Hersek, Malezya’dan FameTur organize edildi: Fotoğrafçı, Akademisyen, Gazeteci

Şanlıurfa Kültür ve Lezzet Festivali: Ankara’da gerçekleşti.

BAZI PROJELER BEKLEMEDE

Tamamlanan projelerin yanı sıra bazı projeler de henüz gerçekleştirilmedi. Vatandaşların heyecanla beklediği bazı projelerin 2019 yılı içerisinde yapılmadığı görülürken, projelerin önümüzdeki yıl yapılıp-yapılmayacağı merak konusu oldu.

GERÇEKLEŞTİRİLMEYEN PROJELER İSE ŞU ŞEKİLDE:

UNWTO toplantısının Şanlıurfa’da gerçekleştirilmesi: UNWTO Toplantısı, Rusya’nın St. Petersburg kentinde yapıldı.

Göbeklitepe temalı su sporları yarışması: 2019 yılı kapsamında yapılması planlanan proje için Şanlıurfa’da bir adım atılmazken, proje Şehitkamil Belediyesi tarafından hayata geçirildi.

Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali: Eylül ayında gerçekleştirilmesi beklenen Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali, gerçekleştirilmedi.

Şanlıurfa’da turistik arz ürünün çeşitlendirilmesi kapsamında balon uçuşları için test çalışmaları ve akabinde balon festivali: Turizm faaliyetleri içerisinde yer alan balon turizmi ile ilk uçuş denemesi yapılsa da, sonrası için adım atılmadı.

Guinness Rekorlar Kitabı için etkinlik: Urfalı sanatçı İbrahim Tatlıses başkanlığında Göbeklitepe etkinlikleri kapsamında Guinness Rekorlar Kitabına girecek ‘sıra gecesi’ etkinliği düzenleneceğini müjdelenmişti ancak herhangi bir adım atılmadı.

Gastromasa Konferansı ve Şanlıurfa Organizasyonu: Gastromasa Konferansı İstanbul’da gerçekleşti.

UNESCO Dünya Mirası Gönülleri Programı Göbeklitepe çalışması

Göbeklitepe Operası Gösterimi

Turist rehberliği bölümü öğrencileri ile Şanlıurfa’da bulunan profesyonel turist rehberlerine Göbeklitepe, Şanlıurfa Müzesi, Haleplibahçe Mozaik Müzesi ve Edessa Nekropolinin uygulamalı olarak gezilmesi

Milli maç müsabakalarında Göbeklitepe temalı seremoni açılışında pankartlarla başlaması

Tüm sinemalarda Göbeklitepe’nin 20 saniyelik tanıtım fragmanı yayınlanması

Göbeklitepe temalı Devlet Tiyatrolarınca oyun yazdırılması ve tüm illerde oynanması, sahnelenmesi: Yapılmadı

Yereldeki farkındalığı arttırmak için Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerince şehir içi otobüslerinin 2019 Göbeklitepe yılı sloganı ile donatılması

Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Yapan Şanlıurfa Otobüslerinin ( Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon ) yönlerine 2019 Göbeklitepe Yılı ile ilgili olarak giydirilmesi

Fenerbahçe Basketbol Takımı ile logonun kullanımının görüşülmesi

Kamu Spotu hazırlanarak ulusal kanallarda gösterimi

Kıtalar arası uçuş yapan Türk Hava Yolları uçaklarından birinin Göbeklitepe 2019 yılı ile İlgili olarak giydirilmesi

21 Şubat Dünya Rehberler Günü Uygulama Gezisi

Klaus Schmidt büstünün Göbeklitepe salonunda gösterilmesi

Rab Üş Şira Sıfır Noktasında Bir Çerağ 5 Boyutlu Belgesel Müzikal

Göbeklitepe kitabının basımı

Göbeklitepe Romanı yazılması (Amin Maoluf, Juliana Navarro gibi best sellerlardan birine yazdırılması)

Havalimanlarının dış hat geliş yerlerinde Göbeklitepe giydirmelerinin gerçekleştirilmesi

Büyükşehirlerde Göbeklitepe Yılı vurgusunun öne çıkarıldığı bilboard reklamlarının yaptırılması

Havaalanında karşılama merkezi yapılarak Göbeklitepe algısının oluşturulması

Geçmişin sesleri Göbeklitepe nefesi SIR

Türkiye-Rusya dostluk yılı kubbe tasarımı

Göbeklitepe gösteri sanatları ve tasarım festivali

Özlem DİKMEN/BİHA

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r