DOLAR 31,1233 0.26%
EURO 33,7820 0.44%
ALTIN 2.030,88-0,07
BITCOIN 16672024,17%
Gaziantep

PARÇALI AZ BULUTLU

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ mitinglerine çağrı

‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ mitinglerine çağrı

ABONE OL
18 Aralık 2019 15:10
‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ mitinglerine çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneyin Sesi Gazetesi –Meclis’te görüşmeleri devam eden 2020 yılı bütçesine dair konuşan KESK MYK Üyesi İlhan Yiğit, sendika olarak krizin yükünün emekçilere yıkılmak istenmesine karşı yapacakları bölge mitinglerine katılım çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Gaziantep Şubeler Platformu Türkiye Büyük Millet Meclis’inde (TBMM) görüşülmeye devam edilen 2020 yılı bütçesine dair basın açıklaması düzenledi. Yeşilsu Park’ında düzenlenen açıklamaya Eğitimsen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, KESK MYK Üyesi İlhan Yiğit, KESK Gaziantep Şubeler Platformu Sözcüsü Ali Ersönmez, İHD Gaziantep Şube Başkanı Salman Yergin, CHP’li Belediye meclis üyeleri ve sendika temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “Halk için bütçe demokratik Türkiye istiyoruz” yazılı pankart açılırken sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı.

İktidarın ekonomik krizin faturasını üzerine yıkmak istediği kesimlerin birlikte mücadele etmesi gerektiğini söyleyen İlhan Yiğit, emekçileri düzenleyecekleri mitinglere davet etti.

‘AZ KAZANANA ÇOK, ÇOK KAZANANA AZ VERGİ’

 

Emeğiyle geçim mücadelesi veren geniş halk kesimleri için hayatın her geçen gün daha fazla zorlaştığını belirten İlhan Yiğit, iktidarın çizdiği pembe tabloların emekçi sınıfların, yoksullaştırılan halkın yaşadığı gerçeği perdelemeye yetmediğini ifade etti. İşsizliğin rekor üstüne rekor kırdığına dikkat çeken Yiğit, “Geniş tanımlı işsiz sayısı 7 milyon 305 bine ulaşıyor. Çarşı pazar el yakıyor. Geliri gittikçe eriyen, borçları artan emekçiler dar gelirliler olarak bu fahiş zamlarla önümüzdeki kışı nasıl atlatacağımızı düşünüyoruz. Nüfusun yüzde 1’lik kesimi ulusal servetin yüzde 54,4’ünü elinde tutarken, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik kesimin toplam gelirden aldığı pay ise sadece yüzde 6’da kalıyor. Az kazanandan çok, çok kazanandan az vergi politikası yürütülüyor. Bakmayın bir kısmının isminin saklandığı, açıklanmadığı vergi şampiyonları listelerine… Bu ülkenin ismi açıklanmayan gerçek vergi şampiyonları işçilerdir, kamu emekçileridir, asgari ücretlilerdir” dedi.

 

‘EL ELE VERİP, YAN YANA GELİP MÜCADELE ETMELİYİZ’

 

İşsizliğe, yoksulluğa çare üretmekle görevli olanların çareyi internetten siyanür satışını yasaklama kararı aldığını sözlerine ekleyen Yiğit, ülkeyi yönetenlerin 2020 bütçesi ile ekonomik krizin, tutturulamayan hedeflerin faturasını başta emekçi sınıflara olmak üzere dar gelirlilerinin üzerine yıkmaya hazırladığını kaydetti. İşçilerin emekçilerin ve yoksulların çaresinin el el verip, yan yana gelip mücadele etmek olduğunu vurgulayan Yiğit, “KESK olarak krizin faturası üzerlerine yıkılmak istenen emek ve demokrasi güçleriyle birlikte önümüzdeki bir aylık süreçte yoğun bir mücadele programı hayata geçireceğiz. 8 Aralık’ta İstanbul’da ‘İnsanca yaşamak istiyoruz!’ mitingi ile bunun ilk adımını attık. 21 Aralık’ta Mersin’de, 22 Aralık’ta Diyarbakır’da ve 11 Ocak 2020 tarihinde İzmir’de bölge mitingleri düzenleyeceğiz. Tüm emekçileri bu mitinglere bekliyoruz” diye konuştu.

Güneyin Sesi Gazetesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r